Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Femeile si electronica

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Cred ca subiectul asta nu-si are locul aici...nu se cade sa vorbesti despre persoane care nu pot raspunde/replica.Ma intreb de ce nu intrati pe un forum la care majoritatea membrilor sunt femei,si incercati acolo subiectul daca aveti curaj.Aici va dati rotunzi,pt ca stiti ca nu are de unde veni nici o replica.Eu de ex am cunoscut o doamna care se ocupa de electronica din pasiune,aici pe forum.Normal,e impropriu spus cunoscut,am aflat ca exista si asa ceva, ar fi mai bine spus.In viata de zi cu zi n-am avut sansa asta,si chiar m-am mirat pt ca nu e o indeletnicire care sa fie greu de practicat si de femei.

In regula , daca vi se pare nelalocul sau inchideti-l. Scuze , nu asta a fost intentia mea.

Link spre comentariu

Adevarul este ca noi de dam 'cocosi" insa realitatea este alta!...am intalnit in decursul vietii o multime de femei de isprava care dadeau clasa multor barbati...femei al caror domeniu de activitate era extrem de diversificat...din pacate pentru mine,nu am intalnit nici una care sa exceleze in electronica....asa ,cu afinitati pentru acest domeniu,da...dar ca sa performeze...nu!

Link spre comentariu

Nu este vorba despre capaciate intelectuala ci despre diviziunea traditionala a muncii, singura diferenta este ca barbatii sunt in medie mai mari ca urmare a procesului de selectie adapatare, pentru activitile constructive.

 

Simplu spus totul a plecat de la o diferenta minora care s-a dezvoltat in timp prin selectie si adaptare. in contextul economiei speciei, femeia fiind purtator al progeniturilor, barbatii s-au specializat pe alte roluri, valabil in general la mamifere.

 

Lucurile se schimba,omul e o specie atipica, foloseste utilaje: femeie buldozerist, macaragiu, excavatorist, electronist, informatician barbat bucatar, designer vestimentar, baby sitter.

Link spre comentariu

Haaa....buna asta ...seara buna tuturor....ma bag si eu in discutie....am la serviciu 4 colege...dar cam greu cu componentele: una le stie perfect si le planteaza pe placi....una bobineaza niste trafo/bobine choppere, una magazionera la piese si una care face rapoartele/necesare de piese....DAR nici una nu stie cum lucreaza un tranzistor.... :rade:

 

Totusi imi aduc aminte ca aici pe forum au fost cateva specimene, care se bagau la reparat...sau poate era doar numele de scena de "lady"

Editat de catalin004
Link spre comentariu

Haaa....buna asta ...seara buna tuturor....ma bag si eu in discutie....am la serviciu 4 colege...dar cam greu cu componentele: una le stie perfect si le planteaza pe placi....una bobineaza niste trafo/bobine choppere, una magazionera la piese si una care face rapoartele/necesare de piese....DAR nici una nu stie cum lucreaza un tranzistor.... :rade:

 

Totusi imi aduc aminte ca aici pe forum au fost cateva specimene, care se bagau la reparat...sau poate era doar numele de scena de "lady"

nume de scena cataline,fi sigur de asta.

Link spre comentariu

A se trata ca o gluma.

Stiti de ce rochia de mireasa este alba in general ?

Pentru ca aia este culoarea standard pentru electrocasnice.

 

On topic. Nu ar fi ok nici ca principiu sa fie o doamna electronist.

Te duci cu stricaciunea la reparat , dai de o femeie, parca nu iti bate la calcul din start.

Dar asta nu spune ca nu sunt si exceptii care sa confirme regula.

Pe un forum strain, stiu una care se ocupa de electronica auto, si cam da clasa multora ....

Deci este posibil, dar nu indicat.

 

Maica-mea a lucrat la Tehnoton 8 ani. Dar la plantat piese. Face diferenta intre tranzistor, dioda rezistenta, condensator .... etc.

Dar nu o pune sa masoare sau sa repare ceva ...

Editat de dorofteius
Link spre comentariu

In Tehnoton cei/cele care lucrau in plantare,nu aveau nevoie de mai mult decat sa faca diferenta intre piese.Am cunoscut multe femei care au lucrat pe liniile de plantare.Am cunoscut si CTC-ista care era straina de meserie.Ea primea fisa aparatului,avea criteriile de verificare si punea sau nu stampila.De asta spuneam ca efectiv pasionata de meseria asta n-am intalnit nici una in viata reala.Meserii colaterale,legate de componente sau alte lucruri legate de electronica,ocupate de femei,da,am intalnit multe.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări