Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
poplex22

AN7164 ceva probleme ?

Recommended Posts

va salut, o intrebare referitor la problema mea : am cumparat 2 circuite AN7164 destul de scumpe ! si nu de la acel magazin online renumit .... dar sursa de aprovizionare , de joasa speta, se pare ca este aceeasi !, pinul 2(nf2) este neconectat intern la capsula intreba este , din experienta dvs., daca ar putea functiona normal si fara a conecta pinul 2 negativ feedback ch2 ? , va rog

nu , am cumparat doar acest circuit , trebuie sa-l inlocuiesc la o combina audio cu 3 cd-uri si daca-l lipesc in circuit nu mi-l mai primeste , normal !

- inainte vreme, firmele care se respectau, dadeau in datasheet si arhitectura interma de proiectare unde pute-ai vedea cum a fost gindit si daca si cit ai putea interveni , dar acum ...

Asa ceva in romania?niciodata,chiar daca l-ai cumparat stift sau de firma si nu va functiona,vanzatorul nu te va crede si va spune ca nu l-ai montat cum trebuie si va spune ca tu lai ars,dar in general functioneaza din prima daca acorzi atentie mare la montare,cel putin mie nu mi sa intamplat niciodata sa nu mearga.

nu !, combina, adica, in circuitul de amplificare al combinei , acest circuit integrat are conectat pinul 2 , asa cum este dat in orice shema de aplicatii, problema este ca la integratul cumparat de mine acest pin este din fabricatie neconectat iar intrebarea mea, de la bun inceput , era daca va putea functiona normal si in aceste conditii ?!, adica, cu pinul 2 neconectat

- cred ca m-am exprimat romaneste si in final am fost inteles cea ce vreau sa aflu de fapt !, daca cineva , din experienta sa, stie sa-mi spuna ?

concluzia am tras-o masurind cu ohm-metrul ,pe orice scala , asa cum fac deobicei pentru ca am mai luat tepe, ce rezistenta (izolatie) este intre pini avind ca reper schema de aplicatii a circuitului din datasheet sau pdful ca atare !

Ce mai contează care este cel defect? Fiind 2 canale identice trebuiau să indice identic. Daca nu indica la fel, unul din ele este defect. Mai contează care dintre ele?

Daca ti le primeste înapoi returnează-le si cere banii inapoi.

Edited by sesebe