Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum fac o sursa reglabila cu LM7805?


Vizitator Tommazzow

Postări Recomandate

Vizitator Tommazzow

Va salut cu respect! Mi-au cazut in mana mai multe integrate LM7805 si nu stiu cum sa fac niste surse reglabile! Am cautat si pe internet dar nu am gasit nicio schema. As prefera ceva simplu! Poate sa ma ajute cineva? Mentionez ca am nevoie de tensiune in gama 1-5V! Va multumesc1

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

nu prea ai cum. LM7805 este stabilizator de 5V si atat. Daca vrei reglabila incearca LM317.totusi, poti modifica tensiunea la iesirea lui 7805, in sensul ca pinul de gnd nu va fi la masa, ci la alt potential. de exemplu prin adaugarea unei diode poti obtine 5.6-5.7V, dar nu este prea precisa metoda.in fine, daca dispui si de o tensiune negativa poti sa faci intre masa si iesire mai ptuin de 5V.Dar nu recomand. lasa lm-ul sa scoata 5V si ia tu un LM317, reglabil 1.2-37V.

Link spre comentariu
Vizitator Tommazzow

adica la intrarea lui lm317 ii aplic iesirea de la lm7805? Daca e asa, care este restul motajului? Ce rezistente sau condensatoare sa mai pun? Potentiometrul cum il cuplez? Ai cumva o schema?

Link spre comentariu

nu, doar 317-le si cateva rezistente.ia pdf-ul, gasesti acolo o schema de principiu...cat despre la ce-ai putea folosi 7805-urile alea... daca ai nevoie de o sursa stabilizata de mai mult de 5 volti, pui o dioda zenner intre pinul de masa si masa montajului... la cei 5 volti se va adauga tensiunea de lucru a zennerului...daca ai nevoie de 6-7 volti, inseriaza doua sau mai multe diode redresoare normal in polarizare inversa in locul zenerului...

Link spre comentariu

nu poti sa faci sursa reglabila dintr-un 7805 dar poti sa reduci tensiunea punand diode in serie cu OUT-ul, deci intre OUT si consumator. Stiind ca pe o dioda cu siliciu ai o cadere de tensiune de aproximativ 0.6-0.7V poti scoate 4.3V, 3.6V, 3V....in functie de numarul de diode, pui mai multe diode in serie pentru a scadea tensiunea.Bafta.

Link spre comentariu

Se poate face sursa reglabila cu LM 7805 cu tensiunea reglabila intre 5-30V.

(35V este tensiunea maxima pe Vin).Cum a spus si mircea calin poti inseria diode cu siliciu pe iesire si obtii 3,5-28,5V cu 2diode sau 2-28V cu 3 diode la iesire.Terminalul "GND -masa" al stabilizatorului 7805 se conecteaza la masa -minus printr-un potentiometru liniar de 4,7-5 kiloohmi,

potentiometru cu ajutorul caruia se regleaza U iesire.O astfel de schema este

prin tehnium din '78-'80 .Pentru domeniul de 1-5V cu 7805 solutia ce mai practica este folosirea metodei "in trepte "cu diode , propusa de mircea calin.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări