Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Iluminat tv

• Please log in to reply
63 replies to this topic

#61 OFFLINE   orgasmo

orgasmo

不滅

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,591 posts

Posted 13 August 2017 - 04:45 PM

ca dexteritatea innascuta a unui amator (fie el si entuziast) , este echivalentul unei experiente ce la unii dintre noi depaseste 30 de ani , este prea mult !!

Cu parere de rau, in cazul de fata(remediere backlight led) "experienta" poate fi egalata chiar intrecuta de un pasionat generatia tanara cu indrumarea adecvata intr-un timp foarte scurt.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#62 OFFLINE   mercenarx

mercenarx

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,407 posts

Posted 13 August 2017 - 05:15 PM

nu trebuie sa-ti para asa de rau , sincer...

omul vine cu tv-ul la reparat  la amatorul instant si entuziast pe deasupra , acesta conform varstei opereaza pe cord deschis fara anestezie (a se citi graba bazata pe incredere in sine ... cu increderea n-am nimic , dar cu graba...) , si ce crezi ca se intampla in multe cazuri? (spun asta , fiindca este confirmat) : apare o mica si nevinovata fisura (in cele mai multe cazuri am observat asta la zone de clips)

entuziastul isi da seama de pocinog, si returneaza cu zambetul pe bune , spunand proprietarului ca nu se mai poate repara , deoarece este de vina display...

evident , raman in umbra spunand ceea ce a spus si tinerelul : display mon cher !

il mai informez evident , ca vina ii apartine, deoarece nu a dus aparatul in service autorizat (deh , pe scara blocului , sunt multi depanatori instant  de 18-20 ani , sau ma rog , pe-acolo).

prima mea intrebare , este : cand a avut loc ultima reparatie ?

daca raspunsul este : pai s-a mai uitat cineva , dar nu a rezolvat nimic, fac tot posibilul sa inspectez integritatea display-ului , fiindca nu se stie pe cine poate pica magareata

sa fim bine intelesi : nu contest ca exista si pasionati care fac asta ca la carte , insa sunt putini raportat la marea masa care " isi baga nasul"

colegul orgasmo vorbeste de indrumare ...indumare de unde ? de pe you tube?

ok, n-am nimic impotriva , doar ca cei care au dezvoltat al 7-le simt , sunt putini , si care sa indeplineasca si inca o conditie eliminatorie : sa fie seriosi in ceea ce presteaza.

si as mai avea o intrebare : daca experienta poate fi egalata (am niste dubii), nu inteleg cum poate fi si intrecuta de un pasionat entuziast

experienta sa fie intrecuta de ce anume ? cum se cheama acel lucru care intrece experienta ?
experienta , new age ?(de exemplu)

eu consider ca un lucru poate fi bine facut in urma unei abilitati , in timp se dobandeste deprinderea, si in ultima instanta : experienta (graduata si aceasta in functie de timp)

electronistul mai are in plus o baza teoretica (niste ani de scoala) ,care se vrea bagatelizata de catre unii aici pe forum ,si cu care nu sunt de acord

apropo , stii de buna seama ca mai binele , este dusmanul binelui

eu imi doresc sa fac totul bine ( deja perfectiunea , excelentul , etc. , sunt chestii de marketing , bune pana la un punct)

Edited by mercenarx, 13 August 2017 - 05:45 PM.

• gabiTV and sandeel like this

#63 OFFLINE   sandeel

sandeel

"experienta este suma greselilor facute"

• Membru activ
  • PipPip
  • 361 posts

Posted 13 August 2017 - 06:14 PM

nu trebuie sa-ti para asa de rau , sincer...

omul vine cu tv-ul la reparat  la amatorul instant si entuziast pe deasupra , acesta conform varstei opereaza pe cord deschis fara anestezie (a se citi graba bazata pe incredere in sine ... cu increderea n-am nimic , dar cu graba...) , si ce crezi ca se intampla in multe cazuri? (spun asta , fiindca este confirmat) : apare o mica si nevinovata fisura (in cele mai multe cazuri am observat asta la zone de clips)

entuziastul isi da seama de pocinog, si returneaza cu zambetul pe bune , spunand proprietarului ca nu se mai poate repara , deoarece este de vina display...

evident , raman in umbra spunand ceea ce a spus si tinerelul : display mon cher !

il mai informez evident , ca vina ii apartine, deoarece nu a dus aparatul in service autorizat (deh , pe scara blocului , sunt multi depanatori instant  de 18-20 ani , sau ma rog , pe-acolo).

prima mea intrebare , este : cand a avut loc ultima reparatie ?

daca raspunsul este : pai s-a mai uitat cineva , dar nu a rezolvat nimic, fac tot posibilul sa inspectez integritatea display-ului , fiindca nu se stie pe cine poate pica magareata

sa fim bine intelesi : nu contest ca exista si pasionati care fac asta ca la carte , insa sunt putini raportat la marea masa care " isi baga nasul"

colegul orgasmo vorbeste de indrumare ...indumare de unde ? de pe you tube?

ok, n-am nimic impotriva , doar ca cei care au dezvoltat al 7-le simt , sunt putini , si care sa indeplineasca si inca o conditie eliminatorie : sa fie seriosi in ceea ce presteaza.

si as mai avea o intrebare : daca experienta poate fi egalata (am niste dubii), nu inteleg cum poate fi si intrecuta de un pasionat entuziast

experienta sa fie intrecuta de ce anume ? cum se cheama acel lucru care intrece experienta ?
experienta , new age ?(de exemplu)

eu consider ca un lucru poate fi bine facut in urma unei abilitati , in timp se dobandeste deprinderea, si in ultima instanta : experienta (graduata si aceasta in functie de timp)

electronistul mai are in plus o baza teoretica (niste ani de scoala) ,care se vrea bagatelizata de catre unii aici pe forum ,si cu care nu sunt de acord

apropo , stii de buna seama ca mai binele , este dusmanul binelui

eu imi doresc sa fac totul bine ( deja perfectiunea , excelentul , etc. , sunt chestii de marketing , bune pana la un punct)

Nu , experienta nu poate fii egalata, oricata pasiune ar avea un novice. Imi aduc aminte cum eram la inceputuri, si eu am fost pasionat ...dar reparam tot de prin casa, si tata lua altele noi, asa de bine faceam practica pe ele.Au trecut anii, vreo 30 de atunci,pasiunea a devenit meserie, care necesita un atelier si o paine de castigat.Este sectiunea Depanatori, a forumului , unde intru cu placere sa cer un sfat sau sa citesc noutati, insa nu sa.mi pierd timpul cum bine spune colegul "mercenarx".Multumesc colegilor depanatori (practicieni) care raspund cu promptitudine si la subiect din experienta lor.

• gabiTV, surubarila and spik like this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#64 OFFLINE   mercenarx

mercenarx

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,407 posts

Posted 13 August 2017 - 06:42 PM

da , sandeel , asta este reactia corecta  (in opinia mea ) , asa gandesc si eu.

amatorii instant ( brevetez termenul , ce mai...) , de fapt sunt pentru noi niste bete in roate , nu concurenta (...)

cei care fac treaba cu adevarat, sunt integrati rapid , indiferent de studii (daca insa vor sa invete cu adevarat, nu sunt retinuti de nimeni si nimic...)

ce m-a deranjat cel mai tare este faptul ca s-a afirmat in mai multe randuri (in topicuri diferite) ca : amator instant = depanator profesionist ...  ha lasa maa...hai lasa maaaa...

sunt uimit , de faptul ca reactiile sunt de toleranta maxima (atentie , ca prea multa toleranta , este prost inteleasa de niste unii..)

eu merg direct la tinta : exista o rubrica initiata de colegul Toni Marginean : Probleme deosebite intalnite in depanari ...

frate , posteaza-ti rezolvarile de geniu  acolo , si ma inclin ! !

geniile au raspunsuri , eu nefiind unul , am intrebari...

de ce au unii impresia ca sunt " specii " mai evoluate decat restul ?? Hmmm?

• sandeel likes this

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users