Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

router cu sim


Postări Recomandate

Uite de asta e buna discutia:

 

Am in oras pachet de servicii de la rds (tv digital, internet, ba chiar si infamul telefon fix! In plus am si un mobil DIGI, bonux - asta era o glumitza!)

Acu' vreun an, am "optat" un upgrade de la link 150 la link 300 si pentru inca 10 lei am capatat un stick-modem 3G (de la Huawei). Asta, care ar trebui sa "urce" pana la 21 Mb/s (probabil brut, si desigur biti, nu bytes), rareori ajunge la 1MB/s, adica vreo 10 Mb/s; viteza asta relativ mica ar fi suportabila, insa pe anumite amplasamente (adica unde il utilizez mai frecvent, si in alta locatie decat cea mentionata), fluctueaza puternic, destul de des ajungand la 0 (zero), situatie in care conexiunea se pierde, si adesea se deconecteaza.

La ceilalti operatori exista conditii tehnice mai bune, dar si preturile sunt semnificativ mai sus (nu m-am "incumetat" inca sa fac experimente). De asemeni, traficul e limitat si desigur mai exista si problema acoperirii (in zonele marginase semnalul slab nu e un fenomen rar) si posibil a congestiei (acele intreruperi pomenite mai sus). Tot de la rds e cea mai buna oferta la 4G, cu limita de 50GB si la vreo 20 de lei/luna, insa ei au 4G-ul la 2600 MHz, unde propagarea (si deci acoperirea ) sunt mai slabe. Un coleg binevoitor a venit si a testat 4G-ul cu smartfonul lui, in curte, si a masurat (cu Netograf-ul) aproape 7M la download si peste 8M la upload (!) (pe rds). Nu am testat in interior, computerul e la etaj, langa fereastra (pot schimba pozitia, in alta camera, sa caut nivel mai bun, insa in principiu ar trebui sa mearga. Am gasit un stick-modem compatibil cu 4G-ul de 2600, pe la vreo 20 de dolari....

Poate merg pe solutia asta....

 

Incaodata, mii de multumiri pentru interesul acordat problemei mele!!!

 

Va doresc sa aveti parte numai de bine, cu stima, Florin

Link spre comentariu

Este o transmisie wireless, pe wireless cand spui vitezele teoretice, alea sunt vitezele atinse in conditii ideale fara interferente sau altceva, daca te duci si stai cu echipamentul in botul antenei atat se poate transmite pe lungimea aia pe banda. Cand te departezi, apar si bruiaje (alti operatori, alti provideri, etc...) dispare calitatea semnalului, obstacole, reflexii, aia 10mbps sunt mai mult decat ideali.

 

Eu nu am reusit sa vad la nici un operator viteze de telefonie nici macar similare cu Digi decat in cazurile in care pretul la internet era prea scump ca sa il poti folosi si automat au reteaua libera.

Daca tie viteza de la stick ti se pare prea mica poate ca tu ai pretentii prea mari de la o transmisie GSM si ar trebui sa cauti o solutie pe cablu cu echipamente punct la punct wireless. Orice router ai alege tot o sa fi dezamagit. Eu cu aia 2-4-8mbps sunt multumit, nu folosesc stick-ul sa trag jocuri sau filme si youtube-ul merge perfect pe langa paginile normale.

 

Un alt lucru de retinut este: cu cat este frecventa mai mare, cu atat mai afectata de obstacole (copaci, ziduri, etc...) dar si viteza de transmisie este mai mare.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Aveti dreptate in privinta definirii maximului de viteza (rar daca nu de-a dreptul imposibil de atins)

dar principalul factor de limitare e faptul ca internetul e o retea cu multe noduri, prin care viteza

de tranzit e foarte variabila; cu cat sunt mai multe noduri, creste probabilitatea unui "bottle-neck"

si cum veriga cea mai slaba exprima rezistenta lantului asa si nodul cu viteza cea mai mica da

viteza transferului.

 

In privinta frecventei de transmisie, cu cat e mai sus, cu atat e mai redusa dispersia (adica abaterea

de la propagarea opticii geometrice), deci zone mai numeroase de "umbra"; in plus creste absorbtia

si scade reflexivitatea, in concluzie "acoperirea" este mai redusa decat la o frecventa mai joasa.

Cantitatea de date (largime de banda, debit de date, "viteza") depinde de largimea de banda

(care desigur, poate fi mai mare la frecvente purtatoare ridicate, insa in domeniul gigahertzilor

nu acesta e criteriul esential)( si daca tot suntem off-topic: televiziunea era "pusa la punct" inca din

anii '30, insa nu s-a putut dezvolta decat dupa razboi din cauza costurilor inca mari a echipamentelor

de receptie pentru frecventele peste 50 MHz cerute de latimea de banda de cel putin 5Mhz ceruta

de transmisia video cu modulatie analogica, si a setului de lampi cerut de functionarea unui televizor)

Foarte important e tipul de modulatie utilizat (bineinteles, la anumite tipuri de

transmisii e semnificativa si o eventuala compresie, dar nu orice flux de date se preteaza la

compresie).

Exemplificarea practica e transmisia in format digital a programelor TV, care "incap" intr-o fractiune

din vechea banda utilizata de formatul analogic. (digitizarea imaginilor se preteaza la algoritmi

de compresie foarte eficace, bazati pe observatia ca imaginile succesive care creeaza senzatia

miscarii au un procentaj important de elemente care variaza neglijabil - practic nu se schimba

de la un cadru la celalalt; transmitand numai modificarile de la un cadru la urmatorul se poate reduce

considerabil volumul de date, de unde apare un castig atat la volumul pentru streaming, cat si la

dimensiunea unui fisier de film....(vedeti si descrierea codarii mpg1-4).

 

Da, avand o conexiune decenta (la apartament), imi permit sa transfer fisiere destul de mari si sa ma

gandesc la streaming pentru IPTV.... Si as dori sa am asa ceva si la "castel'....

 

Spor!

Editat de blazeu
Link spre comentariu

OK . Toate astea le stiam si noi . Sau , ma rog , unii dintre noi .

Dar cu ce te ajuta asta sa gasesti stick-ul minune la care aspiri ?

Daca crezi ca nu e posibil in zona respectiva o conexiune GSM de la un provider oarecare , poate este posibil un link wireless dintr-o alta locatie .

E adevarat , nu costa cat un stick , dar si rezultatele sunt altele . Poate de la un vecin din zona care este dispus sa imparta abonamentul !!

Link spre comentariu

Nu exista in zona decat cablu telefonic; un vecin care si-a instalat "dial-up" pe asemenea "infrastructura" (glumesc, e un ADSL de Telekom, dar performanta e pe acolo), si vede, in momentele bune aproape 2 Mb/s (brut). Adica aproape 200kB/s ("net"). Si cica si astia cu insistente.

(Probabil Telekomu' inca viseaza ca trec toti rds-istii din orase la ei.... Vise, taica, vise - aproape erotice!)

 

Urari de bine!

Editat de blazeu
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Am regasit acest topic, dupa destul de mult timp.

Scuze, situatia s-a schimbat (radical, dramatic, si alte adjective de gen:)

in primavara lui 2018 (taman inaintea pastelui!) au "navalit" fibrele

optice: Telekom-ul si la scurta distanta RDS-ul....

Daca agentul de la Tk nu avea "liber" de paste, eram client Tk, asa

a venit din urma un "scai" de la RDS si am semnat cu ei...

(Off topic, oarecum: la cateva sapatamani, au venit si cei de la Tk

si mi-au pus fibra optica pentru....telefon (voce) (ala stationar!!!

Abonamentul e al soacra-mii, cu reducere de refugiat basarabean).

Modemu' lor are toate serviciile incluse, dar nu e activata decat interfata

telefonica....)

 

Se poate inchide.

Editat de blazeu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări