Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest flambeau

Problema HYUNDAY model 21K89 TXS

Recommended Posts

Guest flambeau

Va salut !

Ca sa fiu succint:

Problema este ca desi accepta comutarea din telecomada --> imaginea (ca si format) ramane la fel !

Nu se mareste imaginea pe verticala ,16/9 ramane la fel cu 4/3, singura diferenta este ca ecranul este mai viu colorat pe 4/3 ...

Integratul b.v. este bun,condensatoarele din jurul de asemenea bune.

Are cineva idee cum pot rezolva ?

Multumesc anticipat !

Sanatate permanenta ! Ce sasiu are sau ce componente (micom , jungla , BV , sursa etc) ? Posibil in service mode parametrii celor doua formate Vamp/Vsize sa nu fie cele corecte. Lumina , contrastul si culorile nu se schimba in functie de 16:9/4:3.

Edited by surubarila

Guest flambeau

Va salut !

Aveti dreptate,evident->lumina n-ar fi trebuit sa se schimbe in functie de formatul imaginii, de-asta eram si eu nedumerit !

Oricum, am rezolvat, problema era la sursa!

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt !!!

Repect.

poate ,,sursa,, a fost meniul service,in multe tv-uri in meniul service se poate ajusta si formatul 4/3 si 16/9 ,in multe televizoare am ajustat formatul 16/9 la dimensiunea 4/3 motivul cred ca este destul de des intalnit printre depanatori,clientul odata ce a schimbat pe un post 16/9 imaginea sa ingustat automat daca era setat pe utomat,si vine inapoi cu tv-ul si spune ca ori nu l-ai reparat cum trebuie,ori ca mai are un defect,degeaba explici ca se poate intra in menu se desfasura imaginea si memora in format (full screen) ca tot pe a lui o tine ca inainte mergea pe tot ecranul fara sa intre el in menu sa faca ceva,asa ca la astfel de clienti in general din zone ,,de la tara,, ajustez formatul 16/9 la dimensiuni format 4/3 si nu mai am nici un fel de nemultumit,

Edited by iuliantv