Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ubuntu 14.14.05 lts WS pe 32 bit si 64bit pe intel T5700 live ram fs


cavit

Postări Recomandate

Multumesc, am uitat cu timpul, asta este comanda crtl+alt+f1-f7, merge din toate interfelele grafice, inca sunt pe mint 18.1 live.

 

Problema cu linuxurile era ca nu erau echipate pentru WS, nu prea aveau aplicatii, se folosesu mai mult ca server.

 

Cum nu obisnuiesc sa pun aplicatii pe windows nici pe linux nu pun, asa ca repozitoriile si APT-ul sunt chestii de care nu ma ating.

 

Am nevoie doar de browser si sa mearga pluginurile, merge mult mai bine firefox cu linux decat orice alta combinatie treaba mi-o fac mai mult pe net acasa nu prea tin nimic.

 

Tot ce am acum pe sistem este un flash de 8GB si ram-ul de2GB.

 

Booteaza greu ca are ram fs si trebuie ridicat totul in ram, in plus la linux se obisnuieste ca kernelul sa fie comprimat GZ sau BZ tocmai in ideea de a transfera cat mai putina informatie de pe un device lent, dar necesita multa putere de calkcul pentru decomprimare, pe procesoare mai mici si lente decomprimarea poate dura ceva.

 

Principala limitare este totusi viteza de transfer de usb flash, daca aveti usb 3 merge rezonabil!

Editat de cavit
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am tot mestecat si mutat la partitii, pana la urma am lasat un mint 18.1 kde si un windows 7, aveam la un moment dat 3 linuxuri, dar nu e firea mea sa am o droaie de instalari pe care nu le folosesc.

 

Pana la urma mint este facut dupa ubuntu, asa m-i se pare mie, am vazut utilitare de ubuntu.

 

Unde am gasit eu pe net, versiunile mai noi de Ubuntu erau pe bani ,ce am gasit free este 14.14.05 lts, dar nu am reusit sa fac sa mearga driverul de placa de retea, zice ca ok, da nu merge.

Link spre comentariu

Nu, Ubuntu nu e (numai) pe bani.

Si da, Mind e derivat (si) din Ubuntu. Am pus pe pagina anterioara un link la wikipedia.

 

LE Am vazut acum pagina cu donatia. A benevola, in stanga jos e un buton "No thanks,..."


LLE Ba partea cu "descarca fara contributii" e chiar in capu' la pagina.

 

Help shape the future of Ubuntu

Tell us what is most important to you, or you can continue to the download ›

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări