Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare tweeter ribbon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Din specificatiile atasate se vede: Frequency range 400 - 5000Hz. Cum nu este si un grafic as zice ca esti cam in corzi. Media de tip calota de 3" nu prea urca pana la 5kHz, dea de 2" da, urca pana la 5kHz.

 

Graficul la medie calota de 3" :

 

3_dome.png

 

si graficul la o medie de 4,5:

4_medie.png

difurile sunt ambele scanspeak (ai modelul pe fiecare grafic).

M-am jucat cu media de 4,5" si confirm ca urca nu-i la oha pus graficul.

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Media ar functiona intre 700-3000hz;700 hz se alege minim dublul frecventei de rezonanta iar 3000 hz se alege astfel incat sa nu aveti o cadere a caracteristicii de frcventa on/off axis.

La 3000hz ar fi un Beston RT002A cu filtru de 18db/octava,ar fi cam 35usd/buc.

Se poate folosi un dual ring gen xt25tg30-04 sau xt 25bg60-04 cu magnet dublu,de la 2500hz,cu 12db/octava.

Cel mai bine e sa cautati caracteristica de frecventa a mediei si sa luati decizia corecta;frecventa de 3000 hz e data intuitiv,poate fi mai mare sau mai mica.

Editat de ex.escu
Link spre comentariu

Toader, una din regulile proiectarii incintelor (si a filtrelor) spune ca orice difuzor trebuie folosit pana la maxim macar 1/2 de octava sub break-up (preferabil o octava). Tine seama de asta cand le alegi, nu te lua dupa petardele chinezesti care au umplut piata si netul. Sau dupa constructiile pro.

Link spre comentariu

Dacă te uiți la graficul calotei postat de Adrian pare ca ar merge pina pe la 10khz dar pe curba de la 45 sau 60 de grade se vede clar ca deși on axis breakup-ul peste 3-4khz este bine controlat, OFF axis devine prea puternic pt a putea folosi difuzorul acolo.

Difuzorul de 4.5 inci sta mult mai bine iar problemele sint abia peste 6khz.

Link spre comentariu

Tocmai de aia le-am luat.Ma gandeam ca nu sant asa probleme ca la difuzoarele cu membrana concava.Le-am luat si ptr ca erau impecabile, noi si la un pret ok.Imi sosesc acusi niste Ciare PA087.Alea le-a luat un prieten, dar a renuntat la ceva proiect si sper sa imi placa cum suna.

https://www.google.ro/search?q=ciare+pa087&rlz=1C1ASUM_enRO756RO756&tbm=isch&imgil=wttSL5WoiF6MAM%253A%253BWkqlXCunRJ2RLM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwww.reteimprese.it%25252Fpro_A55412B155193&source=iu&pf=m&fir=wttSL5WoiF6MAM%253A%252CWkqlXCunRJ2RLM%252C_&usg=__9DTYzSfkuC8OC44inWiSJpPAmQ4%3D&biw=1098&bih=512&ved=0ahUKEwj3r5j1-cnVAhUHDMAKHWXJBQ8QyjcIRA&ei=H-WKWbekJ4eYgAblkpd4#imgrc=MYLpgiWqQfG9WM:

Link spre comentariu

Este corect sa vorbim despre breakup la medie tip calota?

Postarea 3, graficul 1, linia cu rosu - OFFaxis 45 sau 60 grade nu știu exact.

Cu ce seamănă graficul trasat cu rosu? Este exact graficul de la "conne breakup".

Conne breakup-ul poate sa apară la majoritatea tipurilor de difuzoare. Undele staționare ce apar pe membrane asta înseamnă.

Link spre comentariu

Nimic nu scapa. Nu neaparat materialul sau forma in sine conteaza, ci intregul ansamblu, cat s-au chinuit oamenii sa elimine acele probleme.

Plus mai sunt probleme cauzate de forma in sine si directionalitate care impreuna cu rezonantele au tot felul de efecte.
Fie prin tesituri, prin variatia densitatii, fonoabsorbant sub calota, camere de rezonanta, etc.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări