Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dre

Schema cablaj pentru proiect facultate

Recommended Posts

Salut am un proiect la facultate si trebuie sa fac un cablaj. Am facut schema cu Multisim dar nu cred ca-mi iese bine cablajul cu ultiroute iar alt program nu stiu sa folosesc. Ma poate ajuta cineva va rog? A.O este 741 .Nu stiu daca am pus bine TEC BFW11 si potentiometrul.Uitati si poze cu schema in multisim si originala

In schema ai multe componente "in aer", nu cumva trebuia sa faci tu legaturie intre ele? :smt003 Aflii ce face acel circuit, cauti pe net scheme asemanatoare si iti poti face o idee cum ar trebui sa arate si schema ta...

Asa trebuie sa fie componentele ...este o placa de laborator...cele lasate in aer au rolul lor.(nu stiu exact care...scrie in documentatie).Pe mine ma intereseaza cablajul dupa schema exact cum e ea in poza.

Presupun ca acea placa de laborator este o placa de test... atunci acele componente aflate "in aer" sunt in legatura electrica, numai ca legatura se afla sub cablaj.Pentru a realiza un cablaj iti trebuie o schema electrica functionala, adica fara componente "in aer". Citeste bine cartea, sunt sigur ca specifica undeva conexiunile electrice...

Asa trebuie sa arate.Nu e nici o conexiune nicaieri inafara de cea de pe schema.Alea exista pentru a se putea introduce in circuit cu fire mufate si a da alte rezultate.Prin urmare dupa schema aia imi trebuie cablaj.

Faci exact schema care iti trebuie, fara componente in aer. Dupa aceea faci si cablajul.

@Ghimpe, daca puteam sa fac schema o faceam,fara sa mai pun alte intrebari.Pana la urma de asta am apelat la ajutor aici.

De ce nu tragi eagle, desenezi schema, treci in board, asezi componentele apoi dai autoroute si modifici pe ici pe colo ca sa nu se intersecteze nimic?

@Ghimpe, daca puteam sa fac schema o faceam,fara sa mai pun alte intrebari.Pana la urma de asta am apelat la ajutor aici.

Pai in primul post zpuneai asa:

Am facut schema cu Multisim [...]

Pai ai facut schema sau nu ai facut schema?Daca circuitul va fi folosit pe o placa de laborator, de ce iti trebuie cablaj?

Imi trebuie cablajul dupa schema aia ca sa pot face placa de laborator.Nu inteleg ce nu intelegi :smt003

De ce nu tragi eagle, desenezi schema, treci in board, asezi componentele apoi dai autoroute si modifici pe ici pe colo ca sa nu se intersecteze nimic?

In cazul in care nu ai vazut.....e muult mai simplu. Ia incearca...

mda....cred ca schimb proiectul....asta e prea complicat si numai mufele alea ma costa 20 ron

Am schimbat proiectul ..am facut schema cu Eagle dar la final imi dau ogramada de fire unul peste altul.Eu vreau sa fac montajul pe un singur strat .Cum ii dau de cap?Mai jos sunt atasate poza cu schema si proiectul in eagle.

Rearanjaza piesele pe placa, eventual pe ici pe colo lungeste lungimea terminalelor la rezistente/diode/alte componente astfel incat sa poti trece cu traseele printre picioarele lor si sa reduci traseele de cupru in anumite locuri (mai mult spatiu de manevra)

CUM sa le mai aranjez daca si cu autoroute imi dau ogramada de trasee incarligate?Nu am deloc experienta in programul asta si tocmai de asta am cerut ajutor aici...stiu ca multi lucrati cu el si m-ati putea ajuta.

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.