Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtre active???


Vizitator collemann

Postări Recomandate

Vizitator collemann

Imi poate spune cineva daca acesta este un filtru activ?adica, daca acesta e filtru activ...nu mai este nevoie sa mai pun in incinta difuzorului acele filtre pasive?(vine legat hp-ul si pht-ul direct la amplificator?nu se poate arde acel pht 408, fara filtru?).

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Filtrele active se leaga inaintea amplificatoarelor, care devin fiecare dedicat ptr. joase, medii, inalte sau depinde pe cite cai e facut acel filtru activ. Deci, cite iesiri are filtrul, atitea amplificatoare. Fiecare amplif va ataca direct un difuzor bun ptr. banda respectiva de frecvente.Si mie mi se pare ca montajul ala e doar un corector de ton, deci sa nu cumva sa legi direct difurile la amplif, fara filtrele pasive. :smt006

Link spre comentariu
Vizitator collemann

Am aflat pana la urma...componenta pe care n-o cunosteam eu este chiar un filtru activ pt subwoofer...si trebuie sa-l demontez de pe amplificator.Va trebui sa-l inlocuiesc cu un potentiometru. Asi mai avea nevoie de un corector de ton...stiti vre-un model de corector de ton ce ar fi bun pt. acest ipa 400 mono?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări