Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Utilizare panouri fotovoltaice fara stocare a energiei, fara injectare in retea


Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Marcel Patrascioiu

Deci: daca folosesti un invertor on grid obisnuit conectat la retea nu este bine deoarece surplusul de energie se inregistreaza pe contor ca si consum,deci paguba.Daca vrei sa stochezi in baterii este foarte scump.Solutia este folosirea unui invertor grid tie inteligenr de generatia a doua cu limitarea debitarii in retea.Asta inseamna ca atunci cand ai exces se limiteaza puterea in vertorului astfel incat sa nu debiteze. Cand ai putere disponibila mai mica decat consumul diferenta se ia din retea.Exita acum doua modele: unul de 1000 de W si altul de 2000W Se numesc GTI-L adica Grid Tie inverter power limited.Daca vrei detalii suna-ma la 0770645968.Marcel

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu nu prea inteleg cum face el limitarea.... Din punctul meu de vedere ar trebui sa deconectezi intrarea de la eon in tabloul principal din casa ,sa o bagi prin invertor , invertorul sa il pui la tabloul principal din casa in locul unde era intrarea eon. Cand consumi curent invertorul vede cu anumite traductoare cat consumi si cat produce el din panouri si trimite spre casa cat poate , iar daca ai consum mai mare intervine si reteaua eon care e bagata in el. Daca am gresit va rog sa ma corectati . Asta e parerea mea. Nu am vazut vreun invertor si nu stiu practic daca face asa. 

Editat de unady
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am discutat cu o firma care se ocupa cu comercializarea panouri fotovoltaice.

Am reusit sa duc discutia pe planul .................de la om la om ,daca intelegeti.

Eficienta reala a  panourilor este foarte diferita de ce se vehiculeaza pe piata de larg consum.

Asa ca nu va faceti mari iluzii legat de injectia in retea deoarece nu prea aveti ce injecta

Un panou de 1640x992x40 furnizeaza 260w/h pe timp de vara insorit maxxx  5 ore

Eficienta scade cu pana la 80% in celelalte anotimpuri comparativ cu cele scrise mai sus

""""ACESTEA SUNT DATE FURNIZATE DE FIRMA RESPECTIVA"""

Eu consum 10 kw pe zi ADICA 24ore ,consum casnic.

Sa auzim si parerea dv

Editat de florinellll
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Martin

Salut am si eu sase panouri solare cred ca scot pe la 1200 wati .am grid tie inerter 1000w, eu incerc sa imi fac proprie retea independenta de cea de la electrica, in felul urmator. Leg la panouri solare care sant legate paralel un convertor pwm care sa-mi incarce un acumulator auto 12volti 150 amperi. din acest acumulator un invertor 12-220 500w facut cu egs care comanda un trafo care scoate stabilizat 230 sinus vca. la care leg paralel pe iesirea lui grid tie inverter si am propria retea care la nevoie cu soare puternic ar pute duce pentru o priada si 1500w.  Ce parere aveti?  se poate inbunatati?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Martin
La 28.05.2018 la 23:25, Martin a spus:

Da sant legat la reteaua nationala,  Panourile sant legate paralel cablu cupru 25mm patrati  iar de la fiecare panou conectarea se face prin cositorire, si conceptul eu lam gandit sper ca nu este atat de prost, plus rotirea panourilor dupa soare

 

Editat de Martin
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator IGABRIEL

sa injectezi sub 27 kw pe ora ?

eu poate sa bag max 20 kh pe zi.pe timp de vara.

unde specifica care sunt agreate de ANRE?nu mai unele marci ?sau cum?.imi puteti spune?

am un sistem de 24 panouri si un invertor de 6.3kw Fronius.

multumesc anticipat

Editat de IGABRIEL
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări