Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

IPA 500 !!!


Vizitator Cyrus2007

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Rage86

k ms ...@Vasile . La ipa500 pe schema este o rezistenta variabila de 1K care pe cablaj nu este montata (VR1 1K0) are ceva ca ii lipsa sau sa adaug una ?In poza de pe site vad ca ii montata......Iar pe hârtiutza scrie ca T8 trebuie montat pe radiatorul cu finalii, Ce sa fac sa il dezlipesc si cu fire sa il prelungesc pana la radiator ?MS

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Nu sa mai montat pentru ca sa se simplifice punerea lui in functie sau mai bine zis unii invarteau de el si il lasau aiurea si asta conducea imediat la CC pe iesire. Deci mai bine fara elNeaparat trebuie dezlipit si pus pe radiator, sa pus acolo doar pentru a putea testa functionalitatea modulului

Link spre comentariu
Vizitator Rage86

1. Ce spuneti ajunge un radiator de acesta pe kit (340 x 75 x 80 cu talpa de 8 )2. Poza cu IPA 500 pt cei interesati...La filtraj am 2 condensatori de 15.000uF/100V si ma intereseaza daca mai pot sa adaug 2 de 10.000uF/100V sau doar de 15.000uF pot?

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

Sa nu uiti sa pui radiator si pe prefinali, aia s-au pus cu capsula izolata pentru a inlesni acest lucruSa scoti tranzistorul ala bc546 de langa semireglabil si sa-l pui pe radiator cu finalii, sa montat pe placa pentru a putea testa modulul

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Rage86

La putere maxima ce tensiune scoate ipa 500 pe boxe(aproximativ)?O carcasa pt 2 modele ipa500 de unde as putea cumpara (dimensiuni aproximative L=48cm l=40cm h=15cm) , stiti undeva unde se pot face la comanda? MS

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Rage86

Cred ca am o mica problema la ipa 500 . Curentul de mers in gol nu cred ca ii reglat bine ,mi se aud niste distorsiuni la volum mic si daca invart de VR2 nu inceteaza doar atunci cand ii aproape in capat .Sa il las acolo aproape in capat sau ce sa fac..daca il las acolo risc sa prajesc finalii?? Are ceva ca lipseste VR1?datimi un sfat :) Prefinalii au radiator pe ei dar si daca nu pun ventilator se incalzesc asa tare ca nu mai poti tine mana pe ei si asta la putere mica ... la mare nu am incercat :)@vasile Module Ipa 500 nu se mai produc??? MS

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

normal ca nu e reglat, treaba aia trebuie facuta de posesor. Daca il reglezi cu grija nu e nici un risc.2Nu are nimic ca nu e pus 3Nu se mai fac, de fapt nu se va mai face nici un kit

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Rage86

salutAs vrea sa leg IPA500 la 2 boxe in paralel ( doua de 8 ohmi) adica la 4 ohmiSi din cate vad in tabelul din PDF-ul de la ipa500 , montajul are nevoie de 8 finali... Cu finalii astia IRFP260 nu se poate lega un canal la 4 ohni?Mersi

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări