Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare camera foto-distante mari


Postări Recomandate

izqmv8.jpg

 

11ikgug.jpg

 

ng6e5z.jpg

 

2ls9oqd.jpg


Cea de sus , cu Spartan - ul , e ( destul de ) relevanta privind zoom - ul si stabilizarea obiectivului . Aeronava fiind mare , evolua departe si la altitudine , foto e surprinsa in viraj , viteza unghiulara e mare ... macar se vede umbra aripii pe fuselaj si gondolele motoarelor . Ma rog , consideratii personale ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Sa - mi dau eu cu parerea ... " Zice " bine la hartii ( caracteristicile ) . Ma rog , prezentarile pot ascunde multe . Si bune , si mai putin ... Ca parere personala , la prima vedere ... pare o materializare a conceptului LEICA ( simplu , clasic , minimalist - ca aspect ) . Vad ca si obiectvul e LEICA ... Altfel , aceasta firma are produsele scumpe . Ma rog , calitatea costa . Si efortul de a ramane la aspectul de acum 50 de ani , cu inima , creier si ochi din zilele noastre . Am avut ceva LEICA ... sant rare si , repet , scumpe . Despre Panasonic - ul mentionat ... nu pot spune nimic obiectiv . Nu l - am avut " pe mana " . Altfel sant oarecum adept Canon , iar Panasonic - ul in discutie mi se pare prea mic . Am scris pe la topicuri vechi ... am ( avut ) EOS 10 si 20 . Sant modele vechi . Dar cu greutate , la propriu ... Seria SX ... de la care am postat foto , e " la limita " pentrum mine . In fine ... poate mai posteaza colegi , poate chiar posesori . ! ...

Link spre comentariu

nu-s fan Canon, s-a intamplat sa cumpar primul Canon, sx40hs, apoi sa primesc un 40d, apoi sa mai gasesc la bafta un sx110is si un G7. plus cateva pe film. primul aparat a fost un Sony Cybershot de 7mp. mai am si altele, "oferta de nerefuzat". insa, cunosc trei oameni, profesionisti as spune, (si nu numai ca fotografiaza la nunti, cu preturi destul de mari, ci ca au si portofolii diverse), care au trecut de la Nikon la Canon. poate asta inseamna ceva. acuma, initiatorul topicului poate sa ia ce doreste, oferta este mare, insa vad ca firul s-a strans spre Canon. c-o fi sx40 sau sx60hs, nu mai conteaza. peisajele se pot face cu orice, la avioane si la safari ai nevoie de viteza, la gagici pe plaja, merge tot prima categorie: orice cu zoom mare!. alea nu se prea misca, si daca o fac, ies doua poze intr-una.

Link spre comentariu

De la nikon la canon am auzit si eu migrari de personal,insa de la sony la canon nu prea(vorbind de camere din aceeasi clasa).

 

Altfel sant oarecum adept Canon , iar Panasonic - ul in discutie mi se pare prea mic .

Chestiune de obisnuinta,dar ca placa de baza, o compacta poate fi identica cu un bridge.Cu obiectivul e alta discutie.Cel de bridge are cinematica mai solida,piese mai mari,automat mai rezistente,insa lentilele tot pe acolo sunt(senzorul e fix acelasi 1/2,3 si la compacta si la bridge)

Link spre comentariu

da, cam asta-i diferenta, cinematica si lentilele, totusi sunt mai mari la un bridge. senzorul e acelasi, si cu cat ne apropiem mai mul de ziua de azi, cu atat se inghesuie mai multi pixeli pe aceeasi suprafata de 1/2.3. G7-ele care l-am cumparat la un pret destul de mic, zic eu, pentru ca avea ceva probleme la clapeta de zoom, are senzorul de 1/1.7, si 10Mp, calitatea imaginilor este mai buna decat la sx40, are zoomul de 6x doar, insa nu le poti avea pe toate la pret de nimic.

Link spre comentariu

Ce sa zic ... obiectivul de SX e cat tot Panasonic - ul . Nu inteleg cum ar putea fi lentilele la fel . N - am spus ca e un aparat prost . N - am de unde sa stiu . Am precizat expres in postarea anterioara . Singura mea referire a fost de ordin strict personal ... il consider prea mic , in termeni de ergonomie . Poate asa e mai bine ... nu stiu . Pe la recenzii scria ca e primul ultrazoom de purtat in buzunarul camasii . Sigur multi vor aprecia acest lucru . E si foarte plat ... seamana cu Leica . Din care am avut ... am precizat . Exact cu forma lui nu m - am inteles , calitatile n - au putut eclipsa acest lucru . Eu fotografiez multe chestii . Cateodata fac sute de foto intr - o zi . Sant mare de statura ( un metru si un metru ) , segmentele ( brate si celelalte in speta ) sant pe masura . Prefer un aparat pe care sa - l apuc bine , cu comenzile dispuse logic si anatomic , cu ceva greutate , pe care sa - l simt . DSLR - urile EOS , de care am pomenit ... erau mult mai grele si mai mari . Si nu prea am facut foto " miscate " . Cu Panasonic- ul nu stiu cum m - as descurca ... am fugit de aparatele reduse dimensional . La modul general , obiectivele mai mari aduc mai multa lumina , care e cam esenta fotografiei , ea e purtatoarea informatiei care ne intereseaza . In alta ordine de idei , ca marca ... am si ceva Nikon . Am mai scris . Unele bine primite de comunitatea pasionatilor , si destul de scumpe ( totul e relativ ... 100 euro poate fi prea mult pentru cineva , 10k euro aproape nimic ) . Nu le - am criticat , ca dovada sant inca in inventar . Totusi , ma descurc mai bine cu Canon . Parere personala si subiectiva ... Deja discutia s - a departat de subiectul topicului , in care vad ca nici initiatorul nu ( mai ) intervine . Ca si in alte sectiuni ( se stie ea care ) , poate continua la nesfarsit . Cu voia dumneavoastra ma retrag din topic , personal am spus cam ce consider ca ar trebui spus ( din punctul meu de vedere ) ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Eu am renunțat la Canon , Sony .

Folosesc o săpunieră Nikon și un DSLR Pentax .

Consider că Pentax este cu mult peste Canon , Nikon sau Sony , la aceeași categorie .

Are un meniu stufos , dar personalizabil 100% .

Îți permite foarte multe variabile .

Are un mare defect : e scump .

In special optica Pentax este scumpă și foarte bună , nu numai body ...

Link spre comentariu

Sant mare de statura ( un metru si un metru ) , segmentele ( brate si celelalte in speta ) sant pe masura . Prefer un aparat pe care sa - l apuc bine , cu comenzile dispuse logic si anatomic , cu ceva greutate , pe care sa - l simt .

.............................................................................................

Deja discutia s - a departat de subiectul topicului

Asta explica afinitatea pt camerele de talie mare...eu am mana mai mica,si nu ma deranjeaza o camera mai discreta.Din discutiile astea nu e decat de invatat,deci nu vad de ce ne-am feri de frica oftopicului.Probabil pe viitor o sa incerc achizitionarea unui HX400.Numai real facand comparatie,voi putea spune cu certitudine ca marimea conteaza,pastrand elemente de baza la aceleasi dimensiuni...senzor,placa de baza,etc.Cu A3000 sunt convins ca lucrurile stau infinit mai bine,insa acolo vorbim de un senzor mai mult decat dublu...pe asta l-am probat si nu incape discutie,insa zoom-ul este ca si inexistent la obiectivul de kit.Si ca o paralela,al meu A3000(format bridge/DSLR) este comparabil(unii spun ca identic ca si caracteristici) cu NEX3(format compacta),care are dimensiunile la jumate,doar ca pastreaza aproape acelasi obiectiv(cel putin prinderea e identica si diferita de gama consacrata DSLR sony alfa).Insa din cauza dimensiunilor reduse,NEX 3 are probleme cu disiparea caldurii in timpul filmarilor.La caramida de A3000 nici nu se simte asa ceva.

Link spre comentariu

" Frumos " HX 400 . Poate nu e cea mai buna caracterizare , intr - un singur cuvant . In afara de formatul fizic , are caracteristici ( cel putin ) interesante . Exista in lumea pasionatilor un curent care favorizeaza firma Sony la categoria ultrazoom . Exista si argumente in acest sens , unele destul de consistente , cu substanta ... Este un aparat complex , din noua generatie , ar trebui sa fie ( cel putin ) foarte bun . Sony stie despre foto digitale . Mai ales stie despre senzori ... Si nu sant asa de scumpe , ca unele marci exclusiviste . Vorbeam mai sus de Leica ... o simpla cautare ne arata pe unde se invart scorurile . Altfel , as vrea sa aduc in atentie o constatare personala . Ma rog , nu stiu cat de relevanta pentru alti pasionati ... Fotografia ar trebui ( pentru amatori ) sa fie ( si ) o distractie , adica sa nu mobilizeze persoana mai mult decat strictul necesar , sa nu o rupa prin preocuparea manevrarii aparatului de contextul in care se intampla preluarea realitatii in format electronic , pentru diverse scopuri ulterioare . Piata e foarte bogata , la toate categoriile . Ca la toate chestiile tehnice care se pot cumpara cu bani ... electronice si nu numai . Pentru un plus de performanta de 10 % , trebuie sa platesti 100 % mai mult . Necesitatile mele sant acoperite semnificativ de ce aparate am , nu fac bannere sau fatade de cladiri , pentru reclama . Foto si filmarile se vad bine , inclusiv pe proiector . De cateva ori pe an ... Ideea e sa trezeasca amintiri , sau sa le improspateze , sa poata fi consultate cand avem " nelamuriri " , sau sa comparam evolutii in timp ale unor subiecte care ne intereseaza si le urmarim . Scene si evenimente spectaculoase , irepetabile , legate de imprejurari in care ne - am aflat , sau chestii pe care le - am considerat semnificative si demne de atentie . Asadar , dupa ceva optimizari , e bine sa ne " oprim " , si sa punem tehnica la treaba . Daca in timp pretentiile cresc , se pot lua masuri in consecinta . Ma rog , banalitati ... pe care probabil fiecare le stie , poate doar nu le - a sistematizat , cu rezultate pentru materializarea pasiunii , si , de ce nu , " apararea " portofelului de agresiuni !

Editat de gauss
Link spre comentariu

...rezultatul este întotdeauna unic : DSLR Pentax

Daca nu treci prin fazele de inainte de asta,in mod sigur cel care trece direct la DSLR fie si Pentax,nu va sti sa aprecieze corect performanta.E ca si cum dupa ce ai luat carnetul de conducere ai urca direct pe un Lamborghini...daca n-ai condus si Dacia sau Opel(cu totul arbitrar alese marcile),tot degeaba.Unii se multumesc cu asta si raman la etapa de deplasare din A in B iar altii vor mai mult.Aia care vor mai mult,vor cauta un Lamborghini(DSLR) care sa-i satisfaca,restul vor cauta high end-ul de la marca ce considera ca le place.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări