Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

recuperare kilometraj dacie


lulu07

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

mai exact ce bord ai? .... e posibil sa ai ceasurile dintr-o bucata, si sa trebuiasca schimbate toate. Daca indica eronat, verifica si cablul care intra in ceas ... sa fie bine strans. Pt a scoate ceasurile trebuie demontat bordul ... eu nu am resuit sa le scot altfel.

Link spre comentariu

ce cauciucuri ai pe masina ?ce cauciucuri sunt trecute in certificatul de inmatriculare ?ceva de genu` asta pateam si eu cand aveam masina echipata cu 165x70x13 cand in cerficat am trecut 155x13ideea ? cauciucuri mai mari - lungimea cercului "insirata" pe asfalt mai mare la o rotatie completa a butucului - si implicit viteza mai mare decat cea "citita" de vitezometru in cutia de viteza

Link spre comentariu

PS: Si-n talonul meu tot 155 e trecut dar folosesc cu incredere 165 - asta am, asta folosesc.

cele de 165 mi se par prea marieu folosesc 155x80x13 - dau numai bine la dacie :smt003 am avut o pereche de 165x80x13 - parca era masina de teren - abia puteam vira rotile pe loc + ca si demarajul era scazut drastic (la cele 65 de mârţoage obosite ale daciei)acum am pe fata 155x80 si is perfecte, iar pe spate am 155 cu 70 si arata cam aiurea ...... urmeaza un set nou la toamna pt fata ... iar cele de pe fata vor trece pe spatePS: cu 165 poti avea probleme la ITP sau daca te prinde "covoraşul" in trafic - iti salta Cerificatul
Link spre comentariu

Eu am modelul 1300 (nebunie curata) cu doar 47 cabaline, si asta pe hartie, in practica probabil (ca sigur) mai putin. Am avut si un model 1310 din 1998, nu mai retin cu ce era incaltata dar probabil tot cu 165.La ITP si la RAR cu siguranta nu am probleme (inca)... dar pe drum cu politaii sau cu RAR-ul mobil niciodata nu stii ce se va intampla.Nu mi se par foarte mari cauciucurile de 165, ce putin pe Dacia mea, vad ca stau numai bine. Dar am vazut si masini care arata a jeep, vorba ta, sau care arata ca caruta (mult prea lasate).Stii tu, fiecare Dacia cu personalitatea ei.ALEKS

Link spre comentariu

Eu am modelul 1300 (nebunie curata) cu doar 47 cabaline...ALEKS

47CP nu a avut decat Dacia 1100. 1300 a avut 54 de caluti. Iar cauciucurile de 165 sunt de fapt 165x70 R13. 70 e dublul inaltimii talonului, este aproximativ ca la 155 radial. Adica diametrul exterior al rotii e cam acelasi, doar ca astea de 165 sunt mai late. Eu asa stiu. Daca stie cineva altceva imi cer scuze pentru informatia eronata.
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări