Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mitsubishi L'amour 7 7X603T


Postări Recomandate

Desi nu e chiar domeniul meu aparatele mici cu tranzistoare, un prieten insista sa-i repar acest radio, care, dupa cum spune el e mort complet.

Are cineva o schema, macar aproximativa? Sau macar niste informatii despre el, as fi curios in primul rand ce tranzistoare are acolo - probabil cu germaniu, seria 2SA-2SB.

Posibil sa nu fie grav defectul, inca n-a ajuns la mine, dar as vrea sa fiu pregatit si daca tot il bibilesc, sa pot verifica macar ceva tensiuni, rezistente etc.

Acesta e aparatul:

http://www.radiomuseum.org/r/mitsubishi_lamour_7_7x603t7_x_603.html

(Mitsubishi L'amour 7 7X603T)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Multumesc....probabil in stilul asta e aparatul dupa ce se vede in poza...spun mai multe concret cand il primesc...voiam schema in primul rand pt. ca nu stiu ce tranzistoare sunt acolo...proprietarul ar vrea sa-i pun originale sau echivalente din epoca...

Link spre comentariu

Multumesc, la ala am ajuns si eu, de aia am presupus ca sunt din seria 2SA-2SB cu 2-3 cifre, dar asta e pe 6V, probabil difera tensiunile masurate, dar de reper e cea mai buna schema de pana acum. Nu credeam ca e asa de rar si totusi nu e chiar vechi, e cert dupa 70 produs...

Link spre comentariu

Din amintiri...prima miscare numaram tranzistorii... daca sunt sase buc. doi sun finali (push-pull) cu trafo defazor si final si unul preamplificator vezi sch. S631T...Daca nu e ''fas'' in difuzor se verifica ajf in special potentiometrul de volum, conzi electrolitici, conexiuni chiar si difuzorul si tranzistorii finali (aia dintre trafuri) un generator de semnal poate fi util...

Ok...avem fass dar nu prinde nici un post, de obicei, dorel daca are surubelnita potrivita nu poate rezista tentatiei sa nu penetreze putin in lantul FI ...vedem daca ceara e violata sau nu ...Din poza ''radiomuseum''... e cazul de marcare standard FI :ROSU oscilatorul local, FI GALBEN de linga, primul FI ; FI ALB al doilea FI si ultimul FI NEGRU cel dinspre detectie. Cei trei tranzistori ramasi au urmatoarele roluri :primul e MIXER AUTOOSCILATOR e in zona FI ROSU/GALBEN urmatorii sunt amplificatori FI...trebuie sa fie inzona lui FI NEGRU si o dioda punctiforma ce asigura detectia.Polarizarile tranzistorilor sunt cam in acelasi ordin de marime ca la S631T, daca sunt in ordine si nu e ''surubait'' in FI tre' sa miaune ceva daca nu, trebuie o heterodina modulata si ceva cunostinte despre Superheterodine.Cartile regretatului G.D. OPRESCU acopera domeniu foarte bine !

Tranzistori japan in partea de rf 2SA101-102 (EFT317/319) in mixer se pune cu ft cat mai mare, in ajf 2SB 75-76 sau EFT 351/353 in pre si EFT 323/303 in final.

Daca are 7 tranzistoare poate fi in rol oscilator local separat sau in rol de preamplificator/ detector...

Editat de okean
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări