Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rescriere firmware router TP-Link Archer C7 AC1750


Postări Recomandate

Va salut!

Se da următoarea problema: Am routerul din titlu, care nu se mai conecta sub nicio forma la AKTA. L-am adus la parametrii de fabrica, dar nici asa nu a vrut. Am zis sa incerc sa ii pun un alt firmware openwrt, a mers, dar nu gaseam in interfata modalitatea de introducere a datelor pentru o conexiune pppoe si se dezactivase si partea de wireless. Am mai gasit un firmware, am incercat sa il schimb pe acela, dar in acel moment s-a blocat si a intrat intr-o bucla si face restart la circa 10 secunde. Nu mai poate fi accesat nici prin cablu și nici prin wireless.

Asta este istoria pe scurt. Stiu, este din categoria ce-si face omul cu mana lui...

Acum intrebarea mea este daca pot sa il mai aduc la softul original prin vreo metoda. Pe placa de baza are doua zone ce par a fi folosite in procesul de productie pentru scrierea softului, dar nu stiu cum sa fac. Am inteles doar ca una e conexiune seriala, cealalta nu stiu ce este...

motherboard.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Multumesc pentru raspunsuri! Alimentatorul nu cred sa aiba probleme, am masurat 12,3v, ce-i drept in gol.

Intr-adevar, pe placa routerului este un chip Q64-104HIP. Inteleg ca nu pot scoate aceasta memorie afara si sa o scriu, fiind spi cu firmware-ul routerului, nu?

Din pacate, nu pot sa il aduc nici in recovery mode cu apasarea butonului wps/reset in momentul alimentarii, se comporta ca si cum nu l-as apasa.

Voi incerca sa folosesc un cablu de nokia ca42 sa vad daca ii pot face ceva pe serial, ca jtag nu am habar nici ce este, nici cum se foloseste.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
Vizitator oliver44

Salut

Daca nu ai reusit pana acum sa iti resuscitezi routerul, rezolvarea o sa o gasesti aici!

 

TFTP Recovery (De-Bricking)

The serial-less TFTP recovery method for the TP-Link TL-WDR4300 also works for the Archer C7 (confirmed on v1.1 and v2) and the Archer C5 (v1.20).

For firmware revisions before 3.14.1 (140929), the router looks for an IP address of 192.168.1.66 and a file named ArcherC7v2_tp_recovery.bin. Firmware 3.14.1 updates the bootloader to look for an IP address of 192.168.0.66 and a file named ArcherC7v3_tp_recovery.bin even on hardware v2 units. Some v1.1 units may also look for ArcherC7v1_tp_recovery.bin. The model Archer C5 looks for the file ArcherC5v1_tp_recovery.bin.

To activate TFTP Recovery press and hold WPS/Reset Button during powering on until WPS LED turns on. Setup your computer to 192.168.0.66 (SubnetMask /24 = 255.255.255.0) and connect it to LAN1. Start TFTP server and provide recovery file with it.

For de-bricking with an OpenWrt image use the factory.bin image. :!: In case you are flashing back original firmware, make sure original firmware image name does not contain word bootreturn_to_factory_firmware.

TFTP de-brick Alternative

  1. Use the Cut file above and rename it ArcherC7v2_tp_recovery.bin
  2. Change your Ethernet adapter to IP 192.168.0.66, subnet 255.255.255.0, gateway 192.168.0.1
  3. Download Tftpd32 by Ph. Jounin at http://tftpd32.jounin.net/tftpd32_download.html
  4. Browse to the directory that hold ArcherC7v2_tp_recovery.bin file.
  5. Choose 192.168.0.66 for your "server interfaces"
  6. Choose Tftp server tap
  7. Activate TFTP Recovery press and hold WPS/Reset Button during powering on

 

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr7500

 

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...

Buna!

Azi am constatat ca nu-mi mai am net prin casa...

Am acelasi Archer C7 AC1750, nu ma mai pot conecta nici prin cablu, am incercat un reset de fabrica, nu vrea nici asa...

Am scos toate cablurile de comunicare de la el, dar le vede pe toate conectate....in fine.

A reusit vreo cineva sa-l resursciteze?

Mentionez ca nu am schimbat nimic la el legat de soft...si il am de multi ani.

Multumesc!

SAVE_20230716_133346.jpg

Editat de blezneag
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări