Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
razvy_me

laser mp3

Recommended Posts

am o problema cu cd-playerul de la masina..nu mai citeste cd...nu stiti unde pot gasi alt laser??

ai sau nu ai :d (nam)curata bine partea optica si incearca sa maresti curentul prin dioda de la semireglabilul de pe partea mobila si s-ar putea sa mai poti trage de el.

si al meu player a hotarat sa nu mai "guste" cd-uri ... de nici un fel

l-am demontat ... am belit ochii prin el .... am vazut ca laserul face ceva luminiţe pe acolo cand ii simulez un CD .... dar cand pun cd nu-i face nimic (nu-l invarte)

urmeaza sa incerc si eu sfatul lui ionut20 si daca nu reusesc nimic ... ma lipsesc de el

trec pe mp3/4 de buzunar + statie pe 4 canale

PS: o sa imi fie dor de posturile bune de radio

de ce nu luati din targ o alta parte optica de la cei cu vechituri?de cele mai multe ori ajung sa fie dezmembrate playere furate,fara fata detasabila...si din care se mai recupereaza finalii,condensatorii etc...marirea tensiune de alimentare a diodei laser prelungeste viata dar nu foarte mult(depinde si de timpul de utilizare :yawinkle: ) e cam frectie la picior de lemn...

eu unul am incercat ? am avut vreo 3 playere pe mana ... dar nu se potrivesc nici pe departe

era vorba de playere auto...mi se pare logic ca mecanica unui player portabil sa nu mearga in locul alteia de masina...cu precizarea ca se poate adapta doar capul optic...dar e mai complicat!si de ce nu,se poate schimba doar dioda laser...dar cine mai face calibrarea? :w00t:

era vorba de playere auto...mi se pare logic ca mecanica unui player portabil sa nu mearga in locul alteia de masina...cu precizarea ca se poate adapta doar capul optic...dar e mai complicat!si de ce nu,se poate schimba doar dioda laser...dar cine mai face calibrarea? :w00t:

dar ce ti-a dat tie de gandit ca eu vorbeam despre altceva ?tot despre playere auto era vorba ... si nu se potrivesc la forma - cred ca intra acolo, si cu mici improvizatii se putea prinde si in suruburi, dar conexiunile electrice nu aveau nici o treaba

partea cu conexiunile nu m-am gandit...eu am vazut ca majoritatea capetelor de citire au folia aceea cablata cu vreo 16 legaturi electrice...si cam asta e la toate...dar la configuratia acelor legatui nu m-am gandit :banghead:

Asa am patit si eu cu dvd-ul meu si tot din semireglabile l-am reglat.Diferenta ca la mine erau 2 ,unul pt cd si unul pt dvd. De asemenea verifica si mufele care intra si ies de la capul de citire spre rest sa fie prinse cum trebuie.PS:Merge de un an fara probleme dupa reglaj.