Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Montare ghiuveta


Vizitator

Postări Recomandate

Salutare,

Am si eu o intrebare pentru meseriasi, am cumparat aceasta ghiuveta "lavoar clara zoom 50cm" si am montat-o pe perete cu cele doua dibluri speciale cu care a venit, intrebarea mea este, mai trebuie sai pun si console sau e suficient cele doua dibluri de sustinere(le-am prins foarte bine in perete), diblurile din perete sint sigur ca nu vor iesi dar ma tem daca nu are picior de sustinere sa nu crape de la partea cu dibluri sub actiunea greutati, nu am gasit nimic pe net cum se monteaza corect aceste ghiuvete, de aceea am postat si eu aici. Multumesc celor care vor raspunde.

 

Aceasta e ghiuveta

 

post-237484-0-29102800-1502924902_thumb.jpg

Link spre comentariu

Depinde si de forma care o are din turnare in acea zona de prindere,conceputa pentru pozitia ''in consola'' ,adica toata greutatea putand fi preluata de o singura latura.

E corect ce spuneti, e greseala mea ca trebuia de prima data sa postez niste poze......am scos-o acum din perete si i-am facut citeva poze, vreau sa aflu pina la urma daca o pot lasa prinsa doar in cele doua prezoane si asta pentru ca picior de sustinere nu pot sa-i pun deoarece sub chiuveta am doi robineti unde bag galeata de mai iau apa rece sau calda, iar treaba cu consolele ma deranjeaza ca marginea chiuvetei nu are suprafata dreapta sau un sant unde consola sa stea fixa, marginea chiuvetei are o forma in asa fel ca, consola aluneca in afara chiuvetei.

 

https://postimg.org/gallery/2qo2y75c0/266e1570/

 

 

Chiuvetă sau ghiuvetă ?

 

Si eu gresesc uneori. Am absolvit liceu industrial si nu m-am omorat cu cititul (romane, etc), decat ce tinea de tehnica. Citind mult si cu atentie inveti cum se scrie corect. Din cauza asta unele cuvinte le invatasem din auzite, cum le pronunta majoritatea populatiei. Uneori nici urechea nu prinde bine "semnalul". La tara, la bunicii care m-au crescut, multi ziceau "harc" in loc de arc, sau "cimintir" in loc de cimitir, etc. Cand aveti dubii in privinta unui cuvant, cautati-l cu Google.

 

Un inginer roman care a lucrat in Franta, la Citroen, mi-a spus ca francezii s-au mirat de cat de corect vorbea limba franceza (literara). Ei o poceau rau, in functie de regiunea din care proveneau.

Da intradevar e un cuvant care ma pacalit, asta pentru ca multi spun ghiuveta nu chiuveta......rog un moderator care are uneltele necesare si bineinteles daca se poate sa faca o mica modificare in titlul topicului, adica e vorba de o singura litera.....Multumesc

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Poate fi montata fara sustinere suplimentara. Doar cu prezoane.

Multumesc frumos pentru raspuns, oricum nu mai ma grabesc sa o montez la loc, mai astept cel putin o confirmare din partea colegilor ca sa fiu sigur 100%.....

Link spre comentariu

Gaurile din spatele chiuvetei au fost special proiectate pentru prinderea in perete si eliminarea acelor console care se foloseau pe timpuri. Daca pui dibluri serioase de metal care se umfla in perete la strangerea suruburilor atunci nu va mai fi nevoie de console.

Daca bagi dibluri de plastic.... atunci fa-i si o consola. Diblurile de plastic se cam slabesc in timp. La mine chiuvetele nu sunt prinse de zid, sunt asezate pe masca lor si stau foarte bine.

Link spre comentariu

Se rezolva garantat cu 2x conexpand de 12 mm (surub filet M8), 2x saiba metalica 8 mm pentru lemn (suprafata mai mare de contact) si eventual doua saibe de cauciuc DIY puse intre saiba metalica si chiuveta (pentru eliminare riscului de spargere a ceramicii si uniformizarea suprafetei de contact). Jucariile costa cam 3 lei cu totul.

 

image.jpg

Link spre comentariu

Da acum sint lamurit 100%, voi inlocui diblurile de plastic din perete cu unele metalice(conexpand) si atunci sigur va fi totul OK, multumesc tuturor celor care au raspuns si m-au ajutat la solutionarea acestei probleme.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu as zice ca prima data sa puneti conexpandurile pe pozitie, puneti saiba lor si piulita, strangeti bine (sa se umfle camasa in gaura), apoi scoateti piulita/saiba si abia dupa aia puneti chiveta, saiba, piulita si strangeti moderat. Spun asta pentru ca daca strangeti de prima data (cu chiuveta pe pozitie) exista riscul sa o spargeti in zona de prindere, din cauza ca se exercita o presiune mare asupra ei, atunci cand se infileteza piulita. Din neatentie, in timp de strangeam o piulita de 8 mm pe o tija filetata (tot de 8 mm), fara sa-mi dau seama, am strans pana s-a retezat tija filetata...am lucrat ceva sa remediez problema, dar ce vreau eu sa spun, ca desi piulita merge usor la cheie, ea execita presiune mare (pe chiuveta in cazul asta). Foarte utile sunt saibele de cauciuc in astfel de situatii.

Editat de marius75
Link spre comentariu

Daca peretele mastii chiuvetei este din beton,atunci merg si diblurile din plastic. Dar daca masca este din caramida sau BCA atunci trebuie conexpanduri. Pentru siguranta ar trebui puse si console,nu de alta, dar te poti trezi ca se rupe chiuveta in cazul in care pui ceva greu in ea sau te sprijini de ea. Eu am avut inainte masca din PVC. Am zidit masca cu caramida pentru ca exista pericolul sa ma trezesc cu diferiti musafiri nepoftiti(soareci, sobolani,gindaci de bucatarie). Am facut o usita(care se inchide perfect) pentru a avea acces la robinetii de la tevi.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări