Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Vroiam sa iti pun pe PM, dar poate sunt si altii interesati, descarcati pdf:

 

http://www.edison-opto.com.tw/tw/product/plcc_2835_he_series

 

Este vorba de cele de 150mA

 

Tensiunea este tipic de 6V, dar sunt jonctiuni, deci nu este o tensiune fixa - variaza in functie de temperatura si curent.

Ledurile sunt foarte OK si au un randament foarte bun, eu le folosesc intens.

Link spre comentariu

http://www.elforum.info/topic/121559-stie-cineva-ce-fel-de-led-uri-sunt-acestea/?p=1468566

MODEL NAME : SBWVL2S0E LED

 

Manufacturer : SEOUL Origin : Korea

Package Model:Loaded Quantity : 1800PCS Per Reel

Forward Current (IF ): 500mA

Pulse Forward Curren t1 (IFp): 800mA

Reverse Current (IR): 50mA

Reverse Voltage (VR): V (mA)

Power Dissipation (PD): 2W

Operatin Tgemperature (Topr): -40 - +85 °C

Storage Temperature (Tstg): -40 - +100 °C

Soldering Temperature (Tsld): Reflow Soldering:260 °C for 10secs, Hand Soldering:350 °C for 3secs

Junctio Tnemperature (Tj ): 162°C

Forward Voltage (VF): 6.0-6.8V (250mA)

Luminous Flux (LM): 150lm (250mA)

Luminous Intensity ( IV ) : cd (250mA)

Wavelength (nm) : -nm mA CIE : x=0.255 y=0.223 (250mA)

Color Correlated Temperature (CCT): CRI :
Viewing angle : 120°

Lead Frame Type LED Package: 3.5×3.5×0.65 mm L×W×H d=mm


http://www.seoulsemicon.com/en/html/main/

Link spre comentariu

Deci tensiunea maxima suportata ar fi 6,8v.

Eu asvrea sa-l alimentez de la 2 acumulatori de 3,7v , inseriati ,

E nevoie de rezistenta inseriata ? Depaseste tensiunea cu putin .

Ce nu stiu (nu inteleg) ....care este comportamentul in cc fata de tv , ca acolo este altceva (Pulse Forward Curren t1 (IFp): 800mA) . Acolo sant 18 leduri inseriate , alimentate la 117V .Consumul unui singur led , in cc , asurat cu multimetrul , la 6,5v , este de cca 40mA .

 

Va multumesc de raspunsuri .

Editat de vergil
Link spre comentariu

Atat timp cat alimentezi ledul corect (in curent controlat, uzual constant) nu te intereseaza tensiunea, decat ca idee, sa fii in intervalul de functionare corecta a driverului.

 

Vad ca multe notiuni elementare ... lipsesc, deci sugerez sa vizitezi sectiunea de leduri...

 

 

 

Si ca sfat: totdeuna incearca sa dimensionezi alimentarea in functie de Vf in asa fel incat in orice conditie una sa fie mereu mai mare decat cealalta, altfel ai complicatii.

 

Adica:

 

1. Vf>Ualim - sa te asiguri ca si in conditiile Tj max impreuna cu baterii incarcate la maxim inegalitatea este valida. Iti trebuie driver in comutatie boost.

 

2. Vf<Ualim - sa te asiguri ca in conditiile de mediu cel mai rece + Tj minim + baterii maxim descarcate se mentine inegalitatea.

In acest caz poti folosi :

- driver in comutatie buck

- eventual driver activ serial. Insa pe baterii nu iti place ca arde energie sub forma de caldura...

- driver pasiv serial rezistiv - nerecomandat de loc pe baterii, oricum prost la toate capitolele.

Link spre comentariu

Rog adminul sa mute subiectul acolo .

 

@Dxxx , o idee de schema , cu driver in comutatie buck ? Poate merge mai bine cu asa ceva , daca nu este prea complicat .

Eu am pus 4 LED-uri , in paralel , legate la 2 acumulatori de 3,7V , inseriat cu o rez de 10 ohmi . Consumul este de 210mA , si pe led-uri este 5,6V . Lumineaza suficient de tare dar nu este la maxim , si nici nu cred ca ar fibine sa le folosesc la maxim .

Calculul l-am facut online , sant mai multe siteuri ,

 

Da , observatia este corecta , nu posed cunostinte prea mari in domeniu . Daca le aveam , nu mai intrebam aici . Si la varsta mea..................

Link spre comentariu

Ufff.

 

Mai bine intra direct pe sectinea de leduri.

 

Ca principiu ledurile nu se pun in paralel.
Cu driver serial pasiv niciodata nu mergi la maxim. Iar curentul "constant" va varia mult in functie de incarcarea bateriilor. Tu acolo pierzi aproape 2V pe rezistenta aia, cam 30%.

Driverul in comutatie este mai complicat, ca orice convertor DC/DC necesita principial un IC, o dioda Schotky, o bobina.

 

Deci daca merge asa probabil este bine sa o lasi asa (desi mie nu-mi place).

Link spre comentariu

Multumesc @Dxxx , dar pe sectiunea leduri nu am gasit nimic concret ptr problema mea.

In schimb am gasit pe net asta http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/

si cum se procedeaza ,aici http://www.hobbytronica.ro/convertoare-dc-dc-cu-mc34063/

 

Am modificat un alimentator de telefon cu 34063 , fiindca este mai simplu .

Functioneaza perfect .

Scoate 5,9v iar in sarcina ramane la 5,5v . Consumul total este de 120mA .Aceste date cu alimentare din acumulatori incarcati cca4,2v pe bucata , total cca 8,3v

Deoarece ledurile se cam incalzesc , am pus in serie cu ele o rez de 5 ohmi .

Nu se mai incalzesc , in schimb lumineaza mult mai bine ca cu rez in serie .

 

Ceva pareri .....este bine , este rau ? Ar ai trebui ceva ?

 

Multumesc pentru rabdare

Editat de vergil
Link spre comentariu

Adica ai folosit 34063 ca convertor buck obtinand la iesire tensiune constanta?

 

GRESIT. Asta pentru ca IC are bucla de control care poate fi folosita pentru a-l cabla ca sursa de curent constant - si atunci nu mai trebuie nici o rezistenta serie, care este ineficienta ca driver si arde energie de pomana.

De aia ziceam sa cauti la leduri, poate intelegi ce este corect - vezi ca este acolo un thread de-al meu cu reconfigurare la driver.

 

click aici

 

Nu ai cautat cu atentie pe rubrica leduri ca sunt numetroase referinte, dar nu stau acolo sa-ti faca semne, trebuie sa muncesti sa le gasesti ...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări