Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Autoturisme de ...lux !

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

De la autoturisme de lux printre care si legendarele americane care, chiar daca nu straluceau la toate capitolele, aveau macar aspectul, eleganta, stil ... am ajuns la Volga.

Ce urmeaza acum, sa povestim si cand am condus cine stie ce prototip de dacia cu parbriz dublu si pe spate sau aro "de lux" ca avea manerele cromate ??

Link spre comentariu

Pe mine era sa ma " calce " o Dacia 2000 ... in 1988 , in fata scarilor de la " Casa Alba " , din Ploiesti . Ma rog , m - a " sters " putin , pe pantaloni ... In interior se afla tovarasa Alexandrina Gainuse , cu soferul si inca un nene . Parca numarul de inmatriculare era 1 - B - 105 ... sau pe - acolo . Am primit ceva mustruluieli si o amenda , fiindca " n - am fost atent " . Ma rog , acolo nu era drum public , pentru cine cunoaste topografia zonei ... Atunci am vazut prima oara Dacia 2000 ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Vizitator Adrian Andrei

Gauss,

in parcare la INCREST Valentin venea cu o "Dacia 2000" verde. Nicusor venea cu Fuego, avea antena aia lunga pe coada, dar nu mai des de 2-3 ori pe an. Fordul rosu era al meu, cetatean de-al tau. Desigur, ala era "autoturism de lux" (ca asta era subiectul topicului), iar cat am iesit in evidenta nici n-a mai contat. Important este ca faceam si atunci pe nebunul cam ca si acum (cu reducere ponderata in baza varstei). Aveam atunci noroc sa fiu de 3 ori binecuvantat, eram si "pilos", si "destept" si "samanta buna". Nu eram beizadea, ca Nicusor sau carpa de sters pe jos, ca "fata lu taticu" matematiciana de la etajul 2. Aveam teribilismele mele, nu vroiam sa-l ascult pe tata care-mi cerea sa-mi iau dracului o Dacie!

 

Sunt sigur ca am vorbit in termeni amicali cand ne-am intalnit. Sau poate la Clinceni ori Crang... Un om simpatic mie, mai in varsta ca mine cu 3-4 ani, tehnician la defectoscopie cu radiatii, avea un unchi mecanic la IRMA, intors dupa prizonierat in URSS si ncadrat imediat de bun ce era.

 

Cred ca se cere un topic nou, n-am sa-l deschid eu, eu intru doar cand e pauza de vreme rea la turnat betoane si ce mai fac eu pe la casa mea viitoare.

Link spre comentariu

Da,titlul topicului nu e tocmai potrivit pt. ceea ce intentionam eu sa aflu,asa ca, daca ati citit si restul inafara titlului nimeni nu raspunde la intrebarea "cum v-ar "aranja" un astfel de autov.(3 locuri in fata) evident motorizare moderna in conditiile din RO ? Avantaje/dezavantaje etc ? Considerati impozitul=imp. Logan ! :dsgfds

Link spre comentariu

Da ... stiu masina . Se (si ) inchiria pentru nunti ... sa fie tinerii ( sau mai putin ) insuratei " bine vazuti " , cand coborau din ea ... amintiri senzationale eterne , si eventual cresterea cuantumului " darului " ... ca de , au fost cheltuieli ... Altfel , cu 10-15 litri de benzina pe luna , nu prea circula . Era un rosu stralucitor ... nu foarte aprins , cu mult ( prea ... ) nichel . Sugera a fi un Mustang ( avea si o statueta ) pe capota , in locul unde Mercedes are sigla ( elicea stilizata ) ... si inscriptia de rigoare ... sa inteleaga tot neinitiatu' ... oricum impresionanta ( intr - un anume fel ) la data respectiva . Sugera taramuri din Occident , unde opulenta era la capu ' strazii . A circulat mult timp fara numere ... oricum , imediat dupa ' 90 n - am mai vazut - o .

 

P . S . - pentru Dl . StelianP .

Editat de gauss
Link spre comentariu

In zilele noastre un 2L diesel, poate scoate bine peste 200 de hp. Chiar si diesel.

Impozitul 200 de ron... Asigurare 400 si ceva marunt pe an.

Dar cand vrei nene 300 + hp, nu ai decat sa platesti. Asta este taxa pe shmecherie.

Vrei avion? Trebuie intretinut. Costa ca orice altceva.

 

La noi este pistol cu apa. Sa vezi in Anglia ce scoruri au. Aia platesc asigurare pe luna.

Pe 1 an odata , i-ar baga in faliment la un 4L .

Editat de dorofteius
Link spre comentariu

Gauss,

in parcare la INCREST Valentin venea cu o "Dacia 2000" verde. Nicusor venea cu Fuego, avea antena aia lunga pe coada, dar nu mai des de 2-3 ori pe an. Fordul rosu era al meu, cetatean de-al tau. Desigur, ala era "autoturism de lux" (ca asta era subiectul topicului), iar cat am iesit in evidenta nici n-a mai contat. Important este ca faceam si atunci pe nebunul cam ca si acum (cu reducere ponderata in baza varstei). Aveam atunci noroc sa fiu de 3 ori binecuvantat, eram si "pilos", si "destept" si "samanta buna". Nu eram beizadea, ca Nicusor sau carpa de sters pe jos, ca "fata lu taticu" matematiciana de la etajul 2. Aveam teribilismele mele, nu vroiam sa-l ascult pe tata care-mi cerea sa-mi iau dracului o Dacie!

 

Sunt sigur ca am vorbit in termeni amicali cand ne-am intalnit. Sau poate la Clinceni ori Crang... Un om simpatic mie, mai in varsta ca mine cu 3-4 ani, tehnician la defectoscopie cu radiatii, avea un unchi mecanic la IRMA, intors dupa prizonierat in URSS si ncadrat imediat de bun ce era.

 

Cred ca se cere un topic nou, n-am sa-l deschid eu, eu intru doar cand e pauza de vreme rea la turnat betoane si ce mai fac eu pe la casa mea viitoare.

Nu i - am pomenit pe Nicusor si sora ... cred ( sant sigur ca dvs . intelegeti ) ca e limpede de ce . Cine a fost ceva timp pe - acolo , cred ca imi va da dreptate . Altfel , am fost si pe la Clinceni . La Crang sigur ... si la sediul din Bucuresti ... ala de langa minister ( la cateva strazi ) ascuns de la strada principala , care fusese cazarma cu grajd de cai in vremuri imemoriale . Cred ca - mi amintesc si masina ( am " punctat " INCREST ) ... nu avea " loc fix " , ca majoritatea ... Ma rog , au trecut ceva ani ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

 

Dar cand vrei nene 300 + hp, nu ai decat sa platesti. Asta este taxa pe shmecherie.

Vrei avion? Trebuie intretinut. Costa ca orice altceva.

 

La noi este pistol cu apa. Sa vezi in Anglia ce scoruri au. Aia platesc asigurare pe luna.

Pe 1 an odata , i-ar baga in faliment la un 4L .

 

Io m-as compara mai degraba cu vecinii bulgari, care par mai inteligenti vizavi de propriile interese.

Ei n-au taxa pe smecherie. Ca urmare, si vecinii romani inmatriculeaza acolo masini. La greu, as spune. Banii se duc catre statul bulgar. Statul roman ia "oha", ramane cu "taxa pe smecherie"/ tiparita pe hartie.

Cum o fi mai bine ? :rade:

Link spre comentariu
Vizitator Adrian Andrei

Da,titlul topicului nu e tocmai potrivit pt. ceea ce intentionam eu sa aflu,asa ca, daca ati citit si restul inafara titlului nimeni nu raspunde la intrebarea "cum v-ar "aranja" un astfel de autov.(3 locuri in fata) evident motorizare moderna in conditiile din RO ? Avantaje/dezavantaje etc ? Considerati impozitul=imp. Logan ! :dsgfds

Pe bune ca titlul nu e inspirat ales.

Am cam raspuns in comentarii, cu o family car Fiat Multipla, versiunea aia veche, la nivel 2003 m-aam simtit perfect ca sofer, familia a fost si ea foarte multumita, deci "lux!". Plus niste gadgeturi de avantgarda la nivel 2003. N-am luat-o, dar am incercat si cu Chrysler Cruiser. Acesta era mult mai nervos decat Fiatul, simteai motorul, simteai pedala sub picior, nu comentez impresii artistice caci in vremea aceea cand veneam acasa, la familie, voiam doar pace si liniste, preferam o masina care ajunge la 100 la 2-3 minute dupa ce apas pe pedala. Desigur, exagerez, dar uneori angajam sofer cu masina cu tot. Cruiser mi-a placut pentru ca avea "control" si puteai sa-ti rotesti scaunul si sa faci o joaca cu copilul pe autostrada, ca tot e rectilinie 30 de km inainte. Iar "controlul" te anunta daca iesi spre margine.

Ce ineamna "Lux"" tine de ce vrem sa avem. Unii vor sa aiba o motocicleta cu care sa planeze deasupra asfaltului la 295km/h. Am facut-o, mi s-a luat, n-am mai plimbat-o de 3 ani, dar pentru ca nu ma pot desprinde de ea platesc in fiecare an impozitele. Numesc asta "impozit pe speranta" sau lux.

Cum poti sa ai 3 Lancia de colectie si sa circuli cu alte doua, e tot lux. Tot "impozit" pe ce vreti voi. Doua masini imi trebuiesc, una mica, s-o parcheze nevasta-mea la Kaufland si una mare, sa urce dealul pana acasa. Si-n aia mica, si-n aia mare, pot sa stea in fata 3 persoane. Ghiciti voi cat de inghesuite sunt diferentele. Daca calculezi costul per persoana / kilometru, ghiciti repede definitia luxului.

 

Definitia luxului are nevoie si de o corectie. Ne-am muncit o viata, ne-am agitat si am facut cum credeam ca sa ne fie mai bine, nici macar nu conteaza. Iata, avem niste bani, fructul vietii noastre, ce facem cu ei?! Hai sa ne bucuram de ei, fara sa "facem lux". Ce facem?

 

Uite subiect de topic nou, se pare ca o sa am 50 GB banda lunara, s-ar putea sa fiu mai activ pe el, daca nu-i prea mult de lucru la casa noua...

 

EDIT (adica adaugare): Gauss, loc fix in parcare aveam doar la ICPAEBA, unde eram angajat ca sa lipesc piese cu letconul, restul era servilitate specifica "ba, tu stii cine-i tac'su?!" Acolo, unde-mi parcam masina, n-am avut niciodata tratament special (in afara idiotilor de la paza). Ce-am facut, a fost pe mintea mea, Noi doi am luat masa impreuna la Crang, si pe urma am lungit-o in Ploiesti. Imi cer iertare, nu-mi amintesc numele adevarat, insa memoria decanteaza si filtreaza, si pune deoparte ce merita retinut. Ma bucur ca am facut cunostinta.

Te rog sa nu te obosesti, NU Adrian Andrei.

Editat de Adrian Andrei
Link spre comentariu

Pai compara-te cu bulgarii. Dar du-te si stai acolo, daca vrei sa te compari cu ei.

 

Chinezii, ca polueaza aceeasi planeta, nu au nici o treaba. Asa si bulgarii.

Un fel, de lasa ca bag pisica la vecinul in curte si nu se prinde nimeni ca este moarta.

Si eu conduc, vre-o 4 diesel-uri. Nu sunt usa de biserica. Dar nici sa spui ca Bulgarii sunt destepti.

Wtf ? Totul normal, taxe ieftine, totul sub control. Stii ce iti doresc ? Sa te loveasca bine in trafic unul cu numere de bulgaria.

Sa imi mai povestesti si atunci aceeasi treaba.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Depinde ce intelege fiecare prin masina de lux .

Oricum o masina cu trei locuri " in fata " nu este de lux , o fi fost acum 50 de ani .

Pai compara-te cu bulgarii. Dar du-te si stai acolo, daca vrei sa te compari cu ei.

 

Chinezii, ca polueaza aceeasi planeta, nu au nici o treaba. Asa si bulgarii.

Un fel, de lasa ca bag pisica la vecinul in curte si nu se prinde nimeni ca este moarta.

Si eu conduc, vre-o 4 diesel-uri. Nu sunt usa de biserica. Dar nici sa spui ca Bulgarii sunt destepti.

Wtf ? Totul normal, taxe ieftine, totul sub control. Stii ce iti doresc ? Sa te loveasca bine in trafic unul cu numere de bulgaria.

Sa imi mai povestesti si atunci aceeasi treaba.

Chinezii au inceput sa se dea pe brazda cu poluarea , adica au pus norme draconice celor din industrie , nu le respecti ...pa si pusi afacere.

In China 90 % din turisme sunt pe benzina ! Benzina polueaza mai putin decit motorina .

 

Legat de taxe , eu sunt de acord sa platesti impozit si asigurare in valoare de 5000 lei pe an daca ai motor mai mare de 2999 cm cubi , ai masina de smecher ....fii smecher si la taxe . Eu as mari taxele si pe vile , cu cit ai casoiul mai mare cu atit sa platesti mai mult .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări