Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabilă cu LM723 (idei de realizare practică)..


Vizitator

Postări Recomandate

nu merge.
dacă era un radiator şi atât, merita să mă gândesc la asta, dar, de fapt, radiatorul ăla e jumate din carcasa sursei!!!

dacă îmi arde de vânturi ar trebui să-i pun un ventilator de masă sub fund, ce naiba!!! :rade:

despre "radiatorul" ăsta e vorba, a treia poză din topicul cu care mi-am făcut intrarea aici...
IMG_20170604_212437.jpg

Link spre comentariu

Mifty, ti-o dau pentru un radiator decent pt. sursa mea. Alubond, prefrezat pentru indoire, cu folia de protectie nedesfacuta. Culoare gri inchis. Asigura o inaltime de 12 cm, adancime 30 si latime 20. Vezi daca te aranjeaza. https://postimg.org/gallery/2heu6nkog/

Aici desenul de comanda si simularea 3D la scara. Desenul e cel din partea de jos, unde scrie o bucata. https://postimg.org/gallery/1gjmiz0lk/

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Traiasca familia lu' Murphi! Facui ordine printre rezistentele din ultimele 2 comenzi de la Alexandria. Numai 4 rezistente de 330k gasii, dintre care 2 folosite. Deci care era sansa ca pe 2 placi sa nimeresc 2 din cele de valoare gresita? Precizez ca am alte 2 pungi cu 330R. Cel putin 22 de bucati au fost. Asta da noroc! Macar am invatat ceva, si eu si voi.

Ps. N-am comandat niciodata 330k.

Link spre comentariu

Eu nu inteleg de ce nu folositi carcase de PC scoase din uz, le tai cu flexul lungime,inaltime cum vrei si sint din tabla si vopsite.

Apropo de rezistente ,eu fiind cam daltonist ,nu am treaba cu codul culorilor,dar am aparat de masura ,in afara faptului ca le tin in clasoare de carti de vizita ,asa din graba si neatentie pierzi o droaie de timp plus ca din cauza unei banale rezistente mai poti deteriora si alte piese.

Link spre comentariu

https://postimg.org/gallery/39nuifepk/

 

Incep sa se adune. Acesta va fi canalul principal, il voi boteza Marian. Va avea punte metalica, tranzistor smecher, racire activa si protectie termica. Canalul secundar (Cristi) va avea piesele din schema, un radiator mai pricajit si 2x2n3055 cu vant din pupa. Ambele canale vor avea siguranta de 8A. Voi scoate si ac din secundar prin conectorul cu 3 pini, original de pe carcasa.

Am avut intentia sa cumpar carcasa de pc pt asta, si cuptor cu microunde, si redresor dar nu mi-au placut. Mi-a picat asta in mana si e exact ce trebuie.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu nu inteleg de ce nu folositi carcase de PC scoase din uz, le tai cu flexul lungime,inaltime cum vrei si sint din tabla si vopsite.

Apropo de rezistente ,eu fiind cam daltonist ,nu am treaba cu codul culorilor,dar am aparat de masura ,in afara faptului ca le tin in clasoare de carti de vizita ,asa din graba si neatentie pierzi o droaie de timp plus ca din cauza unei banale rezistente mai poti deteriora si alte piese.

pentru că sunt din oţel, alea vechi, sau "tablă de conserve", astea mai noi, şi disiparea pe ele e de cacao, dacă faci o sursă liniară, chit că ar încape comod şi un 2N3055 în spaţiul ăla dintre "patul" plăcii de bază şi tabla cutiei exterioare!...

ca să adaugi radiatoare "cu vânturi", vorba lui Fănel, e mai mare daraua decât ocaua.

 

dacă aş pune mâna pe o bucată de aluminiu suficient de mare, m-aş gândi serios la soluţia asta, dar, deocamdată, singura soluţie ok e un radiator intern, fixat cu şuruburi de "patul" plăcii de bază, cu ceva "vânt"... eventual, în apropiere de un cooler din ăla "de slot"...

 

 

Mifty, ti-o dau pentru un radiator decent pt. sursa mea. Alubond, prefrezat pentru indoire, cu folia de protectie nedesfacuta. Culoare gri inchis. Asigura o inaltime de 12 cm, adancime 30 si latime 20. Vezi daca te aranjeaza. https://postimg.org/gallery/2heu6nkog/

Aici desenul de comanda si simularea 3D la scara. Desenul e cel din partea de jos, unde scrie o bucata. https://postimg.org/gallery/1gjmiz0lk/

ce, alubondul ăla contra un radiator pentru sursa ta?

ar fi bine să am un radiator cum vrei tu, pentru că şi eu vreau... de ce crezi că am decis în final să folosesc cutia aia? :rade:

alea de la miva sunt cam firave pentru gustul meu, la vânzări, ca un făcut, nimeream exact când "radiatorul ideal" abia fusese vândut, şi de pe ebay... dimensiunile pachetului ar fi destul de măricele, şi s-ar putea să am surprize... mă mai gândesc, sunt câţiva chinezoi care numai asta vând, radiatoare de aluminiu, nu şi ţoale sau nimicuri pentru fete...

 

dar cel puţin mi-ai dat o idee ce aş putea căuta pe plan local... dedemann, praktiker, or avea foi de alubond? :)

Link spre comentariu

Habar n-am daca au. Eu o am de la unul care lucreaza la termopane. Aia se ocupau si cu tinichele de-astea pe la noi. Poate faci radiator dintr-o bucata de usa de aluminiu, tot de la termopane.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări