Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare camera foto-distante mari


Postări Recomandate

Sa nu-mi spui ca nu ti-au placut pt ca n-au zoom optic.

Cand filmezi cu rezolutie 2K,sau macar full HD,iar pozele le scoti cu o rezolutie de min. 10MP,nu stiu ce cusur poti gasi la asemenea jucarie.La 4K inca nu m-am bagat pt ca n-am la ce sa vad.La capitolul asta m-am jucat cu un sony AZ1(printre altele),si cand stiu ce poate,ma intreb ce te-ar putea multumi la o compacta si n-ar putea si micuta AZ1 la o portie de schi...dar gusturile nu se discuta.

Link spre comentariu

GoPro am, doua modele. Sunt bune sa faci poze sau filme cu subiectul intre 1,5-2 m, sau iei un bat si-ti faci selfie in timp ce schiezi. Nu poti sa faci un peisaj sau un macro mai decent, distorsiunile de geometrie sunt deranjante pentru ca lentila e de unghi larg, bateria tine putin, nu ai ecran, deci tot trebuie sa tii un telefon in mana, la cea cu ecran nu e prea util in momentul cand ai fixat-o (pe casca de exemplu), fiind mica, fara podul de stabilizare mai mult te obosesti cand urmaresti o filmare, singurul avantaj e ca poti sa o fixezi mai usor pe diverse chestii, mai mult o chestie de amuzament decat de facut poze. De exemplu am pus-o pe o masina teleghidata de care am legat cu o sfoara o jucarie de-a catelului si am facut un filmulet de 2 bani. Amuzant.

 

Sony am inteles ca-s mult peste GoPro, dar nu am incercat. Asa din publicitatea de pe net ramai cu impresia ca-s nemaipomenite, ma refer la gopro, pe care am pus mana.

Link spre comentariu

Selfie nu ma pasioneaza,durata de filmare depinde de cate baterii de schimb ai,sau daca esti cuplat la o mica baterie externa,insa la activitati sportive nu prea faci peisaje si nici macro.Daca ai timp de asta,inseamna ca ai dat jos schiurile.

Am primit ultima oferta de la sony,poate constitui o varianta viabila pt mofturosi.Am inregistrate la ei cateva camere cumparate in timp,si pt asta imi tot trimit ''injuraturi'' din astea,e proaspata,de azi.Daca as avea banii,mai ca as incerca si asa ceva...

https://www.sony.ro/electronics/camere-foto-cu-obiective-interschimbabile/ilce-9?cid=DM27350&bid=722485852&src=eml&resp_id=4058899&ccid=06FC0A59DCA3FD3F3C94E93ECCFDE318981FFB30

 

mai toate camerele "action" au rezolutia reala mai mica si fac o interpolare.

 

De aici si diferenta de pret...mai toate camerele sunt ieftine,dar nu toate.

Si ca sa revenim la tema topicului,as recomanda un Lumix FZ300.E compromisul intre zoom mare,obiectiv luminos(singurul care pastreaza 2,8 pe toata cursa de zoom),si mai ales rapid.

Asta desigur in functie de cat de important e zoomul unui SX50...cu un FZ300 probabil n-o sa se poata poza parul din nasul unui pilot de avion,dar se va putea poza in toata splendoarea lui avionul.

Link spre comentariu

Pun si eu 2 poze cu luna facute cu echivalentul a 210mm.

Nikon 5300, obiectiv 18-140 (crop factor 1.5).

Apoi crop pe imagine jpeg.

Bineinteles aparatul tinut in mana, precum in postul cu SX 40.

Stabilizarea optica activata. Exif disponibil.

Focusul s-a realizat automat, prin diferenta de faza.

Data viitoare cand prind o luna plina cu vreme buna incerc in trepied si focalizare cu live-view, fara stabilizare, ar trebui sa iasa mai bine.

post-175050-0-52919100-1498506271_thumb.jpg

post-175050-0-33774400-1498506285_thumb.jpg

Editat de one
Link spre comentariu

Dacă ai gânduri mari pentru astrofotografie , dar nu te ajută optica prea mult , decât pentru explozii solare ( evident doar cu filtru solar adecvat ) și oarecum pentru planete sau lună , cu zoom-ul deschis la maxim ... singurele limitări sunt cele legate de coeficientii de transparenta cerului , ISO , trepied și formula optică a zoom-ul folosit .

Aici sunt multe de comentat ...

Poți realiza minuni în astrofotografie , cu zoom-ul la minim și timpi de expunere la maxim , ai posibilitatea să imortalizezi galaxii sau chiar nebuloase , dacă cerul este perfect clar și nu ai lumină parazită tipic orașelor .

E de preferat ca astrofotografia să fie realizată în câmp liber sau la munte ( e mult mai bine la o altitudine mare de preferat deasupra plafonului de nori ) și cât mai departe de sursele de iluminat artificial din orașe .

Evident , preferatul meu rămâne PENTAX , ce are un anume meniu , special pentru modul astrofotografie .

Cerul ( deep sky https://en.m.wikipedia.org/wiki/Deep-sky_object ) reprezintă creația lui Dumnezeu .

Pur și simplu .

Te felicit pentru faptul că ai chemare pentru aceasta experiența personală , adică tu singur , în față creației .

Cu timpul , vei descoperi valori deosebite ale creației .

Mult succes !

Aici găsești câteva sfaturi : http://www.astronomy.ro

Link spre comentariu

Banuiesc ca nu vorbeai cu mine... eu nu am chemare pentru astrografie. :rade:

Fotografia cu luna am facut-o de la fereastra unui apartament intr-un bloc, doar pentru a demonstra unei persoane cu care vorbeam in acel moment ca nu trebuie zoom mare pentru a face fotografii la luna. De fapt, zoom-ul este raportul intre distanta focala maxima si minima a unui obiectiv si cifra in sine nu spune nimic daca nu se da si una din aceste extreme.

Pentru timpi de expunere mari intr-adevar "zoom"-ul nu prea e bun, altfel trebuie o montura mecanizata pentru a urmari miscarea astrelor (de fapt rotatia pamantului). Cred ca pentru a fotografia o planeta totusi, trebuie un timp de expunere nu foarte mare si un intrument optic (telescop) suficient de luminos.

Aveam un telescop optic cu care mai priveam luna uneori, (Bresser Spektiv 20-60x60 Zoom) dar nu era prea performant. Planetele Marte sau Venus de exemplu reuseai sa iti dai seama ca sunt planete si nu stele, dar doar atat. Nu degeaba telescoapele astronomice se lauda cu diametrul oglinzii, nicidecum cu distanta focala.

Pentru asta nici nu imi fac sperante ca voi reusi fotografii bune, caci nu doresc sa investesc multi bani pentru a face o fotografie mediocra care se gasea oricum pe internet. Uneori vad trecand statia orbitala internationala si ma intreb, cat costa sculele pentru a face o fotografie acestui obiect ?

Editat de one
Link spre comentariu

Cautam cu totul altceva si am dat de asta la 600 lei...mi s-a parut mai mult decat convenabil(638 cu tot cu transport),avand in vedere ca e cumparat de la flanco anul trecut in iunie,si mai are inca 3 ani de garantie.Mi-a venit in ambalaj original,cu toate accesoriile in cutie si geanta de transport plus factura/bon fiscal cu garantia extinsa.O sa vad cum fac si sa-l scot si pe intuneric la treaba.Pana acum sunt mai mult decat multumit de achizitie,si ce ma incanta cel mai mult,pe setare manuala parametrii se modifica foarte usor.Aveam si la HX9 setari manuale,dar daca era la o adica,trebuia sa pierzi ceva timp ca sa le poti ajusta,plus ca focalizarea manuala nu dispune de inel in jurul obiectivului ca la hx90.Daca nu vrei sa printezi mai mare decat A4 atunci nu e problema senzorul mic(si eu n-am vrut niciodata postere de 2m).

Link spre comentariu

Sincer sa fiu, daca doar pretul conteaza, e bun. M-am uitat pe poza nr. 267, mi s-a parut o compozitie mai "de test" , dar nu m-a impresionat nimic. Focusul foarte rapid (o caracteristica generala la sony), zoom-ul bun si ecranul rabatabil sunt niste atuuri. Am si eu doua sony si nu am fost niciodata impresionat de felul in care pozeaza florile in soare, mai degraba nemultumit.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări