Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Volum mai mare prin AUX


Vizitator AlexST

Postări Recomandate

Vizitator AlexST

Buna ziua,

 

Am un Fiat Stilo la care am un radio cu caseta iar de muzica de la radio m-am cam saturat asa ca m-am apucat de mesterit.

 

Am gasit un videoclip pe youtube, am facut aproape tot ce s-a explicat in el si acum am o mica problema si cateva intrebari.

 

Am legat totul cum trebuie dar am sarit peste cei doi condesatori. Primeste semnal, se aude, dar mult prea incet.

 

Cand conectez telefonul la mufa, radio intra in Phone Mode. In modul Phone, volumul maxim este 25 iar cand este pe radio volumul maxim este 34. Bun.

 

Acum urmeaza cateva intrebari. Mentionez ca sunt bâtă dar unde nu stiu ma informez iar daca nu inteleg, intreb.

 

Condensatorii peste care am sarit au vreo legatura cu sunetul foarte incet?

Din cate am citit condesatorul foate fi folosit ca filtru. Mentionez ca se aude foarte clar.

 

Exista vreo solutie sa montez ceva "fizic" pe cablu care sa amplifice volumul?

 

Sau alte solutii?

 

Multumesc !

 

https://www.youtube.com/watch?v=z_gFLxRoPZY

Link spre comentariu

Ar fi util să pui totuși cei doi condensatori, fiindcă e foarte posibil ca ieșirea audio a telefonului să nu fie decuplată prin condensatori și asta să cauzeze problema. Faptul că se aude clar nu înseamnă obligatoriu și că există o adaptare optimă între ieșirea audio a telefonului și intrarea Phone a radiocasetofonului....

Ai încercat și cu altă sursă de semnal ?

Link spre comentariu
Vizitator AlexST

Sincer... nu. O sa incerc imediat ce gasesc un cablu putin mai lung deoarece asta cu care am facut testul era foarte scurt si incomod.

 

Condensatorii ii pot gasii prin ceva vechituri sau nu este recomandat?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator AlexST

@modoran Solutia corecta era montarea unui radio original cu cd pe care il si am. Ideea este ca daca reusesc sa rezolv chestia cu volumul acest radio o sa plece 5-6 cm mai in spate si o sa ii faca loc unei tablete. Ramane doar carcasa. Emitatoare fm am doua plus un adaptor caseta-jack dar calitatea lasa de dorit.

Link spre comentariu

Mai exista si o alta solutie care merita incercata, folosirea unui adaptor bluetooth de genul din poza de mai jos, se gasesc la pret de nimic, se elimina cablul dintre telefon si casetofon, calitatea este mult superioara FM-ului si chiar e posibil sa se auda mai tare pentru ca adaptorul are propria lui iesire.

 

 

41hushoASfL.jpg

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări