Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

stabilizator 220V~

vioara

Recommended Posts

am deschis acest topic deoarece acasa ma confrunt cu urmatoarea problema: in timpul zilei tensiunea de la reteaua publica scade pana la 180-190V :rolleyes: si variaza ca atunci cand folosesti un transformator de sudura la una din prizele locuintei , noaptea tensiunea ajunge pe la 220v. ma gandesc sa redresez curentul de la priza sa sa fac un smps cu oscilator in 50-60 hz ,prevazut cu retea de feedback astfel incat sa mentina constanta tesiunea de iesire,tot montaju sa aiba vreo 2 KW insa nu am decat o schema de smps in contratimp care necesita transformator la iesire.are cineva o schema simpla de sursa in comutatie fara transformator?daca aveti alta idee pentru stabilizare la 220 in ca va rog sa o postati :prayer:

de ce sa fie f greu?cu un ups stiu ca incarci o baterie , circutu asta ar trebui sa mearga si fara sarcina cateodata.ce vreau e un power conditioner si nu am gasit o schema pe intelesu meu pana acuma :smt003 ma intreb daca a facut vreun forumist un montaj dasta pana acuma :partyman:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines