Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hackeri dibaci sau securitate extrem de precara?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Am vazut o emisiune despre Ransomware, cica ar fi fost un esec, nu au incasat decat vreo 50-60 de mii de dolari, si ca nu Coreea de Nord ar fi fost capul rautatilor.

 

Si daca totul a fost facut pentru alte scopuri tocmai ca sa nu poata fi urmariti banii ?

Oare faptul ca valoarea bitcoin s-a dublat in 2luni o avea vreo importanta? stiu ca exista explicatii, dar eu as pune cresterea pe mai multe capete.

Daca aveai 50mil $ in bitcoin, doua luni mai tarziu ai 101milioane $

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

https://mobile.twitter.com/craiu/status/863718940870139904https://www.endgame.com/blog/wcrywanacry-ransomware-technical-analysis

Dacă ținem seama de reacția autorităților de peste tot, inclusiv al nostru S.R.I. și de viitoarea versiune cloud al windows cu două componente, server și client, se pare că se caută motive pentru schimbarea legislațiilor cu privire la internet. Bănuiesc că or să apară unele legi de tipul = "Dormiți liniștiți, avem noi grijă de datele dumneavoastră."QW6_Ce2h.jpg

Se pare că nu citit printre rânduri , sau nu puteți citi tot ...

Dușmanul este aici , foarte aproape .

Nu trebuie căutat printre dușmanii clasici , ai ideologiei capitaliste ...

Link spre comentariu

Ceva de genul: "hei, suntem hackeri rusi si folosind cel mai mare bug din ultimii 15 ani, hai sa facem un virus ca sa castigam 50-60.000$ ca sa afle toata lumea si sa isi securizeze calculatoarele decat sa stam linistiti si sa il folosim doar atunci cand avem nevoie pentru activitatea noastra, in speranta ca nefacandu-se tam-tam pe tema respectiva, multi nu si-au updatat calculatoarele".

Are logica perfecta pentru Victor. Au castigat o gramada hackerii aia, 50-60k $, deja e al 13-lea salariu pentru vreo 5-6 dintre ei.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări