Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sincronizare comenzi cnc


Postări Recomandate

Trebuia sa incerc.

Switchul ar trebui sa se deschida inainte ca axa X sa ajunga in punctul dat ca exemplu 10mm si sa aibe deschiderea maxima in punctul 10mm.

Miscarea switchukui on/of va avea o repetabilitate foarte mare iar la revenirea in home a axei X totul sa se reseteze automat

Link spre comentariu

Z si Y nu primesc nicio comanda in exemplul dat.

Raman in pozitia home.

Doar X se deplaseaza.

Pentru G1 X-10 M3 axa X se deplaseaza in pozitia 10mm dupa care releul cupleaza apoi trebuie o alta linie care decupleaza releul si apoi o alta care deplaseaza X in 20mm si cupleaza releul.

Asta face deplasarea sacadata.

Fara sa am in linii comanda pentru releu axa X se deplaseaza prin punctele 10mm,20mm.....fara opriri sesizabile.

Cu setarea Constant Velocity

Link spre comentariu

Cu contorul vreau sa numar cate impulsuri am pe portul paralel al axei X in timp ce aceasta se deplaseaza pana intr-un anumit punct.
Dupa ce aflu cate impulsuri sunt cu ajutorul altui program sa comand deschiderea unui intrerupator atunci cand axa X este aproape de acel punct.

Link spre comentariu

Program? adica sa adune intr-o variaibila x=x+1 ?!!!!!

Sau te referi la altceva?

 

Gresit. Corect ar fi:

x++;

Deci vrei ceva de genul:

if(x>20) {
  //deschide releu
  releu_inchis=false;
  x=0;
}
elseif(x>10 and !releu_inchis) {
  // inchide releu
  releu_inchis=true;
}
Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Exista un program Arduino care se cheama " Buton" pe care l-am luat eu de referinta.

Primeste impulsuri pe pinul 2 si aprinde un LED pe pinul 13.

In acelas fel ar trebui sa vina impulsurile de la axa X fara sa mai aprinda LED-ul insa ar trebui sa le numere si sa afiseze rezultatul.

Apoi sa introduc in alt program numarul impulsurilor care urmeaza a fi numarate pana cand da comanda inchisdeschis pe pinul 13.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări