Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

staţia wolf


MifTy

Postări Recomandate

... acum trebuie să lărgesc găurile pentru punte, şi să mai mişc niţel la mufe. logic şi firesc, nu găsesc spirarul potrivit: ori e la fel de mic, ori e mult prea mare... va trebui să cumpăr un set, nu mai ţine... să mă chinui iar ...

Da, ai dreptate si eu am "omis" sa largesc gaurile pentru punte, mufe, etc, au ramas de 1mm, mea culpa. :scarpin

Editat de GeoMar
Link spre comentariu

Eu zic ca nu e cazul de scuze,orice electronist care se respecta, stringe toate piesele intr-o cutie,scoate cablajul la imprimanta si verifica cu piesele care le are si apoi daca este cazul modifica cablajul, si confrunta si cu schema ,asa mi se pare normal.

Link spre comentariu

Cablajul l-am facut pentru mifty, el are componentele, doar ca trebuiau totusi gaurile de la punte si mufe date cu un spiral mai mare (1,5 mm), ceea ce eu NU am facut.

 

Electronica este un hobby pentru mine, ea este cea care imi ocupa putinul timp liber care ramane dupa multe (alte) activitati mai "profitabile", o fac pentru mine ca sa ma recreez/delectez, am zis sa-l ajut cu un cablaj si asta am si facut.

Link spre comentariu

şi exact asta ai şi făcut, m-ai ajutat! :)
a fost perfect că-l am, restul era treaba mea...

update:
- mi-a murit pc-ul (de fapt placa de bază o ţine într-un reboot etern, restul e folosibil), bafta mea că mai aveam o placă de bază echipată cu proc şi ram... pe aia o folosesc acum. partea bună e că îi pot face Mateiului upgrade de ram... placa lui e bază e singura funcţională care mai foloseşte acum ddr2
- sunt pe cale să termin prelucrările mecanice la cutie, şi mă apuc de testele preliminare şi pif! :)
- am decis să folosesc letconul cumpărat acum aproape 10 ani... clona Hakko care s-a dovedit a avea termocuplă tip k am s-o folosesc cu staţia xan, versiunea tht... cu una din ele, o să lipesc piesele pe versiunea smd :)
- după ce zice trackingul, săptămâna viitoare îmi vine braţul cu aer cald! :)

Link spre comentariu

... îmi plac la nebunie momentele când greşesc cu 1 mm cotele găurilor, şi nu mai poţi băga frumos toată minunea în cutie...
problema e rezolvabilă... aproximativ.

​ieri m-am apucat să finalizez povestea, şi să fac testele şi pif-ul... dar am uitat că n-am lipit ledul, şi mi-am dat seama de asta la 3 noaptea (ca de obicei... sunt "pasăre de noapte"...), aşa c-am renunţat... şi azi e Sf. Maria, deci mai vorbim mâine...

am făcut totuşi, testele pe care ar fi trebuit să le fac mai demult, dar cum nu aveam senzor de temperatură...
păcat, m-aş fi scutit la vremea aia de multe belele... aşa am aflat că termocupla aia, (K), când e conectată pe dos începe să... genereze tensiune negativă, lucru care se traduce prin "încinge rezistenţa mai tare, că se răceşte rezistenţa :rade: ", şi termocupla aia dă o tensiune "şi mai negativă", şi tot aşa, până se arde rezistenţa letconului, sau până îţi dai seama că e ceva în neregulă, şi o opreşti tu... de obicei după ce topeşti mânerul, sau ceva de genul! :rade:
bănuiesc că nu sunt chiar singurul de pe forum care şi-a încins bine letcoanele aşa... cu termocupla pusă invers...

ne mai auzim mâine, mai pe seară!

Link spre comentariu

ieri, ca de obicei, nevastă-mea "ai altă treabă? fă şi tu un drum colo-colo..." părea că nu ajungeau drumurile pe care le aveam deja de făcut...
azi, iar plimbări... plimbare, de fapt, la poştă, să-mi ridic coletul cu braţul de staţie cu aer cald! :d

nu înseamnă că renunţ la "wolf", înseamnă că am un motiv în plus să-l termin odată! :rade:
de folosit, am să folosesc o schemă ca aia din linkul pus de mine la #13, pe pagina anterioară. de fapt, fix pentru aia l-am cumpărat, şi de asemenea, venea cu 5 capete la pachet, deci mă scuteam de altă comandă...

acu' mai am alt drum de făcut, o să-mi ia cam 2-2,5 ore, dus-întors plus ce mai stau pe-acolo, şi mă apuc de finalizat povestea, apoi pun toate pozele.

ne auzim deseară. sau pe facebook! :limb:

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...
La 15.11.2017 la 19:46, GeoMar a spus:

 

Ce se mai aude cu statia ?

 

O poza cu ea finalizata ?

 

Sau nu ai finalizat statia ?

 

A trecut ceva timp din 2017, colegul @MifTy vad ca nu a mai accesat de pe 21 Aug 2o17 forumul, sau are setat pe "hidden" ultima accesare, inca nu am primit poze cu statia finalizata.

Proiectul pentru statia Wolf, varianta cablaj V.2 aici:

https://hobby-geomar.blogspot.com/2020/03/statie-de-lipit-simpla-v2-cu-letcon-24.html

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări