Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare:Casa sau apartament la bloc


Postări Recomandate

Concluzia e ca in orase ar trebui sa existe doar blocuri (economie uriasa de energie, economie de cabluri electrice/fibra, conducte de apa/gaze/etc)+ vile de protocol, ambasade, etc, astfel s-ar obtine economii de energie, timp si bani la orice, de la transport, la materiale de constructii, si ar ramane spatiu verde, in loc de cartierele-cimitir cu case vagon avand stradute precum urina boului si calcane hidoase, calcane peste calcane am putea vaea un ansamblu urbanistic armonios, cladiri condominium +spatii verzi, parcari, bulevarde largi, spatii comerciale, scoli, nicidecum ce avem acum, un talmes-balmes.

Va place asta?

2014-10-22_16.15.15.jpg

Link spre comentariu

Sa nu generalizam...cu argument doar o fotografie. Baraca din imagine va disparea in timp, este o chestiune doar de tranzitie...vechi cu nou, pana la disparitia vechiului...

Spuneti de "cartiere cimitir", probabil nu ati mai trecut demult prin cartierele de case nou construite la periferia oraselor sau chiar prin comune, sate cu oameni gospodari. Singurul neajuns este ca autoritatile locale nu-si prea fac datoria, poate si pt. faptul ca sunt depasite de situatie, lipsa de viziune, etc...

Vorbiti de economie de energie, materiale, cabluri, etc...., pai daca nu ar fi consum nu ar mai merge economia aia care invarte banii.

In rest, cine vrea bulevarde mari sa stea la "bulvard" cine nu ... pe ulita ingusta...asta e...

Eu abia astept zapezile...pacat ca nu ninge prea des, sa ies la curatat zapada cu vecinii mei, zapada din fata portii, din drum, pardon, ulita ingusta. Curatat de zapada si vizite in garajele fiecaruia, pe rand, unde fierbem vinul sau tuica si "socializam"...intre reprizele de dezapezire... De, viata de tarani...

Editat de dan pin
Link spre comentariu

Tot asa cum in electronica s-a trecut de la componente incapsulate individual la circuite integrate, tot asa se va trece si-n urbanism inevitabil la condominium in loc de locuinte individuale. E o evolutie fireasca.

Nu s-ar supara nimeni insa daca ar exista in orase astfel de case, cu numai 60-70.000 euro, si sa coste intretinerea cat la bloc:

Modern_beautiful.jpg

whitecol.jpg

house-1.jpg

wildly_romantic_house.jpg

 

 

Dar, asta e cam...utopic.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

La nenorocirile alea ma refeream...calcane, putregai, ziduri mucegaite, tot soiul de table ruginite si improvizatii jalnice, astfel de zone respira saracie si neputinta.

https://www.google.ro/maps/@44.4543027,26.1209178,3a,75y,157.78h,80.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2C02kcRYZzD-Zv5Oi5GW8A!2e0!7i13312!8i6656

 

@mac01-daca sunteti asa de neincrezator, iata un print screen de pe contul meu la Engie:

Engie_2017.jpg

 

Orice bloc realizat din caramida Porotherm, cu izolatie de minim 10cm polistiren, cu fata spre rasarit sau sud e izolat suficient. In living n-am dat drumul la robinetul caloriferului 3 ierni, desi au fost geruri serioase, dar erau 24-25 gr.C, mai mult n-am nevoie...in dormitor a fost necesar caloriferul, fiidca e cu fereastra spre exterior, nu spre balcon precum livingul.

La cei care stau in blocuri vechi, neizolate, si cu pagubosul RADET pe cap, ajunge incalzirea la 250-300 lei/luna. Cu centrala termica proprie n-ai cum sa treci la gaze,la doua camere, de 100 lei, nici daca esti pe coltul blocului sau cu geamurile spre nord!

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

Casele alea din poze nu sunt nicidecum construite in oras... proprietarii acelor case nu au modul de viata #.

Eu unul nu sunt facut pentru traiul in "comun".

Cauta pe net si citeste despre Arcosanti, Arizona. S-ar putea sa fie pe gustul tau. Din pacate ideea nu a prea prins la americani. Accepta voluntari, poti sa mergi sa locuiesti acolo si sa contribui la dezvoltarea proiectului.

Link spre comentariu

La nenorocirile alea ma refeream...calcane, putregai, ziduri mucegaite, tot soiul de table ruginite si improvizatii jalnice, astfel de zone respira saracie si neputinta.

https://www.google.ro/maps/@44.4543027,26.1209178,3a,75y,157.78h,80.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1s2C02kcRYZzD-Zv5Oi5GW8A!2e0!7i13312!8i6656

Toata tara este o saracie si o neputinta.... au avut grija smecherii sa o ingenuncheze. Te-as invita pe tine sa locuiesti intr-o astfel de casa si sa o repari cu o pensie sau un salariu de 1500-2000 lei.

Ce usor vorbesti!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Normal, bietii locatari rareori au vreo vina, e peste puterea lor sa faca ceva.

 

Te-as invita pe tine sa locuiesti intr-o astfel de casa si sa o repari cu o pensie sau un salariu de 1500-2000 lei.

Invitatie inutila, am locuit intr-o astfel de casa, ceva mai aratoasa, dar fara speranta...

30102010.jpg

 

Ca sa-ti construiesti o casa in Bucuresti, intr-o zona buna, trebuie sa dai intre 120.000 si 250.000 euro pe teren, apoi sa mai bagi 60....150.000 euro in constructie, depinde cum vrei sa fie, trebuie sa fi dus cu pluta sa-ti faci casa in Bucuresti, sau sa ai bani cu nemiluita, dar chiar si asa, cu 300.000 iti cumperi un penthouse care e solutia optima pentru cei care vor gradina, terasa, gratar, etc. Plus ca la un penthouse nu risti sa se holbeze vecinii la tine in gradina, sau sa se construiasca vreun bloc-turn langa gardul tau, sa ajungi cu casa la baza unei cladiri-monstru, precum o dependinta.

Link spre comentariu

Plus ca majoritatea caselor de pe Calarasi sunt ocupate de "emigranti", ce interes ar avea sa le renoveze?

REVIN: dar se poate si invers! Ai mei au cumparat un loc de casa in 1970 intrun cartier marginas. Nici dupa 47 ani nu putem construi ceva nou acolo pt ca nu putem face acte de proprietate. Ne-au pus sa cautam proprietarul (a fost cumparat de la un intermediar), i-am gasit urmasul care are aproape 90 ani, a dat declaratie ca nu are nicio pretentie si nu putem obtine un aviz sau cum s-o numi. Nici nu am citit hotararile judecatoresti sa nu o iau razna. Deocamdata folosim locul pt gratare si vita de vie.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da de ce trebuie neaparat sa-ti faci casa in Bucuresti? Intr-un sat linistit nu-i bine?

 

Poate la pensie. Daca lucreaza si are copil la scoala e mai greu.

 

Cazul meu: locuesc intr-un apartament cu trei camere, zona foarte buna, la 700 metri de scoala unde invata copilul. Sotia, cadru didactic, tot in scoala aia lucreaza. "Moșia" este la 18Km de scoala, 15 minute pe E85 si 5 minute in oras. Am incercat sa fac naveta si in doua saptamani m-am lasat pagubas. Prea costisitor ca timp. Banii nu i-am socotit dar daca nu aveam apartamentul in mod sigur inchiriam ceva. Copilul termina orele la 14. Sotia intre 12 si 16, depinde de zi. Eu sunt disponibil pe la 17. Cum sa fac? Trimit familia la autobuz? Sa stea in scoala pana la 17:30? Daca nu locuesti aproape de scoala si de locul de munca...e jale.

Ca mine sunt multi altii, unii lucreaza in schimburi, sunt care au 2-3 copii. Ma ingrozesc gandindu-ma cum lupta sa se descurce.

Link spre comentariu

Tot asa cum in electronica s-a trecut de la componente incapsulate individual la circuite integrate, tot asa se va trece si-n urbanism inevitabil la condominium in loc de locuinte individuale. E o evolutie fireasca.

 

Ma cam indoiesc de acest lucru. Oare de ce doar la noi casele sunt construite haotic si nu se respecta nici un plan?

https://www.google.ro/maps/place/Romford,+Regatul+Unit+al+Marii+Britanii+şi+Irlandei+de+Nord/@51.4714239,-0.08036,96m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47d8a23174b37231:0x932de78a76329f31!8m2!3d51.577076!4d0.178319?hl=ro

https://www.google.ro/maps/place/München,+Germania/@48.1094615,11.6218383,860a,35y,44.79t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x479e75f9a38c5fd9:0x10cb84a7db1987d!8m2!3d48.1351253!4d11.5819806?hl=ro

Orasul din poza urmatoare are in jur de 10 ani de când a inceput sa fie construit:

https://www.google.ro/maps/@40.59677,-3.1067588,3a,60y,224.27h,90.35t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDDqZ8fYJegE90WoH0kpm1Q!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

Editat de Alphsoo
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări