Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cine ma poate ajuta cu un alimentator??? plsss


Vizitator Cristel_DC

Postări Recomandate

Vizitator Cristel_DC

am luat un amplif http://www.hi-end.ro/product_info.php?products_id=487

Modul amplificator audio 500W

[iPA500] 120,00RON cu TVA 95,00RON cu TVA

Modul amplificator audio 500W

Click pentru a mari

 

Puterea de iesire a acestui amplificator este in functie de tensiunea de alimentare:

 

(+/-)50V ~110W pe 8 Ohmi, ~210W pe 4 Ohmi, ~400W pe 2 Ohmi

(+/-)55V ~135W pe 8 Ohmi, ~260W pe 4 Ohmi, ~500W pe 2 Ohmi

(+/-)60V ~165W pe 8 Ohmi, ~315W pe 4 Ohmi

(+/-)65V ~195W pe 8 Ohmi, ~380W pe 4 Ohmi

(+/-)70V ~230W pe 8 Ohmi, ~440W pe 4 Ohmi

(+/-)75V ~270W pe 8 Ohmi, ~520W pe 4 Ohmi

(+/-)80V ~310W pe 8 Ohmi

 

 

Dimensiuni modul 65x220mm

 

Alimentare maxima este de (+/-)80

 

 

am un traf romaesc dar nu are mediana

deci nu pot sa alimentez statia

trafu e d 1.2kw /60v

eu o sa il fol ptr un dif (subwoofer) 4ohmi cam 300w

pot face o sursa de alimentare pentru statie???

si dak da plss datimi-o o schema

P.S. trafu e tare si nu as cumpara altu k e destul de scumn,acu dak o sa ma ajunga scema ptr el cat un toroidal nou....o sa imi iau un tor

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Uite aici o solutie: http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=18637

60Vca redresat iti va da cam 84Vcc, din astia poti face sursa dubla de +/-42V. Sa pui o punte mai mare, de 20... 35A/200V, condensatorii de minim 10000uF/50... 63V, iar rezistentele de 6,8... 10kOhmi/5... 7W. Atentie la calitatea rezistentelor, de ele depinde simetria tensiunii obtinute, o diferenta de 1... 2V intre ramuri e acceptabila la orice amplificator (raportat desigur la tensiunea de aici). Daca se incing prea tare, pune in paralel unele de putere mai mare, nu le lasa sa fiarba ca se pot intrerupe si-ti strica ampliful. Mai intîi probeaza alimentarea in gol, ajusteaza rezistentele ca sa obtii o simetrie cit mai buna si apoi fa proba cu ampliful.

Bafta!

Link spre comentariu
Vizitator Cristel_DC

dak imi iau un toroidal cu mediana+/-60v la 800 VA care ar fi schema care mi-o recomanzi ptr alimentare statiei???poate imi recomanzi si un soft start

Link spre comentariu

dak imi iau un toroidal cu mediana+/-60v la 800 VA care ar fi schema care mi-o recomanzi ptr alimentare statiei???poate imi recomanzi si un soft start

Ai vrut sa scrii ''2x60Vca'' sau ''+/-60Vcc''? Normal ca va fi o alimentare obisnuita, cu o punte si 2 cond.Soft-start e ptr. traf, se gasesc scheme chiar pe aici.
Link spre comentariu

2x60Vca iti va da redresat cam +/-85V. Rezista ampliful la tensiunea asta de alimentare?Daca vrei de fapt sa spui +/-60V atunci trafo trebuie sa scoata in secundar 2x42... 45Vca.Daca vrei sa folosesti trafo pe care il ai, fa o schema de dublare a tensiunii ca vei obtine ceva mai mult de +/-60V, insa trebuie cum ti-am mai spus sa te astepti la un anumit brum.

Link spre comentariu
Vizitator Cristel_DC

imi trebuie cam 2x70vcc mi-am luat 2 cond de 47000uf/100vsi o punte d 35A la 1000vo sa ma apuc sa vad dak am sa obtin tensiunea dorita

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

2x60Vca iti va da redresat cam +/-85V. Rezista ampliful la tensiunea asta de alimentare?

Se incing prea tare prefinalii la aceasta tensiune si e cam riscant

am terminat treaba da diferentqa intre ramri e d 2 v p una am 39 si p una 41

Merge si asa
Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Daca vrei sa folosesti trafo pe care il ai, fa o schema de dublare a tensiunii ca vei obtine ceva mai mult de +/-60V, insa trebuie cum ti-am mai spus sa te astepti la un anumit brum.

Eu nu recomand chestiile alea cu dublarea tensiunii, alea sunt pentru jucarii care consuma putin
Link spre comentariu
Vizitator Cristel_DC

deci dak fol dublarea la o putere de cam 300W nu o sa mearga???DE CE???? am condensatori d 47000/100V punnte d 50 A si o bobina d balast ininte d punte d la o sursa euseaska k sa nu imi moara sigirantelelamuriti-ma si p mine dc nu ar merge???

Link spre comentariu
Vizitator Cristel_DC

nu merge treaba cu dubalrea cand se incarca un cond cand altu si in sarcina nu am p o ramura 70 si pailalta 6-7v

vreau sa comand un tor d la petra

 

care redresat sa imi socoata +/- 75vcc

deci ar trebui sa comand unu d 106vca cu priza mediana nu???

ma poate ajuta careva????? plssss

cam atatea date tre sa completez pt comanda http://www.petra-toroid.ro/papers/formular_comanda.pdf

cine ma poate ajuta sa le completez :d

P.S. puterea d care am nevoie e 800va

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

ce ti-am zis eu ???Comanda asa 2x52-53V si puterea de cat ai tu nevoie adica de 800WLe dai mail si le zici doar atat ce ti-am zis mai sus

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări