cornel55 Posted May 13, 2017 Share Posted May 13, 2017 La revenirea retelei afisajul nu mai arata nimic.Revin cu potentiometrul congelator la O si il pornesc din nou si totul revine la normal Link to comment
validae Posted May 13, 2017 Share Posted May 13, 2017 Asta se întâmplă la fiecare cădere de reţea,sau când şi când ? Posibil să fie probleme pe alimentarea controllerului, aţi inspectat placa termostatului ? Poate ceva condensatori devalorizaţi... Link to comment
cornel55 Posted May 14, 2017 Author Share Posted May 14, 2017 Se pare ca da.Am fost plecat din localitate sil-am gasit cu afisajul oprit Asta se întâmplă la fiecare cădere de reţea,sau când şi când ? Posibil să fie probleme pe alimentarea controllerului, aţi inspectat placa termostatului ? Poate ceva condensatori devalorizaţi... Nu am umblat la placa.O schema se poate gasi? Link to comment
validae Posted May 14, 2017 Share Posted May 14, 2017 Nu cred că e ușor de găsit asemenea schemă, dar de obicei nici nu e nevoie, fiindcă se pot deduce funcțiile componentelor, binențeles și cu ceva mai multă experiență.... Link to comment
cornel55 Posted May 14, 2017 Author Share Posted May 14, 2017 Unde se gaseste placa termostatului ,se poate schimba? Link to comment
validae Posted May 14, 2017 Share Posted May 14, 2017 De obicei chiar în zona afișajului.Se găsește ca piesă de schimb originală, căutați pe site-uri ce vând componente de electrocasnice. Link to comment
cornel55 Posted May 22, 2017 Author Share Posted May 22, 2017 Se poate face resetare la placa termostat(afisajul) si cum? Link to comment
validae Posted May 22, 2017 Share Posted May 22, 2017 Din ce am citit pe altundeva, se poate face un Self Test - Diagnostic, prin oprirea completă a aparatului din butonul termostatului și apoi prin apăsarea 5 secunde pe butonul Super Freeze. Dacă citiți manualul de utilizare, vă puteți lămuri exact... Link to comment
cornel55 Posted May 22, 2017 Author Share Posted May 22, 2017 Din ce am citit pe altundeva, se poate face un Self Test - Diagnostic, prin oprirea completă a aparatului din butonul termostatului și apoi prin apăsarea 5 secunde pe butonul Super Freeze. Dacă citiți manualul de utilizare, vă puteți lămuri exact... Nu scrie in manual.Oprirea o fac din buton congelator Link to comment
validae Posted May 22, 2017 Share Posted May 22, 2017 Poate că am citit despre alt tip, care are și alte funcții, asta nu are afișaj digital ? Am văzut pe olx că vindea cineva placa electronică și restul anexelor cu 10 Euro....poate ar fi o opțiune. Link to comment
cornel55 Posted May 23, 2017 Author Share Posted May 23, 2017 Poate că am citit despre alt tip, care are și alte funcții, asta nu are afișaj digital ? Am văzut pe olx că vindea cineva placa electronică și restul anexelor cu 10 Euro....poate ar fi o opțiune. Imi afiseaza temperatura frigider si separat congelator Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now