Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

"Forged in Fire"

• This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#31 OFFLINE   orgasmo

orgasmo

不滅

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,488 posts

Posted 22 June 2017 - 02:05 AM

era să uit: asta nu e "Discovery", e ce-am învăţat la şcoală pe vremea lui Ceaşcă, plus ce-am mai citit eu p'atunci...

Banuiesc ca se pot insusi si acum la Universitatea Tehnica/Facultatea de Mecanica unde studentii pot descoperi si aprofunda la cursurile de Stiinta materialelor si Tehnologia materialelor...

#32 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,944 posts

Posted 22 June 2017 - 08:49 AM

Pe vremea mea , acum 40 si ... de ani , exista o facultate dedicata ... metalurgia . Avea un renume mai putin favorabil ... se intra la prima sesiune cu nota minima 5 , iar in toamna cu 8,xx si ...  chiar 9,xx . Erau locuri berechet ... peste 500 , pentru scolarizare in primul an , dar si cu una dintre cele mai ridicate rate de abandon , si printre cele mai scazute de promovabilitate . Absolveau sub jumatate din cei admisi in primul an , Ceva ( oarecum ) similar era cea de Forajul sondelor si exploatarea zacamintelor de gaze naturale din Ploiesti ... avea in jur de 800 de locuri la admitere in primul an . In domeniul "" fiarelor " , denumire peiorativa , dar foarte raspandita ... o treapta mai sus era TCM - ul . Tehnologia constructiilor de masini . Cea mai grea facultate tehnica era cea de aeronave , urmata ( cam pe acelasi plan ) de electronica . Acestea se reflectau , oarecum paradoxal , in notele de la admitere . La electronica a fost chiar un eveniment oarecum amuzant ... in 1978 ( sper sa nu gresesc ) , ultima medie de admitere a fost 10 " rotund " ... au trebuit suplimentate locurile , mai multi candidati decat numarul de locuri obtinand aceasta nota . Ca fapt divers , sefii de promotie cam terminau cu nota generala 10 ...

Edited by gauss, 22 June 2017 - 08:58 AM.

#33 OFFLINE   orgasmo

orgasmo

不滅

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,488 posts

Posted 23 June 2017 - 11:44 AM

cui nu ştie despre ce este vorba:

http://www.history.c.../forged-in-fire

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users