Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator c-audio st 1000i (problema tranzistori)


Vizitator Rockstar

Postări Recomandate

Vizitator Rockstar

Momentan, amplificatorul l-am tras pe dreapta pentru ca e de investit mult in el si nici timp asa mult nu am sa stau de amplif. Tranzistoarele le-am scos pe toate, trebuie sa fac o linie finala din textolit pentru irfp-uri si sa trag cu fire. Oricum, din 32 finali mai am doar 8 originali 2sj/4 si 2sk/4. Asa am gandeam si eu sa amestec tranzistoarele dar nu cred ca se imperecheaza, inca nu stiu. Cand o sa ma mai apuc de amplificator o sa revin.

Link spre comentariu

Imparte-i pe aceia la ambele canale , și folosești amplificatorul la volum mai redus , nu la maxim , nici măcar la jumătate din puterea maximă , dar cred că suficient pentru cameră .

Ai 4 perechi ; două pe un canal și două pe celălalt .

Va functiona și așa ,dacă nu mai are și alte piese arse amplificatorul .

Când vei decide să investești in piese , cumpără aceleasi tranzistoare ca cele ale amplificatorului ,sau altele echivalente , să nu mai faci modificări .Este mai bine .

Link spre comentariu
Vizitator Rockstar

Imparte-i pe aceia la ambele canale , și folosești amplificatorul la volum mai redus , nu la maxim , nici măcar la jumătate din puterea maximă , dar cred că suficient pentru cameră .

Ai 4 perechi ; două pe un canal și două pe celălalt .

Va functiona și așa ,dacă nu mai are și alte piese arse amplificatorul .

Când vei decide să investești in piese , cumpără aceleasi tranzistoare ca cele ale amplificatorului ,sau altele echivalente , să nu mai faci modificări .Este mai bine .

Se aude super in 2 cu 2 finali cei originali, nici nu se incalzesc. Am testat cu o boxa in 8 ohm de vreo 50w. Pentru putere maxima cred ca trebuie mixer pentru ca cu semnal direct din PC nu se aude tare, chiar si cu potentiometru la maxim. Pana la urma cred ca o sa combin finalii ca nu prea am bani pentru originali.

Link spre comentariu

Finalii originali aveau si rezistente in surse? Pune-le niste rezistente sau daca sint deja pune rezistente mai mari iar la IRFP-uri pune rezistente de 2-3 ori mai mici. Noile tranzistoare vor incepe sa conduca mai tirziu dar vor prelua o parte mai mare din curent (clasa B).

Eu asa as face.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări