Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Recomandare camera foto-distante mari

• Please log in to reply
147 replies to this topic

#136 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,543 posts

Posted 19 September 2017 - 02:01 AM

Da , contează , pixelii mai mari câștiga întotdeauna in detrimentul celor mici .
Megapixelii au legatura cu printarea la dimensiuni mari ...
Săpunierele moderne au megapixeli mulți , dar pixelii sunt mici .
O săpunieră bătrânească ( :) ) de 6 megapixeli este superioară ca zgomot cu una modernă , de 16 megapixeli dacă comparăm imaginile captate pe lumină bună și imprimate pe hârtie în format 10x13 .
Există și excepții , dar confirmă regula .

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#137 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,543 posts

Posted 19 September 2017 - 08:31 AM

Nu e chiar FF , dar este cel mai " răsărit " dintre săpuniere : Canon EOS M10 .

#138 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,944 posts

Posted 19 September 2017 - 08:58 AM

Ar trebui sa se dea o lege prin care sa nu se admita decat DSLR . Altfel ,nici aparate , nici posesori . Nici rezultatul combinat al existentei lor , adica foto . As intra in clandestinitate ... am poze incepand cu ETIUD . Am ( facute ) cu SMENA 8 , cu ZENIT cu obiectiv HELIOS 44 . De la inundatii , de la cutremurul din '77 , de la revolutie , si din alte imprejurari . Mai noi , sau mai vechi . Unele sant interesante , sa nu spun altfel . Cel putin pentru mine . Cu siguranta si pentru altii ... chiar departe de considerente estetice sau de tehnica si arta fotografica . Ce sa fac , sa le tai cu foarfeca ? Nu cred ca am sa aleg aceasta cale , nu conteaza din ce motive . Am postat in topic diverse foto , de la evenimente aviatice . Ce e gresit la ele ? Ce e gresit in decizia de a le executa cu CANON SX40 ? Ce e gresit la acest aparat ? Dar sincer , si eventual argumentat ... cu argumente de calibru similar cu cei care critica . Altfel ... cine doreste sa traga aproape de mia de cadre , cu " tunul "de sticla deasupra capului , cautand obiecte la verticala , in miezul zilei si al verii , e liber sa o faca . Nu cred ca acest enunt contine vreo noutate , in general omul , chiar si in Romania e o fiinta libera , deci poate face ce vrea . Personal , nu voi face asa ceva . Desi am inzestrarea tehnica necesara ( DSLR ) , poate si cunostiintele practice necesare . Ma rog , ar fi greu , macar din pdv si anume al varstei . Altfel , chestie de optiuni . Le - am mai prezentat in topic . 

P . S . - ce e gresit la aceasta foto ? Are zoom din belsug ( apropo , e oarecum on - topic ... " camera foto -  distante mari ") ... E facuta " din mana " ... am vreo 50 cadre cu acest elicopter . Pentru uz privat , nu fac bannere , coperti la "National Geografic " sau la publicatia italiana " Monkeys Spotters ". Unde e concurenta ei cu DSLR , s - o desfiinteze ? ... Sa arunc tot ce e inferior , si sa uit c - am avut vreodata ? ...

wtzspy.jpg

Edited by gauss, 19 September 2017 - 09:04 AM.

#139 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,944 posts

Posted 19 September 2017 - 01:14 PM

Am " in plan " un Alpha 200 , cu obiectivul stoc si inca doua , plus marafeturile aferente .  Bineinteles , tot mocaciune , de la un amic de - o viata , care va pleca in tari straine . O sa postez ceva foto ... tot cu aeronave . Imi spune mie " ceva " ca o sa am de pozat , de la geamul sau din curtea uneia din umilele mele resedinte . Ar fi bine sa apara de acum criticile , macar din motive de economie de timp . Sau oricare altele ... 

#140 OFFLINE   Tavi

Tavi

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,125 posts

Posted 19 September 2017 - 03:42 PM

ca sa faci o fotografie cat mai buna ai nevoie , in ordinea urmatoare , de :

1. ochi si minte ca sa vezi ce pozezi si sa intelegi cum , din ce unghi , loc si in ce moment sa faci fotografia

asta inseamna sa intelegi ce poate aparatul pe care il folosesti , care sunt setarile optime in situatia respectiva si apoi cum sa incadrezi si sa te folosesti de unghiuri si lumina pentru a obine calitate maxima

2. mana buna , lumina si pozitie

3. aparat foto cu calitati X

degeaba ai 3 daca nu stii sa alegi 2 si nu te pricepi la 1

cand esti bun la 1 si la 2 , atunci incep comparatiile la 3 si aici intervine optica si electronica cu plusurile si minusrile fiecarui aparat

#141 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,543 posts

Posted 19 September 2017 - 08:16 PM

Păcat , a fost ștearsă ultima parte a discuției , erau postate niste link-uri interesante , unul era foarte interesant , având o imagine rară a lui IAR93 cu numărul de înmatriculare 109 RoAF , conservat destul de bine ( sper că am reținut corect acel număr ) , probabil fotografiat în baza aeriană din Craiova .
Din nefericire , nu am reușit să o salvez .
......

#142 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,944 posts

Posted 19 September 2017 - 08:49 PM

https://www.google.r...iw=1600&bih=790

Nu - s destule ? Mai cautam ... la arhiva ! 

#143 OFFLINE   lutza2

lutza2

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 455 posts

Posted 19 September 2017 - 08:53 PM

victor era 119

#144 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 8,543 posts

Posted 19 September 2017 - 08:55 PM

Mulțumesc !
Eu îl căutam pe 109 ...

https://www.google.r...KtR2yLstZ6mBmM:

#145 OFFLINE   lutza2

lutza2

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 455 posts

Posted 19 September 2017 - 08:58 PM

http://www.airliners...-Vultur/2515248

#146 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,944 posts

Posted 19 September 2017 - 08:58 PM

Vopsirea , inmatricularea si simbolul de stat sant fanteziste ... sa nu zic hilare ! Pt . aeronava din postul 146 ...

Edited by gauss, 19 September 2017 - 08:59 PM.

• Victor likes this

#147 OFFLINE   eugenbt

eugenbt

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 507 posts

Posted 20 September 2017 - 08:50 AM

http://www.airliners...r=193708&page=8

http://www.airplane-...her.php?p=18536

https://www.planespo...pilatus-pc-1247

• Victor likes this