Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
vio_gl

amplificator mos fet cu probleme

Recommended Posts

am realizat acu vreo o luna un amplificator cu mos fet.schema este aceeaasi cu ipa300v2 doar ca are un singurm rand de finali.am fost sa cumpar irfp450 dar nu avea asa ca iam inlocuit cu irfp460.a mers bine o vreme dar acum scoate un sunet distorsionat rau am masurat toate piesele si sun bune (mai putin irfpuri)am verificat circuitele cablajului sunt ok.sa masor irfpurile?nu prea am lucrat cu ele si nu stiu cum se masoara.un sfat va rog

ce tensiune ai pe rezistentele de putere daca legi intrarea la masa?

Poate e de la bias.

Cauta aici manualul de la ipa400

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=20181

In el arata cum sa imperechezi mosfeturile. Faci la fel, daca masoara cum zice acolo atunci e bine. daca nu... :toimonster:

Guest donpetru

am realizat acu vreo o luna un amplificator cu mos fet.schema este aceeaasi cu ipa300v2 doar ca are un singurm rand de finali.am fost sa cumpar irfp450 dar nu avea asa ca iam inlocuit cu irfp460.a mers bine o vreme dar acum scoate un sunet distorsionat rau am masurat toate piesele si sun bune (mai putin irfpuri)am verificat circuitele cablajului sunt ok.sa masor irfpurile?nu prea am lucrat cu ele si nu stiu cum se masoara.un sfat va rog

Consecintele unui montaj neingrijit. Sigur nu ai respectat niste reguli elementare. Ar fi fost util o poza cu montajul respectiv. Asa, dupa spusele tale s-ar putea sa ai probleme cu filtru RC de pe iesirea amplificatorului (asta daca l-ai montat). Totusi, mai ramane de vazut si alte presupuse probleme, dar fara o poza, cam greu :smt006

lucru neingrijit?daca e facut de firma ?are in final 2n3773,alimentare de +-50v putere de iesire de 100wla 4 ohmi cel putin asteab sunt datele producatorului

scuze am gresit topicul.tousi as vrea sa masor irfpurile dar nu stiu cum

Guest donpetru

scuze am gresit topicul.tousi as vrea sa masor irfpurile dar nu stiu cum

Masoara cu un multimetru setat pe pozitia tester diode jonctiunea GS si DS a MOS-FET-urilor. Daca multimetru iti indica sub 400, trebuie sa schimbi MOS-FET-urile.

am masurat dar nu imi arata de2 ori aceeasi valoare si am in jur de160-170

Guest donpetru

"160 - 170" ai masurat cu rezistentele din sursa "scoase" ? Daca da, intre ce anume ai masurat: GS sau DS ? Daca in cel putin unul din cazuri - GS sau DS - iti indica multimetru setat pe pozitia "tester diode" 160 - 170 inseamna ca trebuie sa schimbi MOS-FET-urile.NUMAI BINE

sa rezolvat. se pare ca eraumos urile duse.oricum va multumesc.rog a se sterge topicul.

Guest Vasile

Bine ca sa rezolvat pana la urmaNu se sterge topicul pentru ca e posibil sa fie de ajutor si la altii

Guest teocris

Incearca sa vezi cum stai cu masa montajului,eventual leaga la masa trafului de alimentare