Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Constructie controler temperatura


Vizitator bietul ioanid

Postări Recomandate

Vizitator bietul ioanid

Doresc sa alimentez o rezistenta de 230V si 100W,printr-un montaj care sa-mi asigure controlul temperaturii intre 200 si 350 grade.

Pentru un control precis al temperaturii as vrea ca alimentarea rezistentei sa se faca in impulsuri,si nu cu releu.

De asemenea as dorii si un afisaj al temperaturii.

Va rog daca se poate gasi o schema,sau poate cineva a mai construit un asemenea controler.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ar fi bine sa arati consideratie pentru cei carora le ceri ajutorul. Asta o faci dand toate detaliile, si nu asteptand sa-ti fie trase cu clestele:

- aplicatia exacta

- ce rezitenta / ce senzor

- tensiunea de alimentare pe rezistenta

- "control precis" nu inseamna nimic fara cifre, plus ca trebuie sa arati exact circuitul termic. Sau vrei control precis al temperaturii in interiorul rezistentei?

 

Altfel vei naste discutii contradictorii si nici nu vei primi raspunsul pe care il astepti.

 

Ce pot spune este ca in cazul practic precizia termostatarii este in mare parte dependenta de masele termice implicate.

In plus depinde accentuat de "distanta" termica intre senzor si rezistenta si intre rezistenta si suprafata termostatata...

Probabil ca ce am zis nici nu te ajuta cu nimic, si va fi si greu sa intelegi... asa ca revino la cazul concret cu detalii.

Link spre comentariu
Vizitator bietul ioanid

Pentru plaja asta de temperature poti adapta un kit de control de la statiile de lipit prezente pe forum.

Ca sonda de temperatura ai putea folosi una de aparat de masura mai ieftine(de tip k) pe care sa o infingi cumva in elementul incalzit.

Oare termocupla de la un multimetru ieftin(de ex M890)rezista la 200-350 grade?

 

Ar fi bine sa arati consideratie pentru cei carora le ceri ajutorul. Asta o faci dand toate detaliile, si nu asteptand sa-ti fie trase cu clestele:

- aplicatia exacta

- ce rezitenta / ce senzor

- tensiunea de alimentare pe rezistenta

- "control precis" nu inseamna nimic fara cifre, plus ca trebuie sa arati exact circuitul termic. Sau vrei control precis al temperaturii in interiorul rezistentei?

 

Altfel vei naste discutii contradictorii si nici nu vei primi raspunsul pe care il astepti.

 

Ce pot spune este ca in cazul practic precizia termostatarii este in mare parte dependenta de masele termice implicate.

In plus depinde accentuat de "distanta" termica intre senzor si rezistenta si intre rezistenta si suprafata termostatata...

Probabil ca ce am zis nici nu te ajuta cu nimic, si va fi si greu sa intelegi... asa ca revino la cazul concret cu detalii.

-vreau sa construiesc o incinta termica

-o rezistenta obisnuita din nichelina de 230V/100W,o am de la un letcon vechi.

-am spus tensiunea rezistentei 230V

-control precis,adica daca reglez la 250grade se accepta o variatie intre 248-252 grade;adica nu sa reglez la 250 si sa-mi tina limite de 230-260 grade

-senzorul vreau sa stea fix pe corpul rezistentei

 

...totusi,eu am cerut o schema ...va fi si greu sa intelegi...

Link spre comentariu

Pai intr-adevar se pare ca este greu sa intelegi.

 

Nu are rost sa ceri schema, atat timp cat ceri ceva ce nu are legatura cu realitatea.

 

1. Incinta termica - OK, dar este vag 2cmc? sau 200cmc sau 1mc? Adica pentru ce este incinta aia termica? Daca este pentru teste COB atunci 10-20cmc sunt suficienti si se poate sa ai precizie buna, poate sub 10%.

 

2-3. OK, deci (probabil ca ti-e greu sa spui complet, dar am inteles eu): 230V / CA / 50Hz / 100W - asa este bine? ca nu ai precizat totul...

 

4. :rade: :85

Adica 4 grade la 250 insemna o precizie de 1,6% si nu m-ar mira faptul ca vrei sa fie ABSOLUTA.

Poate daca o vrei relativa sa te apropii.

Poate daca o vrei ca variatia de 1,6% sa fie intre valorile citite, iarasi merge, dar nu cred ca discutam de valori absolute pentru ca atunci iti trebuie echipament de clasa Fluke si nu ai sansa sa obtii tu asa ceva acasa...

Mare parte vine si de la ce spun in punctul urmator -> ->

 

5. Aha, acum vad cam cum gandesti.

Punem senzorul pe rezistenta - adica presupun ca tu consideri ca va masura temperatura rezistentei.

Trecand si peste faptul ca si supozitia de mai sus este falsa si nerealizabila (in orice caz exista o "distanta" termica intre senzor si rezistenta, impreuna cu o intarziere de citire proportionala cu distanta respectiva) - problema ta este ca termostatezi rezistenta nu incinta.

Credeam ca vrei incinta termostatata

 

Majoritatea sistemelor termostatate intr-adevar termostateaza rezistenta (spre exemplu un letcon) insa temperatura utila este radical diferita de temperatura termostatata.

Adica la un letcon vei avea sa zicem 550 grade termostatate, adica pe rezistenta / 420 grade afisate / temperatura varfului 420 grade (si asta nu este valabil decat la echilibru termic)

In orice regim dinamic temperatura afisata si cea a varfului vor fi diferite, uneori cu mult, 50-100 grade este uzual pentru anumite forme de varf.

 

Deci : cum planuiesti sa uniformizezi temperatura in incinta, doar radiativ si convectie sau si circulatie fortata? Care este pozitia rezistentei fata de pereti - perfect centrata in incinta? Care este precizia de uniformitate a bobinarii rezistentei - daca nu este perfecta, chiar si asa ceva iti scoate lejer dispozitivul din 2% precizie.

 

 

OK, acum sa-ti raspund on-topic:

 

- termocuplul tip K rezista bine la temperaturi de ~2-3 ori mai mari, nu este problema

- precizie de 1,6% este imposibila in conditii casnice. Chiar si abaterile de neliniaritate ale termocuplului sunt uzual mai mari. La fel compensarea jonctiunii reci.

Pentru echipamente "de amatori" precizie absoluta de 10% este chiar buna si in general depaseste cerintele unei utilizari tot amatoricesti.

In plus in regim dinamic abaterile sunt grosolan mai mari. Regim dinamic inseamna si cand introduci un corp rece in incinta...

- nu confunda precizia afisarii cu cea a masuratorii valorii absolute. De pomana vei afisa cu precizie de 0.1 grade, de pomana te vei cazni sa ai un histerezis de comutare de numai 1,5 grade daca nu poti sa asiguri un transfer perfect uniform in toata incinta si daca gradientul rezistenta/zona activa nu este compensat cumva, pentru ca variaza cu temperatura datorita pierderilor in mediu.

Link spre comentariu

Este posibil ca autorul topicului sa vrea sa construiasca o incinta gen SMT pentru lipirea in bloc a componentelor

SMD pe placile de circuit imprimat "Reflow SMT station" Un model de vinzare este la circa 300$ si se poate aprecia si modul de constructie,

puterea necesara pentru incalzire si realizarea unui profil adecvat de variatie a temperaturii, necesar componentelor SMD.

http://www.smtpickandplacemachines.com/sale-7519306-t962a-benchtop-reflow-oven-300-320mm-1500w-ic-heater-infrared-bga-rework-station-for-smd-smt.html

Un model construit in incinta unui cuptor cu microunde este aici:

http://www.instructables.com/id/DIY-Soldering-Reflow-Oven/

O constructie mai detaliata cu scheme electronice si mecanice, tot in incinta unui cuptor cu microunde:

https://hobbybotics.com/projects/hobbybotics-reflow-controller-v8-03/

Din pacate se arata totul in afara de programul microcontrollerului, dar se dau multe idei practice.

Este posibil sa se construiasca si mai simplu o statie "Reflow SMT with controller" , va urez succes !

 

@gsabac

Link spre comentariu

gsabac

Daca te uiti atent este un banal cuptor de copt , nici decum cuptor cu microunde.

Asta off topic .

On topic .

Initiatorul ar face bine sa ne spuna ce fel de cuptor vrea sa faca ,pentru ca foarte bine poare face un„ Cuptor de tehnica dentara ” si noi ne gandim la stati de reflow sau alte nebunii(cuptor de copt ceramica ,de topit fludor,)

Asta daca nu care-cumva un coleg nu are glob de cristal tranzistorizat si vede ce vrea sa faca initiatorul.

 

 

 

 

Imi cer scuze ca am fost un pic rautacios.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
Vizitator

Ieftin si usor de construit cu minim de cunostinte :

http://www.pcbheaven.com/projectpages/Homemade_Soldering_Station/?p=2&topic=worklog

http://www.pcbheaven.com/scripts/imagepresent.php?filename=%2Fprojectpages%2Fimages%2Fhomemadesolderingstation_1273993902.png

Sau asta :

http://www.elforum.ro/topic/106696-statie-de-lipit/?hl=%2Bstatie+%2Blipit
https://pwmccs.wordpress.com/2012/08/21/pic16f876a-max6675-lcd-termokupl-termostat/

La schema a doua se inlocuieste circuitul releului cu circuitul de comanda de la prima schema .

Pentru puteri pana in 500W este mai mult decat suficient , precizia fiind cea a termocuplei .

Link spre comentariu
Vizitator

Trebuia sa-l lasi sa descopere singur , dar nu e bai , nu cred ca o sa reuseasca singur.

Se poate face pe un cablaj de test cu dimensiuni de 7 x 5 cm , inclusiv optotriac si triac .

Cu programarea PIC o sa-l ajute cineva din zona lui .

Pretul ar fi cam asa : display 2x16 SH cam 9-12 ron , pic 10 ron , MOC 5 ron , 25 ron MAX6675 , pot 5K 1 ron . BT136 sub 1,7 ron , cablaj ordinar de test 0,5 ron -1 ron ,eventual socluri inca 1 ron , transformator pentru alimentare si 7805 moca de la mine .

Aprox 55 ron si munca .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

O precizie de 1% este un vis in controlul temperaturii mai ales intr-o incinta fara un circuit de anticipare.Este usor sa opresti alimentarea incalzitorului la atingerea temperaturii prescrise dar ce faci cu inertia termica ? Chiar daca deschizi incinta temperatura va continua sa creasca .

O discutie despre acest aspect este aici:http://www.elforum.info/topic/17152-ce-este-si-cum-se-foloseste/?hl=1RT96&do=findComment&comment=789677

Link spre comentariu
Vizitator

Initiatorul a dat un interval 200-350 grade celsius si nu a precizat cat la % sa fie abaterea .

Deci nu cred ca precizia se refera la timpi sub 5 - 30 sec , iar cu o rezistenta de 100W nu se pot incalzi corpuri prea mari ,a caror inertie termica sa dezechilibreze controlerul/incinta .

Iar inertia termica a rezistentei de 100W este aproape inexistenta .( echivalentul a doua brate gordak )

Daca nu precizeaza o abatere de x grade raportata la y sec nu are rost sa facem speculatii .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări