Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabilă cu LM723 (idei de realizare practică)..


Vizitator

Postări Recomandate

Felicitari dar iti dau cateva mici sfaturi si sper sa nu le consideri ofensatoare, daca crezi ca iti sunt utile le poti aplica la urmatoare sursa (niciodata nu sunt prea multe).

 

Daca tot ai muncit atata la taiat si gaurit alucobondul nu inteleg de ce :

- ai pus cele mai firave comutatoare posibile, similare folosesc la LC-metru si sunt enervant de slabe;

- nu ai pus 1-2 LED-uri indicatoare (power / limitare curent);

- nu ai plasat soclul sigurantei in spatele cutiei chiar daca nu este siguranta de 230V;

- era bine daca puneai doua perechi de borne, uneori e extrem de util deoarece bananele chinezesti nu prea se infig bine unele in altele;

- potentiometre pentru reglaj fin daca nu ai folosit unele multitura;

- finalizat gaura ventilatorului;

Nu vad firul de alimentare cu 230V si nici rostul etichetelor CANAL 1 (mai bine iesire / output), VOLTMETRU (mai bine 0-30V / 0-xA);

 

Nu ai aruncat banii aiurea, ai investit in aparatele tale chiar daca uneori depasesc pretul unor realizate industrial chinezesti.

Si eu, dupa ce am tras linie, mi-am dat seama ca am bagat mai mult bani in statia de lipit diy ca in Gordak 952A. Chestia e ca statia diy si-a scos banii dar Gordak-ul nu! :rade: Prima mea sursa 0-30v 0-3A arata, mai ales carcasa, oribil dar si-a facut treaba de n^2 (unde n>1000) ori mai bine / mult fata de mizeria chinezesca de la TWINTEX.

Link spre comentariu

 

Sus un test video.

 

In poza tensiunea in gol.

Butoane, potentiometre si banane de-astea am avut. Fusa mi-a parut mie mai kinki si mai accesibila in fata. Cablul e 1m, 3x1mmp myy, alb fara stecher inca, iese prin spate. Ventilatorul merge cu 5v, tot timpul. Gauri inca nu i-am dat si nici nu cred ca ii dau. M-am jucat bine cu radiatorul. Aveam incredere si fara ventilatie pana pe la 2-3A. Am butonul de 12/24v care va scuti tranzistorul de efort nenecesar cand ma joc la tensiuni mici. Led n- am pus ca nu am stiut cum sa fac sa imi indice limitarea. Nici nu o mai deschid pentru atata... Prea curand nu mai fac. Mai am un modul de la Marian si cand ii va veni vremea va intra si ala intr-o carcasa. Abia dupa ce le voi strica pe astea preconizez ca voi mai face alta. Merci de sfaturi. Nu strica niciodata sa primesti din invataturile altora.

post-249000-0-14218200-1514461696_thumb.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Multumirile merg special catre: Marian, Albasete, Mifty, Sesebe, Validae care m-au ajutat cu piese, sfaturi, incurajari si sustinere morala.

 

Multumesc si sotiei care mi-a tolerat tot rumegusul, sacazul, fumul, pilitura de aluminiu, gaurirea cu bormasina, taieturi cu bomfaierul, fum, piese aruncate, capete de cabluri, izolatii, banda lipita si dezlipita, etc.

 

Multumesc si celorlalti useri care au contribuit aici si pe celalalt topic inchis, din care s-a rupt acesta.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 4 ani mai târziu...

Am construit acum 30 de ani o sursă cu 723 după o schemă din Tehnium . Funcționează foarte bine, de la 2 - 30 V. Era cu 3 tranzistori 2N3055 în paralel, reglajul era cu un potențiometru de 10K. La început am pus doar 2 tranzistori, a funcționat perefect la scurtcircuit se înfierbântau tranzistorii dar nu s-au ars. Am mai adăugat un transzistor pt ca am dorit să am un curent mai mare. La început aveam 1,2 A și acum am 1,5 A. Aș vrea să-i măresc amperajul la cca 3 A (transformatorul debitezaă suficient). Dacă nu pot să-i măresc amperajul atunci aș vrea săi reglez curentul prin limitare. Nu mai găsesc schema. Știe cineva ceva despre această schemă ?

Link spre comentariu

 Taraxacus.Sunt f f multe scheme cu 723.În primul rând ce tensiune reglează Umin-Umax?In al doilea rând ai vreo rezistență pe traseul "+" de la redresare la 2N3055,sau numai în emitorul 2N3055?Ce valori sunt?

  Pune poze față-spate cablaj,poate găsim o schemă asemănătoare.

 Sigur nu e schema din Elektor '82,discutată mult pe forum!

Link spre comentariu

Dacă pui doi-trei LM317 în paralel, obții ușor și ieftin o sursă reglabilă de la 1,25V și cu protecție la scurtcircuit.Fără alte complicații...

Dacă iei trei exemplare din acelasi lot, ai șanse mari să aibă caracteristici apropiate.

O sursă cu LM723 ca a ta avusesem și eu acu ceva ani, o foloseam la serviciu, dar ca urmare a unei sarcini inductive mi s-a dus și de lene am pus doi LM317 în paralel și așa a rămas și acum.Cu două diode 1N4007 puse ca protecție, nu s-a mai întâmplat nimic ulterior.

Link spre comentariu

 Bună idee,atât că sursele cu 317 au o bubă-dacă pierd contactul la potul de reglaj,tensiunea sare pe maxim!

 Eu n-am avut "noroc" din ăsta şi am exploatat o sursă cu 317 peste 10 ani.Am avut şi un pot de 5k de calitate,bobinat...

 Sursa lui Taraxacus aş bănui că pleacă de la 2-3 v tensiune minimă.Văd că nu dă date...

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

La sugestia lui Pavel am căutat în arhiva Tehnium și am găsit schema. Cred că am luat-o din Almanah sau dintr-o carte (1 montaje elctronice pt vacanță - ceva de genul) - este una și aceeași numai că de unde am luat-o eu avea 3 tranzistori 2N.

Teoretic trebuia sa inceapă la 1,5 V până la 30. Pe parcurs s-a defectat potențiometrul și l-am schimbat, s-a stricat puntea si am schimbat-o. În fie, în loc de 1 cond de filtru de 6000 uF am pus in paralel 3 de 10.000 uF.

schema_1.PNG

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări