Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problemă sursă osciloscop BM550


Postări Recomandate

Nu este comparator. ci amplificator. Lucreaza cu reactie negativa, se vede clar. Nici nu are ce sa caute un comparator intr-o schema de stabilizator liniar.

 

@franzm

Nu am spus ca ar fi comparator. Asa este, diferenta de potential dintre electrozii circuitului 78xx (iesire si borna de masa) este mentinuta constanta de ce este in cip (12V in cazul MA7812). La acesta tensiune se adauga de pune in plus circuitul cu AO. M-am exprimat eu gresit inainte (gateam, ardei umpluti, caldura mare de la cuptor).

Editat de VAX
Link spre comentariu

741 nu lucreaza in regim comparator si amplificator.

Pentru comparator e nevoie de o reactie pozitiva pentru o functionare stabila si un histerezis constant.

 

Referinta este pe neinversoare in 7812 iar semnalul de iesire este cules printr-un divizor rezistiv intre tensiunea de iesire si iesirea 741.

Link spre comentariu

Nu merge cu ieșire saturată că are și tensiune negativă de alimentare .

Aici e alta confuzie pe care o faceti fiindca de ex lm339 poate fi alimentat simetric bine merci.

Povestea ar fi ca in regim de comparator ar ajunge sa aiba doar 2 stari in care functioneaza, saturat catre V- ori catre V+. Si curentul absorbit/pompat in pinul de ajustare al regulatorului ar fi limitat doar de cei 270R serie.

Ori batranul 741 are un interval in care lucreaza si liniar, nu e chiar comparator toata ziua si uneori si noaptea dupa aprecierea altor colegi de forum.

Link spre comentariu

Nu este comparator. ci amplificator. Lucreaza cu reactie negativa, se vede clar. Nici nu are ce sa caute un comparator intr-o schema de stabilizator liniar.

VAX , mă uit la valorile din bucla de reactie negativa la AO și dacă aș calcula amplificarea cu valorile din schemă , nu prea rezultă că ar amplifica ci dimpotrivă .

Raportul valorilor rezistenței dintre ieșirea AO și intrarea lui inversoare , respectiv cea dintre intrarea inversoare a AO și ieșirea de 12 volti , ar fi subunitar , indicând ,de fapt , ATENUARE , deși nu văd de ce ar fi nevoie de atenuare in acest caz .

In schema din datasheetul lui 7812 , raportul acelor rezistențe este supraunitar , ceea ce inseamnă amplificare , cum ar fi și normal .

Oricum ,destul de ''cehistă'' schema stabilizatorului de 12 V din osciloscop :)

Aici e alta confuzie pe care o faceti fiindca de ex lm339 poate fi alimentat simetric bine merci.

Povestea ar fi ca in regim de comparator ar ajunge sa aiba doar 2 stari in care functioneaza, saturat catre V- ori catre V+. Si curentul absorbit/pompat in pinul de ajustare al regulatorului ar fi limitat doar de cei 270R serie.

Ori batranul 741 are un interval in care lucreaza si liniar, nu e chiar comparator toata ziua si uneori si noaptea dupa aprecierea altor colegi de forum.

Nici eu nu am spus că 741 este comparator in sensul clasic , este mai degrabă amplificator de eroare comparator ( sau asta ar trebui să fie , cel puțin ) el comparând tensiunea de referință cu cea de eroare și amplificând această diferență dintre ele suficient pentru a o elimina actionând asupra regulatorului serie , menținând stabilă tensiunea de ieșire a stabilizatorului .

Editat de winstyle
Link spre comentariu

Nu lucreaza exact ca un comparator ci este comparator prin faptul ca realizeaza comparatia intre referinta si iesire.

Ca sa ajunga sa aiba iesirea saturata ar trebui sa aiba amplificarea infinita dar desi este foarte mare (amplificarea) totusi este finita.

Circuitul de aici cum functioneaza ?

 

@winstyle intrarile sint inversate pt ca si referinta atenuatoarelor este inversata, adica la cresterea tensiunii de iesire la intrarile operationalului/comparatorului variatia este inversa pt ca intrarea cu minus este la potential fix fata de iesire iar atunci intrarea cu plus se duce in "jos fata de intrarea cu minus cind tensiunea creste, functioneaza cu logica inversata.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Până la urmă contează mai puțin cum functionează 741 in această schema , deoarece este clar că nu iși face treaba , necompensând deriva termică a MA7812 ,ridicând potențialul pinului 2 al MA-ului atunci când există tendința de scădere a tensiunii de ieșire a acestuia .

Dacă bucla internă de reglaj din MA7812 nu poate să compenseze suficient deriva termică proprie , bucla externă cu 741 ar fi trebuit să ajute MA-ul

Link spre comentariu

@SSB

V-ati exprimat gresit. Vreti sa spuneti amplificator de semnal de eroare (diferenta), nu comparator in sensul clasic. AO lucreaza ca un comparator doar in bucla deschisa sau cu reactie pozitiva (histerezis).

 

@winstyle

 

Amplificatorul operational nu compenseaza deriva termica, care vine din structura 78xx, ci doar modifica cu un delta tensiunea de la iesire. Asta e rolul lui, sa permita reglarea la "cap de scala".

Editat de VAX
Link spre comentariu

 

@winstyle intrarile sint inversate pt ca si referinta atenuatoarelor este inversata, adica la cresterea tensiunii de iesire la intrarile operationalului/comparatorului variatia este inversa pt ca intrarea cu minus este la potential fix fata de iesire iar atunci intrarea cu plus de duce in "jos fata de intrarea cu minus cind tensiunea creste, functioneaza cu logica inversata.

Hai că ne apropiem de o explicație plauzibilă :)

V-ati exprimat gresit. Vreti sa spuneti amplificator de semnal de eroare (diferenta), nu comparator in sensul clasic. AO lucreaza ca un comparator doar in bucla deschisa sau cu reactie pozitiva (histerezis).

Da VAX , știu că din punct de vedere tehnic m-am exprimat greșit . Am făcut-o intenționat ca să evidențiez faptul că pe lângă functionarea ca amplificator de eroare , 741-ul mai și ''compară'' semnalul de eroare cu referința , DAR nefuncționând ca un comparator clasic cu stări ON/OFF .

 

Tot respectul și din partea mea , dar nu este nevoie de adresare formală cu pronumele de politețe .

Din punctul meu de vedere ,chiar dacă nu vă cunosc personal pe mulți de pe forum , vă consider prieteni , și am renunțat la adresări formale .

Sper ca acest lucru să nu fie interpretat ca o lipsă de respect la adresa voastră . Chiar nu este cazul .

Link spre comentariu

Dă-l naibii că ii dau cu spray de răcire :)


@winstyle

 

Schimba domnule integratul 78xx cu altul, macar de proba, pus pe un radiator separat, Prea multa discutie pentru un amarat de stabilizator liniar.

Sincer , cred că aș face degeaba asta dacă toate integratele 7812 au tendința arătată de Orgasmo in acele imagini .

Să văd ... poate voi incerca și asta ... chiar și șuntarea rezistentei de 470 ohmi ...

Nici nu mă așteptam să se dezvolte atât de mult acest topic :)


Oricum ,vă mulțumesc tuturor pentru implicare și răspunsuri !

Link spre comentariu

Nu lucreaza exact ca un comparator ci este comparator prin faptul ca realizeaza comparatia intre referinta si iesire.

Ca sa ajunga sa aiba iesirea saturata ar trebui sa aiba amplificarea infinita dar desi este foarte mare (amplificarea) totusi este finita.

Circuitul de aici cum functioneaza ?

Circuitul de acolo e amplificator sumator sau amplificator de diferenta dupa cum spunea si Vax mai sus.

 

Cand spui comparator eu ma gandesc la un lm339 sau similare(betaM339) unde pt. o tesiune diferentiala minima de numai cativa milivolti iesirea se muta intre Vsat- si Vsat+. Acum ca ai gresit si i-ai zis comparator... nu e un capat de tara, dar sa ii spui "comparator prin faptul ca realizeaza comparatia intre referinta si iesire" nu prea inteleg de unde reiese ca mai e si amplificator, 741 in cazul de mai sus poate fi privit ca o sursa de tensiune comandata in tensiune, careia daca ii mai pui si un 270R in iesire il transformi intr-o sursa de curent comandata in tensiune.

 

Asadar cum ramane "e amplificator toata ziua si uneori si noaptea" ? sau e "comparator toata ziua si uneori si noaptea"?

Link spre comentariu

 

@winstyle

 

Amplificatorul operational nu compenseaza deriva termica, care vine din structura 78xx, ci doar modifica cu un delta tensiunea de la iesire. Asta e rolul lui, sa permita reglarea la "cap de scala".

Deriva termică a stabilizatorului MA7812 ii modifică tensiunea de ieșire .Această modificare de tensiune este văzută ca orice abatere față de valoarea reglată , indiferent de motivul apariției ei și trebuie compensată de AO 741 prin schimbarea potențialului in pinul 2 al integratului MA7812 . Dacă nu ar face și asta , atunci nu ar mai avea niciun rost să te complici folosind un amplificator operational impreună cu un 7812 . Legi pinul 2 al stabilizatorului integrat direct la masă dacă operationalul nu este capabil să compenseze deriva termică a lui 7812 .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări