Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Duban Mihai

Incarcare statie emisie-receptie portabila

Recommended Posts

Am o statie Motorola cp040 la care mi s-a dus dracu incarcatorul (nu ma intrebati cum ca ma fac de ras ) ....

Sa cumpar altul second hand nu gasesc ... si nou costa mai mult decat costa statia deci nu renteaza ! Pana gasesc unul SH prin targ pot sa gasesc vreo solutie sa incarc dracia fara sa-mi bubuie bateria prin casa ?????

Are 3 pini de incarcare pe spate am observat ca sunt 2 minusuri si un + (sper sa nu ma insel )

asa arata :

https://www.google.ro/search?q=motorola+cp040&tbm=isch&imgil=rM82FGCciqpx7M%253A%253BvNc1_XcnQSW-KM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fluiton.com%25252Fmotorola-cp040-review%25252F&source=iu&pf=m&fir=rM82FGCciqpx7M%253A%252CvNc1_XcnQSW-KM%252C_&usg=__Xfm3BBFMJOXKWiRSdW54Kf1bdLU%3D&biw=1366&bih=638&ved=0ahUKEwibz8LK29DTAhXNaVAKHUILDvIQyjcIXg&ei=GjkIWZvaDs3TwQLClriQDw#imgrc=AtF02HL63yXa1M:

Edited by Duban Mihai

Guest Mihai Duban

I-mi cer scuze pentru ca nu am mai raspuns o vreme (am fost foarte ocupat) pana la urma statia portabila o sa o fac fixa in masina ... Ma poate ajuta cineva cum sa reduc din tensiunea de la priza de bricheta la 7,2 cat are baterria ???

Cred ca totusi e mult sa scot direct din priza auto (unde e ~14,40 cand merge masina )

Folosești un stabilizator reglabil LM317 căruia îi stabilești tensiunea de ieșire prin divizor rezistiv.Se găsește pe net un calculator online unde afli exact ce valori să folosești în funcție de tensiunea de ieșire dorită, dar poți pune și o rezistență fixă de 180 Ohmi între pinul Out și pinul Adjust, iar între Adjust și masă un potențiometru semireglabil de 5k pe care-l reglezi până obții tensiunea dorită, apoi înlocuiești potențiometrul cu o rezistență de valoare cât mai apropiată.

Guest Mihai Duban

Am vazut ca nu se intampla nimic deosebit daca o conectez "pe direct" la priza masinii pentru intervale scurte de timp ... Exista riscuri daca lucrez cu ea asa ?