Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Lamela de impamantare a prizelor 220V curenteaza

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#16 ONLINE   sebim

sebim

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 209 posts

Posted 20 June 2017 - 12:00 PM

Mi-am cumparat un creion de tensiune banal, si un bec de hota de 5w/220v. O sa fac si testul cu creionul si cu becul de putere mica asa cum ati scris mai sus.

Asta dupa ce scot absolut toate aparatele din priza si alea vechi si alea noi. Revin cu update dupa weekend.

Stima!

Seb

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,891 posts

Posted 20 June 2017 - 12:25 PM

Cu becul tot sunt sanse sa dobori diferentialul. Vei avea un curent sub valoarea uzuala de 30 mA dar destul de aproape.

#18 OFFLINE   djlove

djlove

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,761 posts

Posted 20 June 2017 - 12:33 PM

Diferentialul la BMPM e cu 300mA, nu sare. In casa nu cred ca are diferential, din cele relatate pe aici.

#19 OFFLINE   flomar60

flomar60

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,555 posts

Posted 20 June 2017 - 12:36 PM

Daca tot vrea sa faca teste cu becul atunci sa inserieze 2 becuri de 60W si, sa testeze asa....va avea un consum,vreo 20mA-n-am calculat!- si nu va declansa diferentialul....becurile sa fie bine izolate,cel mai bine sa fie montate in fasunguri!

#20 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 11,198 posts

Posted 20 June 2017 - 12:41 PM

Păi deja a scris că a luat bec de 5W, ala în niciun caz nu are cum declanșa diferențialul, decât în cazul că are și un diferențial (în tablou) cu pragul sub 30mA, ori există deja alte scurgeri față de Pământ, care cumulate cu consumul becului, depășesc pragul de declanșare.

#21 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,891 posts

Posted 20 June 2017 - 12:53 PM

Daca tot vrea sa faca teste cu becul atunci sa inserieze 2 becuri de 60W si, sa testeze asa....va avea un consum,vreo 20mA-n-am calculat!- si nu va declansa diferentialul....becurile sa fie bine izolate,cel mai bine sa fie montate in fasunguri!

nu-i cam mult cu 2 de 60??

#22 ONLINE   sebim

sebim

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 209 posts

Posted 20 June 2017 - 03:45 PM

"diferentiala" de care se vorbeste este acea siguranta cu 2 manere micute unul alb si unul gri-negru care vine cu o aripioara peste ala alb, este in aceeasi carcasa de plastic cu contoarul,  in afara casei.

manerul alb daca il ridic nu ramane, trebuie sa il ridic pe cel negru si il trage dupa el pe cel alb. scuze ca nu am vocabular de specialitate, mai invat si eu de la voi.

Eu mai stiam de termenul asta de "siguranta diferentiala" de la momentul cand mi-am cumparat un instant de apa calda si pe instructiuni scria clar ca pentru a nu muri curentat cand s-o uza rezistenta si da curent in apa, trebuie tras cablu separat de la tablou(asta pentru multii amperi pe care ii solicita de la priza normala negandita pentru asa efort) si o siguranta diferentiala pusa inainte de acest cablu imediat dupa iesirea din tablou. Si costa in jur de 200 de lei acum vreo 5 ani - nu am luat-o, oricum nu il mai am ca s-a ars un contactor de plastic inauntru.

stima!

seb

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#23 OFFLINE   cristi7521

cristi7521

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 314 posts

Posted 20 June 2017 - 05:04 PM