Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare amplificator chinezesc DP-2382


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Constantinescu Paul

doamne idem si eu.disper exact acelasi canal aceiasi problema la pnp cu rahatu ala de 5551 de langa 2sa1013 pocneste mereu.toate sunt bune da ala pocneste mereu.canta cateva secunde minute si poc.

Editat de Constantinescu Paul
Link spre comentariu

Ar trebui masurate rezistentele din emitor. Dupa mine, o valoare normala ar fi 39 de ohmi, ar da vreo 15-20mA.

In acest caz tranzistorul este subdimensionat asa cum spune @maxente.

Cu 390 de ohmi iese 1,5-2mA si rezista, dar are putere mai mica si distorsiuni mai mari pe acel canal.

Deasemenea este posibil ca una din diode sa fie pusa pe dos, sau sa fie zener sau intrerupta.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

"Hochmut kommt vor dem Fall" zic nemtii.

Daca celalalt gcc e de 1mA (plauzibil având în vedere rezistoarele de 2k7), atunci, la o functionare echilibrata a diferentialului (ca 0,5mA pe ramura), pe rezistoarele de 2k7 cad ca 1,35V si prin tranzistorul pilot ar trebui sa treaca vreo 15mA.

Aceasta valoare ar fi suficienta pentru a comanda dubletii finali. Nu însa cei 1,5mA presupusi mai sus.

Un rezistor de 39 ohmi marcat în codul culorilor e f. usor de confundat cu unul de 390. Si vice-versa.

 

Cadoul deja mi l-ati facut în comentariul #8. Mare multam. ;-)

Editat de franzm
Link spre comentariu

Ca de obicei trebuie să apară câțiva d-ăștia care își închipuie că sunt mari guru și să deturneze subiectul topicului.

1. Am calculat curentul în funcție de valorile de pe schemă. Că a hotărât chinezul ca merge sau nu cu 1,5 mA sau că cel care a scos schema a greșit este în totalitate irelevant.

2. Atât timp cât în postarea #8 mi-am exprimat acordul cu afirmațiile lui @gsabac din postul anterior, credeam că e clar că am sesizat și eroarea privitoare la curentul prea mic de polarizare.

3. și cel mai important, ca să ieșim de zona aberațiilor unora (specialiști de altfel în acest gen de a devia întotdeauna discuțiile) și să revenim la ceea ce se discuta de fapt, nici la un curent de 15mA tranzistorul respectiv nu trebuia să se ardă datorită depășirii parametrilor conform afirmației lui @maxente din postarea #3.

 

LE

@franzm

Cât despre aroganță, vezi că și românii au niște proverbe interesante. De unul privitor la paiul din ochiul altuia și bârna din cel propriu îți mai amintești?

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

Daca se doreste imbunatatirea stabilitatii finalului se poate proceda astfel:

1.Se inlocuie prefinalii cu bd139/140 ,au aceeasi dispunere a terminalelor.

2.Se inlocuie driverul cu bd 140,gcc-ul cu bd 139,au dispunere diferita a terminalelor.

3.Se inlocuie tranzistorul din superdioda cu unul nou,la fel diodele din gcc,rezistorul de 100kohm se modifica in 56kohm.

4.Se verifica rezistorii din zona afectata ,pot fi devalorizati.

5.Se introduc in circuitul de emitor al finalilor rezistori de 0,1-0,22ohm/2w,la un final in locul unui strap,la celalalt se izoleaza emitorul.

6.La finalul ars se pot folosi clone "bune' 2sc5200/2sa 1943.

7.Rezistorul de 1,8kohm din superdioda se poate inlocui cu un semireglabil de 2,2kohm,lasat la valoarea maxima initial,cu care se poate regla curentul de repaus.

8.Daca totul e o.k.,se poate introduce in colectorul superdiodei(tranzistorul poate fi fixat pe radiatorul finalilor) un rezistor de compensare a re' de cativa ohm,valoarea se calculeaza,baza prefinalului se conecteaza in colectorul tranzistorului din superdioda.

9.Se poate introduce un rezistor de 3x(0,1-0,22ohm)/2w intre emitorii finalilor.

10.Un ventilator ar fi binevenit,radiatorul e "economic".

Succes.

Editat de ex.escu
Link spre comentariu

..nici la un curent de 15mA tranzistorul respectiv nu trebuia să se ardă datorită depășirii parametrilor conform afirmației lui @maxente din postarea #3.

Cat s-ar disipa la 15mA?

Cu cat ar urca temperatura unei capsule TO92 la acea disipatie?

Cu cat ar scade puterea maxim disipabila, la acea temperatura estimata?

 

Zic si eu...

 

PS: Nu stiu de ce inca ti se permite sa activezi pe forum liber, este a nu stiu cata oara cand conversezi intr-un mod total nepoliticos si arogant, dar macar cu oameni valorosi ca Dl Franzm mai modereaza-ti impulsurile agresive, adica, intelegem, ca oi fi perfectiunea intruchipata si e frustrant sa traiesti printre noi oamenii de rand, insa totusi... astia suntem noi, imperfecti

Link spre comentariu

Va rog sa nu va luati la cearta din cauza persoanei mele. Sa ne limitam la idei.

Cei 625mW pe care cica i-ar disipa 2N5551 la Ta=25°C mi se pare o valoare cam optimista. Mai ales daca nu se dau date suplimentare. În aceleasi conditii, o capsula TO126 (BD139 de ex) disipa doar 1W.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări