Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

va rog schema monitor lg-702b

Recommended Posts

va rog schema monitor lg-702b , a mers impecabil doi ani acum a inceput sa se micsoreze imaginea pe orizontala si sa faca ca o perdea , am verificat tot orizontalul , nici un contact imperfect pe deflexie ,o idee ca nu as cumpara alt monitor

imi pare foarte rau dar eram suparat ca ma lasat monitorul de acea nu am explicat forte detaliat ce se intampla dupa cum urmeaza : imaginea se strange din ambele parti cate un centimetru cam dupa 10 minute de functionare dupa care isi revine la dimensiunea normala si incepe efectul de perdea ciudat se misca cateodate doar anumite parti din suprafata inagini deaceea ma gandesc ca nu am ce cauta in alimentare si am simtit si un miros ciudat banui ca e vorba de transformatorul de linii de aceea mar interesa o schema canici un cod pe el si nu stiu ce sa comand si avand schema voi fi sigur daca e traful defect.

pot spune ca tv am reparat de la lampi pana la ultimele procesoare dar monitoare fara schema nu am pus mana nici sal desfac , pe al meu lam monitorizat cand face fite sa zicem ,o singura tensiune cea care alimenteaza orizontalul scade cu 3 volti atat restul neglijabil 0,02 volti si asta cu un aparat de masuta velleman conectat la calculator cred ca se intampla ceva in transformatorul de lini , daca sa posta poza trafului crezi ca las putea identifica.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines