Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mini PC pentu cnc


Postări Recomandate

Am intrat in posesia unui mini PC HP cu intentia de a-l folosi sa misc un router.

M-am bucurat ca are port paralel (asta inseamna ca e de generatie mai veche), dar la capitolul unitatii de stocare e total "neincapator".

Acesta este modelul:

SISTEM THIN CLIENT HP COMPAQ T5710 PROCESOR 800MHZ,512MB RAM ,256 MB FLASH ATA.

Are instalat ca OS Windows Embeded.

Mach3 nu cred ca ar merge cu acest windows si nici spatiu pentru instalare nu exista.

Credeti ca i-as putea gasi aplicatie in domeniu cnc?

Poate cu alt sistem de operare si alt soft cnc?

Foloseste cineva un astfel de sistem?

Insist sa-l folosesc pentru a-l introduce intr-un panou de comanda cu un monitor de 7 inch.

Va multumesc!

Editat de znecula
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am si eu o jucarie din asta.

Cand l-am cumparat acum cativa ani am studiat problema.

Flash-ul se poate scoate de pe placa. Este ceva cablu de cumparat pe ebay ( nu mai tin minte exact), si se poate pune hdd de laptop ide .

Nu m-am mai chinuit cu el, ca asa am o lene de obicei. Dar merge 100 % .

 

V-am trimis pe privat link cu treaba .

Editat de dorofteius
Link spre comentariu

Aici am hdd-ul si flash-ul.

Acelasi nr de pini, acelasi pas.

Vreau sa pun o poza dar nu pot.

Am incarcat pe tinypic dar nu merge site-ul.

Ar fi bun asa ceva?

http://www.ebay.com/itm/IDE-44-Pin-Laptop-2-5-HDD-Hard-Drive-F-Cable-Pin-bare-M-IDE-To-CF-Card-Adapter-/231587476581?hash=item35ebb07465:g:RGYAAOSw3xJVdaUp

Merge doar cu cablul acela sau trebuie si adaptorul? Ca din cate vad in poza, conectorii la adaptor sunt diferiti.

 

Stima

Editat de znecula
Link spre comentariu

Trebuie un cablu ide de laptop si un hdd de laptop ide.

Alimentarea se fura de pe placa. 5v ma refer.

Am gasit cablu si la noi pe O L I X . 16.5 lei parca pe Bucuresti.

Adaptorul acela este doar pentru CF . Si nu cred ca merita cu cf.

Un hdd ide de laptop la 40 gb costa 20 de ron ...

Oricum, cand luati cablu, sa imi spuneti si mie de unde l-ati luat, ca acum au inceput sa ma manance si pe mine degetele cu al meu.

Spor.

Link spre comentariu

Am intrat in posesia unui mini PC HP cu intentia de a-l folosi sa misc un router.

 

Insist sa-l folosesc pentru a-l introduce intr-un panou de comanda cu un monitor de 7 inch.

Va multumesc!

 

Eu zic ca tot ceva mai puternic mini este ok.

Ori un pico-itx, ori un Xi3.

De exemplu, am testat un Xi3 si cu win7 si cu win10 (ambele pe 64bit), si este perfect.

Sau daca nu, la ala care-l ai, poti sa cumperi un flash (dar doar industrial) de 16-32gb (sau un hdd normal si-l pui in mufa ide de pe placa, ca presupun ca are hp-ul), si rezolvi problema. Nu un flash obisnuit pentru media si poze ca nu ai ce face cu el.

Link spre comentariu

 

Eu zic ca tot ceva mai puternic mini este ok.

Ori un pico-itx, ori un Xi3.

De exemplu, am testat un Xi3 si cu win7 si cu win10 (ambele pe 64bit), si este perfect.

Sau daca nu, la ala care-l ai, poti sa cumperi un flash (dar doar industrial) de 16-32gb (sau un hdd normal si-l pui in mufa ide de pe placa, ca presupun ca are hp-ul), si rezolvi problema. Nu un flash obisnuit pentru media si poze ca nu ai ce face cu el.

Multumesc!

L-am luat pe asta ca e f ieftin si are lpt.

Pentru viitor voi incerca si altceva.

Oricum trebuie sa echipez 3 masini.

 

Pentru un HP thin client mi-am cumparat, de la pretenii chinezi, o panglica IDE 2.5 si un adaptor IDE 2.5 la SD card. La final, cand am tras linie, mi-am dat seama ca mai bine cumparam ceva bun de la inceput. :26

 

 

Eu voi cumpara doar panglica die si pun hdd.

 

Stima.

Link spre comentariu

Gasesti mini unitati hp/dell cu tot cu portul ltp + mai multe usb-uri,(echipate complet cu procesoare core2duo/ram/hdd ) in jur la 100lei.Sunt mult mai rapide si mai fiabile.

 

Eu am reusit de am crapat vreo trei de genul thin client ,cand le cer mai mult de la procesor sar mosfeturile pe alimentari..Am ajuns la concluzia ca trebuie sa functioneze cu softul dedicat lor sau cu altul care cere mai putine resurse...altfel sunt instabile.

Editat de Den
Link spre comentariu

Eu voi instala XP SP2 ca asta mi-e la indemana si sper sa mearga cu procesorul asta.

Am gasit cablu, si am pus un hdd 2,5 de 60 Gb.

Acum trebuie sa vad cum se face un stick boot-abil cu XP. Nu am o unitate cdrom externa asa ca trebuie sa vad cum se face transferul de pe cd pe stick si sa mai fie si bootabil.

O noua provocare pt mine.

Daca nu va merge XP + Mach3 va trebui sa incerc un Linux cu un alt soft cnc.

Asta chiar e o mare necunoscuta pt mine.

Am mai incercat si altadata si s-a soldat cu esec total.

Ramane pe maine pentru ca nu am un stick la indemana si e prea cald afara sa ma aventurez acum sa-l cumpar.

 

Stima.

Editat de znecula
Link spre comentariu

... n-am înţeles prea bine ce interfaţă are ăla, nativ: Compact Flash?
dacă e aşa, se poate conecta direct un hdd ide, pentru că specificaţiile CF sunt un subset IDE...

am avut pe mână mai multe "adaptoare" CF-IDE, inclusiv bidirecţionale... pur şi simplu CF-ul avea mai puţini pini şi unii puşi un pic altfel... nu de alta da' să nu fie chiar aşa uşor să le legi între ele.
din acelaşi motiv cardurile CF ajunseseră frumuşel de scumpe, comparativ cu hdd-urile ide de laptop, în ultima vreme, până să înceapă să fie scoase s-ata...
am zis prima oară, când am văzut numai trasee pe adaptoarele alea, şi nimic altceva, că primisem alte plăcuţe... dar nu, erau "pe bune"...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări