Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alegere transformator


Postări Recomandate

Va multumeac tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi. Ar mai fi cateva intrebari puse pe pagina anterioara...

 

2) Ca transformator am de ales intre:

a) 2 transformatoare R-core identice care, dupa redresare si filtrare, ofera 2x40v. Astfel voi obtine un amp dual monobloc, fiecare canal cu alimentarea lui. Dezavantajul ar fi puterea mai mica, dar eu nu voi asculta la puteri mari.

 

b) Un transformator EI la care dupa redresare si filtrare voi obtine 2x53v. Avantajul ar fi tensiunea mai mare, dezavantajul ar fi ca ambele canale ar avea aceeasi alimentare.

 

Mentionez ca in ambele cazuri transformatoarele sunt recuperate de prin amplificatoare japoneze.

 

In ambele cazuri intentionez sa folosesc varianta prezentata mai sus (daca se dovedeste a fi functionala) astfel incat partea de intrare sa fie alimentata cu cativa volti mai sus fata de lartea de putere (am prevazut pe cablaj borne de alimentare separate)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Deja E+I are un avantaj (ecranarea). Totusi mi-a scapat un amanunt: puterea trafurilor. Always bigger it's better!!! Daca poti pune si doua poze (banuiesc ca totusi la aspect nu stau rau, dar .... mai inclinam balanta intr-o parte bagand in ecuatie si aspectul.

 

Spatiu in carcasa este berechet? (incap ambele R-core-uri?)

Link spre comentariu

Carcasa va fi facuta la comanda dupa ce vor fi gata toate modulele si nu este o problema. Cu cel r-core pot pune foto dar cu cel pe tole nu am cum deoarece il am in alta parte si nu am cum sa il fotografiez (asa, aproximativ, din ce imi aduc aminte, are cam 10 cm inaltime si cam 5-6 cm

latime).

20170702_113903.jpg

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Nu cred ca au 200VA, provin din Technics SU-A700 care are 45W pe canal pe 8 ohmi. Traful banuiesc ca l-am identificat bine: 2 x 30,5 V si 10,5 V


cel pe tole nu am cum deoarece il am in alta parte si nu am cum sa il fotografiez (asa, aproximativ, din ce imi aduc aminte, are cam 10 cm inaltime si cam 5-6 cm
latime).

Cel cu tole are 10cm inaltime sau latime? La 10cm latime este anemic, daca are 10cm inaltime este ok.

Link spre comentariu

Eu am gasit asta:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/transformator-sieciowy-rtp7k5e009-w-technics-i3487335344.html

http://allearchiwum.pl/transformator_sieciowy_rtp7k5e009w_technics-3415017221.html

PRZEDMIOTEM SPRZEDAŻY JEST

 

ORYGINALNY TRANSFORMATOR SIECIOWY

 

RTP7K5E009-W

 

DO WZMACNIACZA TECHNICS

 

 

SU-A700MK3

 

 

 

PARAMETRY:

 

2 x 30,5 V

 

10,5 V

Mergi pe E+I ai sectiune de 4x5(6) = 20(24)cm2

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Foloseste traful mai puternic, indiferent de tehnologie folosita la fabricarea lui. E prima conditie, sa ai putere suficienta.

Inca nu se stie care varianta are puterea cea mai mare (E+I sau 2xR-core).

 

vlad228 daca puterile vor fi asemanatoare si considerand ca nu mai cumperi alti condensatori, mergi pe E+I ca are tensiunea mai mare => riplu mai mic.

Ochiometric (din datele pe care le-ai furnizat pana acum) E+I ar fi mai fortos.

 

Ai reusit sa identifici cauza brumului?

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Din pacate nu am mai avut timp sa ma caut cauza brumului. Cred totusi ca am avut vreo bucla de masa accidental creata in conexiunile facute de mine. Nu cred ca e pe cablaj deoarece masa de pe cablaj are un traseu foarte simplu, nealambicat, cu partea de putere separata de cea de semnal. Voi mai vedea cand am timp.

Link spre comentariu

Mai exista criterii care pot determina alegerea trafului.

Unul ar fi zgomotul mecanic (brum mecanic de 50Hz) in gol si in sarcina, altul ar fi brumul mecanic produs de prezenta cc in retea, care apare, se intensifica, apoi descreste si dispare, si iar o ia de la capat. Nu permanent ci din cand in cand (depinde si de locatie).

Daca trafurile sunt japoneze probabil nu vor prezenta astfel de probleme.

Alt criteriu este campul electromagnetic radiat - tot numai prin incercari poate fi determinat. Teoretic Rcore ar trebui sa stea mai bine la acest capitol.

 

Caderea de tensiune in sarcina este si ea f importanta - depinde de puterea trafului, a scris Raimond mai sus.

 

Din cele citit toate trafurile de mai sus par foarte mici pt acest amplificator, eu as alege ceva spre 700-1000VA.

Si (din motive audiofile) as alimenta la 2x55-60Vcc

Link spre comentariu

O alta varianta la care ma gandeam inainte sa imi iau teapa cu aceste doua trafuri r-core era sa comand la PETRA un transformator toroidal de vreo 500w care sa aiba 4 secundare separate, cate doua secundare pentru fiecare canal. Credeti ca ar fi o varianta superioara ( sa spunem ca cele doua r-core ar fi avut cam 200w fiecare, care dintre aceste doua variante ar fi fost mai buna?)?

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări