Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conversie 4-20mA la 0-5V


digix

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

75 Ohm * 20 mA = 1.5 V. La consumator nu mai ajunge mare lucru. :)

Cu pierderi ceva mai mici (din cauza de amplificari mari) am obtinut cu INA111 si rezistenta shunt de vreo 10 Ohm (parca).

Dar era pentru decodificarea unei comunicatii in curent si eram interesat in translatarea in semnal digital (0 si 1) si mai putin in valoarea exacta a curentului.

Asa ca din punctul asta de vedere nu stiu cum merge.

Link spre comentariu

RCV420 este de luat in calcul desi alimentarea diferentiala complica un pic viata.

 

Ca sa fiu mai concret, senzorul vizat este: http://www.nuovafima.com/en/prodotti/st-18-en/

Din ce inteleg eu din datasheet are trei feluri de iesiri: 4-20mA, 0-5V si 0-10V nu cred ca simultan.

 

Se afla montat pe un echipament si este citit simultan de un inregistrator si de automatizarea sistemului.

Nu stiu inca pe ce tip de iesire este folosit acum.

 

Am doua variante, sa-l citesc si eu cat se poate de putin invaziv sau sa montez inca un senzor si asta

ar fi varianta preferata de mine pentru ca vreau un sistem paralel de monitorizare.

 

Nu am experienta cu senzorii de tip industrial si fabricantul este destul de superficial in informatia publicata

motiv pentru care am nevoie de ajutor.

Link spre comentariu

Senzorul se alimenteaza cu 10-30V dc in cazul meu cu 24V, nu ma simt prea confortabil cu rezistenta in bucla de curent citita de arduino. La intreruperea accidentala a buclei ma pot trezi cu 24V pe intrare microcontroler.

Editat de digix
Link spre comentariu

Da ! incep sa ma luminez in ce priveste order sequence.

Asa cum am spus, doua dispozitive citesc simultan acest senzor, unul dintre ele este Logoprint 500

si functie de pinii la care este conectat la acesta pot deduce daca au iesirea in tensiune sau curent. Cred si sper sa fie tensiune...

 

In ce priveste RCV420 am gasit acest document http://www.ti.com/lit/an/sboa023/sboa023.pdf din care reiese ca poate

fi folosit si cu o singura tensiune de alimentare daca pe iesire folosesc o pseudo masa.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări