Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Se pot instala doua windows-uri pe acelasi HDD in partitii diferite


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Windows7(23biţi) merge perfect şi cu 2g de ram...problema e procesorul(ideal ar fi un dualcore) ...şi placa video care trebuie să fie măcar de 248-512mb...

Şi trebuie căutat dacă se găsesc drivere(win7) pentru sistemul tău!

procesor dual core 2x3000,placa video 256mb,ram 2gb,hdd 160gb,adica 5 partiti ori 30gb fiecare,apropo cat trebuie sa aiba partitia pentru win7 cu driverele si programele necesare?

Link spre comentariu

Sistemul(win7) are instalat(proaspăt) undeva la 14gb...dar după ceva update...de umflă pe la 40gb!N-am ideie ce se mai încarcă din internet ...dar bine sistemulul nu prea face ...din contră se îngreunează ...

Eu am zis că e vorba de viruşi...dar nu!Aşa că mai bine se opreşte update după ce primeşte actualizările urgente necesare!

 

Păi are o setare în control panel (exact ca la winxp) ceva de genul Security center...şi acolo e setarea de ”automatic update”...care o poţi da oricând de pe ”automatic...” pe ”turn off...”

Editat de elmar
Link spre comentariu

Eu te-as ajuta , sincer , desi sunt la degetul mic al "calculatoristilor" acestei sectiuni insa ar insemna sa mai umplem ceva pagini si poate sa plictisim pe unii cu notiuni introductive.

Si eu sunt tot la degetul mic al calculatoristilor,altfel nu puneam atatea intrebari,si pana la urma nu este bodega unde de obicei se lasa cu scandal,pana la urma sunt intrebari tehnice in ale calculatoarelor.

Link spre comentariu

Eu te-as ajuta , sincer , desi sunt la degetul mic al "calculatoristilor" acestei sectiuni insa ar insemna sa mai umplem ceva pagini si poate sa plictisim pe unii cu notiuni introductive.

 

Ajută-l frate ...dacă poţi!Că eu poate plictisesc(după cum bine spui)...şi n-aş vrea,să ştii! :nerv

Poate nu-s aşa de priceput în a explica chestii...aşa că mai las şi pe alţii! Baftă!

Link spre comentariu

 

Ajută-l frate ...dacă poţi!Că eu poate plictisesc(după cum bine spui)...şi n-aş vrea,să ştii! :nerv

Poate nu-s aşa de priceput în a explica chestii...aşa că mai las şi pe alţii! Baftă!

I-am dat adresa mea de mail.Atat cat stiu (mult , putin) ma bucur cand cineva rezolva o problema datorita sfaturilor pe care le dau.

Link spre comentariu

Tot mai bine e cu doua HDD. Nu e vorba numai de virusi, un HDD poate ceda fara veste, si apoi recuperarea datelor de catre o firma specializata, costa cat nu face...

 

Si mai bine este cu doua PC-uri, dintre care unul legat la net "de sacrificiu", pentru colectare informatii, iar celalalt fara net, pentru pastrarea informatiilor. Se poate folosi un singur monitor pentru ambele calculatoare, desi mai comod este ca fiecare sa aiba monitorul lui.

 

Ce are XP? Vazut filmul asta pe youtube, pe rezolutie Full HD, fara nici o intrerupere. Ce s-ai cer mai mult? pe site-uri de vanzari/forumuri/youtube,etc vajaie, si e reinstalat anul trecut in vara din cauza inlocuirii HDD defect.

https://www.youtube.com/watch?v=aBA47_bjo2g

Link spre comentariu

He-he, uite inca un fan xp! Bine ati venit in club!

Win7 e bunisor, insa pentru mine are un defect

pomenit aici: e foarte mare ("bloated"), tendinta

inceputa odata cu Vista si continuata de atunci

de MS... Eu utilizez niste computere fabricate

de Lenovo, initial pentru IBM, prin 2005-2006.

Vechi, insa bine construite, motiv pentru care

mi-e greu sa le arunc. Dintr-un motiv care nu mi-e clar,

nu se poate rula, cu procesorul on board, fisiere

video HD; poate cu placa video separata, insa

am banuiala ca Bus-ul de date e problema (lent).

As achizitiona ceva mai performant, insa sunt

intr-o dilema: bugetul e cam mic, si "nou" are

pret minimal pe la 8-900. SH prin comercianti

nu e prea departe, pe motiv de computere de

firma, insa acestea au destui ani de la fabricatie

si din experienta mea au fost "scoase la pensie"

prin institutii unde au stat cu lunile in functiune,

deci au electroliticii sigur "obositi". Reparatiile

nu sunt intotdeauna fezabile, si din cauza

faptului ca electroliticii optimizati pentru regimul

de impulsuri din surse nu sunt accesibili, iar cu

chestiile ordinare se intra intr-o "spirala" a

inlocuirilor frecvente...

Link spre comentariu

Va salut colegi,incerc de cateva zile sa descarc windows7 de pe acest site si nu reusesc,problema este urmatoarea:incepe descarcarea si nu ajunge pana la final,se descarca cam jumate din cat contine windowsul si apoi se opreste si imi apare mesajul(Failed)ce ar putea fi,va multumesc anticipat.http://webforpc.com/software/operating-systems/windows-7-professional-download-iso-32-64-bit/

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări