Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hackeri dibaci sau securitate extrem de precara?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Am aflat dintr-un mail(de ieri,Adevarul.ro) ca ACUM se desfasoara cel mai mare atac cibernetic din istorie,sunt atacate ...99 de tari din lume :qetrwe ,60 000 de computere afectate,printre altele ...Uzina Dacia de la Mioveni,care are blocat ...intregul proces de productie(!)...atacul este de tip "cerere si rascumparare"?? :nas: Sau poate o testare a unui produs militar creat pt. a testa posibila anihilare/distrugere a capacitatii de reactie in caz de razboi...?? Vedeti ce..."bine" este sa...NU ai industrie(??) la standardele vestice?? :n1 Mai putina tehnologie,mai slabe sanse de un atac...cibernetic,mai degraba un atac de...cord !Desigur,o noua "teorie a conspiratiei",vin..."bubulii"+Soros etc...!

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Totusi mai multa tehnologie = mai multi oameni care inteleg ca e doar propaganda de 2 lei, "vai, ne ataca rusii" ... cand de fapt sunt pur si simplu niste amarati de virusi de tip worm care exista de ani de zile si se propaga singuri din calculatoarele infectate.

Link spre comentariu

dany_cta cand ziceam retea de calculatoare doream sa fac referire la toata infrastructura IT, nu doar la cablaraie si conectica. Adica de la ala care pune pe plana priza de retea pana la cei ce configureaza serverele, statiile de lucru, routere / switchuri ...

Eu stiam ca worm =/= ransomware dar pana la urma ce atata agitatie? Las ca fara solitaire pe PC-ul de la munca mai stam noi.

Link spre comentariu

Eu cred ca multe atacuri din astea sunt si pt a creste vanzarea programelor de protectie,facute taman de cei care vand asa ceva pe piata.Dupa asemenea atacuri,vanzarea de programe de protectie explodeaza.

 

Si eu cred la fel.

1. Cum se face ca bunul nostru SRI, care protejeaza cibernetic si Ucraina, i-au lasat pe aia sa fie facuti varza?

2. De ce, ca utilizatori finali, suntem sfatuiti ca trebuie sa ne actualizam sistemele de operare, dar, furnizorii de internet care au o gramada de servere nu o fac?

3, XP-ul inca este folosit pe scara larga in majoritatea institutiilor de stat din lumea intreaga, linux-ul mai putin, doar in procese industriale si nu peste tot.

Aparatura de bord la avioane foloseste tot un XP, dar mai custom-izat, asa cum a cerut Boeing, am citit intr-o revista de IT, nu cu mult timp in urma.

4. Pana una alta, hackerii, scammerii si spammerii gasesc destul de usor metode de a penetra orice sistem de operare, updatat sau nu, cu o mie de firewall-uri si antivirusi scumpi.

Editat de alcon
Link spre comentariu

Cea mai sigura solutie este backup offline :) Securitate online nu exista si dupa cum au demontrat o americanii, nici cea offline nu e chiar 100% (povestea centrifugelor din iran)

Nu uitati ca scurgerea de informatii are loc la toate nivelele, ce e ultrasecret la NSA luna asta, e posiil ca peste juma de an sa incapa pe mana rusnacilor si de aici mana libera la spart tot. Chinezii au o traditie din a spiona USA, au recunoscut si americanii.

Totul e doar o chestiune de timp, pana o informatie clasificata devine declasificata, ma refer mai mult la continutul electronic care e mult mai usor de sustras decat hartia clasica ce presupune accesul fizic intr o arhiva etc.

Link spre comentariu

Eu cred ca multe atacuri din astea sunt si pt a creste vanzarea programelor de protectie,facute taman de cei care vand asa ceva pe piata.Dupa asemenea atacuri,vanzarea de programe de protectie explodeaza.

 

Multi cred asta, dar aici gresesc toti. In cazul aplicatiilor de tip ransomware in momentul actual inca nu exista niciun antivirus care ar putea detecta automat un ransomware inca necunoscut, in ciuda faptului ca de aproape 2 ani sunt afectate sute de mii de sisteme lunar. Sunt niste functii integrate mai nou in aplicatii antivirus care detecteaza procese dubioase care cripteaza fisierele pe calculator, dar si in cazul acestora se da alarma doar dupa ce au fost deja criptate zeci de fisiere. Cei care creeaza si lanseaza aplicatiile malitioase de tip ransomware, fac asta deoarece obtin profit de sute de mii de euro intr-un timp scurt, fiindca multi care nu au copii de siguranta platesc suma ceruta pentru a-si recupera datele (mai ales in tarile din vest), iar pentru ca plata se face prin Bitcoin, nu exista aproape deloc riscul sa fie vreodata identificati. Este clar ca utilizatorii naivi si neexperimentati se gandesc imediat sa isi cumpere un antivirus comercial cu abonament anual, dar mai bine si-ar investi banii in cursuri de IT, deoarece si cel mai securizat sistem de operare cu toate update-urile la zi poate fi usor afectat de un utilizator care deschide toate atasamentele din email-urile ce le-a primit. La ransomware nu mai ajuta nici trucul cu folosirea unui user restrictionat pe Windows, deoarece ransomware-ul cripteaza fisierele la care are acces si utilizatorul, accesarea fisierelor de sistem care pot fi accesate doar cu un cont de administrator, nu mai este necesara.

Link spre comentariu

Iata acum sunt pe ubuntu, o sesiune live pentru ce fac in clipa asta este foarte potrivit.

Da, pentru activitati specifice se pot folosi sesiuni live de linux, dar oamenii dela guvern (bugetari) nu le pot folosi (nu au voie), alti "oameni dela guvern", recte "ingineri de sistem", nu permit acest lucru.

 

Link spre comentariu

In secolul actual, cu tehnologia de care dispunem, inca se imbolnavesc oamenii de o amarata de raceala si multi chiar mor anual din cauza complicatiilor. Si aici vorbim de o raceala care nu este sustinuta in dezvoltare de nici o minte umana, e pur si simplu un virus amarat.

Oare sanatatea si viata oamenilor nu este mai importanta decat documentele alea fara backup de pe calculatoare ?

Oare putem sa afirmam, ca si in cazul virusilor de calculator, ca virusii care cauzeaza raceala sunt creeati si intretinuti de producatorii de medicamente ?

Sau sarim la gatul ministerului sanatatii ca s-au imbolnavit atatia romani iarna asta ?

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Nu subestimati valoarea informatiei, ea face parte din sistemul nostru integrat, toata informatia si cea stocata in sistemele biologice si cea stocata in retele de calculatoare este valoroasa.

 

La mine la serviciu la spital sunt si medic si inginer de sistem in buna parte si hard, cu inlocuiri de routere dupa cele trazneste, configurari si extinderi de retele, si nu ma sfiesc sa utilizez linux cand am nevoie, si ma inteleg bine cu baietii de la firma care adminstreaza serverul si acesta este pe platforma linux.

 

Da acuma am imbatrinit si nu mai vad si ma chinui, a cam venit vremea sa renunt, sau poate mi pun cristaline, dar cam costa.

 

Cat priveste virusurile biologice au cam acelasi regim cu cele informatice, nu pot fi controlate in totalitate si astea pot sta ascunse si pot fi detectate doar dupa ce au produs imbolnavirea.

Link spre comentariu

Ținând cont că monitorizează internetul din România , ar trebui să oprească aceste atacuri . Dacă nu sunt in stare , atunci să-și mai reducă bugetul ăla astronomic .

Lăsând ironia deoparte , nici nu aș vrea să am vreun fel de contract cu ei ...

Link spre comentariu

Nu ai cum sa opresti astfel de atacuri, nu sunt atacuri cum ai crede in genul unui razboi. Nu le trimite nimeni, nu te ataca nimeni. Sunt pur si simplu atasamente la mailuri de exemplu, ca si niste simple poze, documente, etc... care odata transformate in digital si pachete de internet devin doar o gramada de pachetele mici, bucatele de 1 si 0, nu are cum sa stie nimeni ce reprezinta fiecare pachetel in parte, ca este document de-al tau pe care il astepti, o poza, sau un fisier virusat.

Ultimul virus se pare ca foloseste protocolul smb ca sa infecteze alte calculatoare folosindu-se de o vulnerabilitate a calculatoarelor care nu au update-urile la zi. Acum mai bine de doua luni microsoft-ul a descoperit problema si a oferit un update automat pentru problema asta, dar multi se pare ca multi au update-urile dezactivate. Totusi protocolul smb nu este un protocol routabil per total si in nici un caz calculatoarele cu ip-uri neroutabile nu pot sa fie accesate din exterior fara un port forward setat pe router. Deci cei afectati sunt cei care nu au update-urile la zi, sunt direct conectati intr-o retea de calculatoare in care exista unul virusat sau au ip routabil direct pe calculator (cam rar in ziua de azi).

Dupa problema de acum cativa ani cu renumitul blaster, ar fi trebuit sa invatam sa ne tinem update-urile la zi.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări