Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Giorgi tv

Ce diferenta este intre WIN7 32biti si cel de 64biti

Recommended Posts

Va salut colegi,am si eu o nedumerire si anume ce diferenta este intre aceste doua windows-uri?mai concret spus ce are unul fata de celalalt mai mult si cu ce este mai bun unul fata de celalalt?va multumesc anticipat.

Am vrut doar sa te ajut si am "simtit" ironia.Daca vrei sa umplem ceva pagini in acest topic iti explic pe-ndelete.Nu sunt mare IT-ist , tot de pe net am luat info , le-am citit si inteles apoi le-am pus in practica.

credeti-ma ca nu am deschis acest topic de dragul de a umple aceasta pagina,si eu am fost si sunt autodidact in ceea ce priveste informatica,am in comunitatea in care traest doi informaticieni cu facultate dar nici de ai dracu nu dezvalue nimic.

Nu trebuie sa-i condamni , meseria=scoala=practica=experienta , costa.Noi ne-am adunat pe acest forum sa ajutam benevol colegii.

am un nepot care a terminat informatica si doar ca nu era nevoe sa depun cerere la el ca sa vina sa-mi instaleze windows-ul,trebuia sa-i cumpar un pachet de tigari de care vroia el plus bere tot de care vroia el,si nici nu-mi facea partiti pe hard,asta pana m-am prins eu,traiasca domnul youtube ca el ma invatat informatica cat de cat ca sa pot sa-mi rezolv singur problema,imi cer scuze daca am fost putin off topic.

Cred ca principalul avantaj al Win 7 pe 64 biti este ca permite utilizarea de memorie peste 4Gb, de care este nevoie in multe aplicatii. Sunt si programe facute special pentru sistem de operare pe 64 biti. Alte aspecte nu ma intereseaza, la cat folosesc eu calculatorul.

Cred ca principalul avantaj al Win 7 pe 64 biti este ca permite utilizarea de memorie peste 4Gb, de care este nevoie in multe aplicatii. Sunt si programe facute special pentru sistem de operare pe 64 biti. Alte aspecte nu ma intereseaza, la cat folosesc eu calculatorul.

Multumesc domnule VAX,o seara racoroasa va doresc ca prea ne luptam cu canicula.

Jocurile noi au doar versiuni pe 64 de biti.

nu am si niciodata nu voi avea,ce-mi trebuie mie la 42 de ani asemenea porcari,am doi copii care au tv-ul lor in camera si se uita non stop la desene animate

Cea mai importanta diferenta este gestiunea de memorie.

Si nu numai gestiunea de memorie.

AMD a mai reparat cateva din gafele/compromisurile facute de Intel pentru codul pe 32 de biti.

Plus ca un procesor pe 64 de biti proceseaza(teoretic) de 2 ori mai multe date decat unul pe 32 de biti insa nu in practica nu prea se simte deoarece multe programe au fost pur si simplu portate/recompilate pe noua arhitecura fara a lua in considerare imbunatatirile aduse de aceasta.

Unul din marile avantaje este spatiul virtual urias de adrese pe care un proces le poate avea la dispozitie iar un efect direct al acestui lucru este o protectie mult mai buna impotriva virusilor .

Ca dezavantaje ar fi un consum mai mare de memorie pe aplicatie insa acest lucru nu afecteaza prea mult.

va salut colegi,ca sa nu mai deschid alt topic m-am decis ca continui aici cu o intrebare,de curand am achizitionat un hdd de 500gb sata si vreau sa stiu ce capacitate trebuie sa acord pentru windows7 si cam cate partiti sa fac pentru a nu rula greu pc-ul,va multumesc.

va salut colegi,ca sa nu mai deschid alt topic m-am decis ca continui aici cu o intrebare,de curand am achizitionat un hdd de 500gb sata si vreau sa stiu ce capacitate trebuie sa acord pentru windows7 si cam cate partiti sa fac pentru a nu rula greu pc-ul,va multumesc.

Eu a-si face 3 partiti....prima partitie de vreo 70GB-80GB....iar restul ramas se imparte la cele 2 partiti....de exemplu 190GB-200GB/partitie.

Asta e ca nu are nici un hdd-u exact 500GB...adica mai putin de 500GB are,dar exact 500GB sau mai mult de 500GB in nici-un caz.

O zi minunata va doresc !!!

Edited by FLORIN IORDACHE

Are in jur de 470gb,totusi nu este foarte mult 70-80gb pentru windows?intreb si eu nu va contrazic.