Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

GM 70 Single Ended


gedd

Postări Recomandate

P.S nu exista inductante saturabile,saturatia apare in mediul de propagare a campului nagnetic in speta miezul transformatorului,

 

atenţie exprimarea Lăzăroiu a fost următoarea :

 

"un miez premagnetizat saturabil"

 

aşa cum poţi vedea în formula aia faimosă criticată "L=Ra/(2*pi*fmin)" unde apare doar Ra şi pulsaţia nu se ţine cont de:

 

B valoarea efectivă a inducţiei magnetice din materialul miezului magnetic

Bm valoarea maximă a inducţiei magnetice din materialul miezului magnetic

S secţiunea miezului (aria secţiunii transversale)

ip_0 curentul de repaos prin înfăşurarea primară curent de premagnetizare miez(Φ≠0 unde Φ fluxul magnetic din miez)

ip_max vârful maxim de curent prin înfăşurarea primară

ip_min vârful minim de curent prin înfăşurarea primară

Np numărul de spire primar

Rk rezistenta ohmică a înfăşurării primare

Ps puterea utilă în sarcină

f_0 frecvenţa de referinţă sinus(pentru puterea utilă maximă în sarcină sinus nelimitat)

f_min(-1db,-3db...) frecvenţa minimă din bandă pentru o atenuare dată

 

acum te întreb ce face inductanţa L când miezul se apropie de saturaţie ?!

...

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Citate celebre:

"...evident pentru un miez premagnetizat saturabil....." - Valderama

"...e valabila numai pe inductante nesaturabile " -adigh

" rezistenţa internă(statică)..." - Valderama(exista si rezistenta interna dinamica??)

"

Insa daca tratam OT si ca generator atunci e de la sine inteles de ce se intimpla asta, acumularea de energie in OT si respectiv livrarea ei in secundar depinzind de LI².

Iar o anumita acumulare de energie poate sustine mai mult livrarea de putere in secundar atunci cind are de livrat 1W spre deosebire de situatia cind are de livrat 5W. Reincarcarea periodica la frecvente mai mici fiind mai rara." adigh HABAR NU AI ce e ala generator si ce e ala acumulator....

" E formula de baza in transformatoarele ce lucreaza cu curent alternativ, fara componenta DC" adigh,IARNA NU E CA VARA! vreau sa vad si eu un transformator de baza pe care il bag in priza si lucreaza si cu o componenta continua...e clar ca nu stii sa te exprimi si suferi de sindromul Raducioiu

" Daca folosim Gauss nu Tesla sau dam aria in mmp sau mp atunci vine alta putere decit -4" adigh....probabil vine cu rata de Ploiesti

"Saturatie care la puteri mari intervine mai repede decit la puteri mici" adigh,da iarasi iarna nu e ca vara....

"Formula aceea e adevarata 100% numai pe inductante nesaturabile" adigh,cum arata o inductanta SATURABILA daca eu iau o sarma si o bobinez in aer? esti varza,habar nu ai ca MIEZUL se satureaza NU INDUCTANTA!! deci...ia manualul de clasa a opta de fizica si mai rasfoieste-l...ia-l si pe guru valderama de prin parc si cititi impreuna...poata ajuta(am zis poate)


da,scuze legat de Casa Pionierilor,astia doi nici pe acolo nu au trecut! Eventual pe langa cladire.....

Link spre comentariu

Dupa cum stim toti,transformatorul are o inductanța primara, care are un efect direct asupra raspunsului la frecvențe joase a transformatorului. Frecventa minima la -3dB poate fi determinata cu urmatoarea formula:

Fmin(-3dB) = Ra / (2 * Pi * L)

Unde Ra este impedanța bobinei primare iar L este inductanta .

Acest lucru înseamna ca, daca doriți un raspuns bun la frecvențe joase din transformatorul dvs., trebuie sa mariți inductanta bobinei primare , ceea ce înseamna un miez mai mare și / sau mai multe spire.Din nefericire, cand creșteți numarul de spire, creșteți și inductanța de scapari si capacitatile parazite, care limiteaza apoi performantele la frecventa inalte. Inductanța de scapari este proporționala cu patratul numarului de spire, deci trebuie sa reduceți numarul de spire, dar acest lucru este în contradicție cu necesitatea de a crește numarul de spire pentru un raspuns bun la frecvente joase

Formula pentru calculul raspunsului la frecvente inalte este:

Fmax = Ra/ (2 * Pi * Llk)

Unde Ra este impedanța bobinei primare și Llk este inductanța de pierderi.

Capacitatea parazita va creste pe masura ce crește numarul de spire și efectul este limitarea raspunsului la frecvente inalte.

Asadar cred ca dv. va trebuie o inductanata,masurata in prezenta componentei DC, a bobinei primare de minim 75H pentru acel Ra de 10Kohmi,parerea mea…

Sper ca cei 15H declarati de dv. mai sus sunt o greseala de editare.

Va felicit pentru acest ambitios proiect si va doresc success,asteptam rezultatele finale si tehnice dar si de sunet!

 

recapitulăm ce stă scris

 

când faceţi vorbire textual "75H pentru acel Ra de 10Kohmi" sper să nu înţelegem că ar fi vorba de acest Ra Fmin(-3dB) = Ra / (2 * Pi * L) se crează confuzie foarte uşor

 

în textul citat integral se putea face o altă notaţie Rs de 10Kohm ca aici http://oi64.tinypic.com/rurw2q.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am citit tot topicul, felicitari pentru realizare si munca depusa. Totusi, fiind vorba despre un amplificator cred ca erau necesare si niste oscilograme, altfel ati prezentat doar un aparat frumos executat ( lucru pentru care va felicit) si att. Nu simpatizez cu nici una din taberele care s-au format, dar daca vreti sa faceti invidioși pe unii sau pe alții, postati niste oscilograme. Mi-e greu sa cred ca dupa ca ati finalizat construcția, nu ati "ascultat" amplificatorul si cu osciloscopul. Asa cred ca ar fi corect din punct de vedere moral, daca vreti, ca cineva care prezinta constructia unui amplificator, sa prezinte si niste oscilograme din care sa reiasa de ce e capabil amplificatorul.

Link spre comentariu

traful a fost trimis la origini,adica la Perta pentru re...evaluare etc deoarece se incingea extrem de puternic de nu se putea tine mana pe el intr-un timp extrem de scurt(cateva minute) si de aceea nu am indraznit sa fac teste cu el deoarece nu ar fi respectat conditiile calcului(Ia0 Ua0 etc),probabil ca saptamana viitoare il voi avea si atunci o sa se lamureasca toata lume ce si cum...evident ca userul valderama va fi vesnic nemultumit si intotdeauna va fi o problema de orice natura...

Link spre comentariu

Am citit tot topicul, felicitari pentru realizare si munca depusa. Totusi, fiind vorba despre un amplificator cred ca erau necesare si niste oscilograme, altfel ati prezentat doar un aparat frumos executat ( lucru pentru care va felicit) si att. Nu simpatizez cu nici una din taberele care s-au format, dar daca vreti sa faceti invidioși pe unii sau pe alții, postati niste oscilograme. Mi-e greu sa cred ca dupa ca ati finalizat construcția, nu ati "ascultat" amplificatorul si cu osciloscopul. Asa cred ca ar fi corect din punct de vedere moral, daca vreti, ca cineva care prezinta constructia unui amplificator, sa prezinte si niste oscilograme din care sa reiasa de ce e capabil amplificatorul.

 

la ascultat domnule "un timp extrem de scurt(cateva minute)" spune singur asta

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Poate gresesc,nu sunt un asa vajnic competitor in ale teoriei , dar parerea mea este ca la tensiunea utilizata de tine ar fi mai bine sa folosesti un traf cu tole e+i sau sa ti-l faci chiar singur.Tu stii mai bine cum sa ti-l calculezi.Rezistenta interna a secundarului unui toroidal(banuiesc ca asta iti da Petra), este mica si suprasolicita condensatorii de filtraj la tensiunea ta de lucru, iar un transformator e+i are un regim de lucru mai permisibil prin faptul ca pierderile in miez sunt evacuate natural , cu ajutorul umerilor expusi ai tolelor.La e+i iti permiti si sarma mai subtire in secundar ca sa cresti rezistenta interna pe cat posibil.

Ce suprafata ti-ar trebui pt un astfel de transformator?

Interesant punct de vedere. Se vrea o sursa cu rezistenta interna mare? De ce? Sa se incalzeasca si mai tare infasurarea de inalta tensiune?

Auzi... cu sarma mai subtire. Pai de ce iti cade tensiunea la borne atunci cand tragi curent dintr-o sursa? Din cauza rezistentei interne, nu?

Eh si de ce o vrei mai mare? sa cada tensiunea in sarcina si mai mult? Parca ideal era sa nu cada deloc si in realitate cat mai putin posibil.

Asta cu "suprasolicitarea condensatorilor de filtraj" e un fel de vrajeala daca nu s-a tinut cont la proiectarea sursei de rezistenta ei interna (adica la ce consum are amplificatorul vs. cat o sa cada in sarcina tensiunea) si riplul estimat. Fiind clasa A nici nu vad sa traga varfuri de curent asa imense cat sa varieze tensiunea la bornele bancului de filtraj foarte violent din cauza ca nu poate sustine variatiile sarcinii.

 

Aaa daca ii recomandai sa faca 3-4 secundare cu sarma mai groasa (pe care sa le inserieze la final) dispuse pe lateralele unui miez I+I+I+I sa se raceasca mai usor...poate ca intelegeam.

 

P.S. cand mai transmiti sanatate prin MP alege destinatarul corect, pe mine nu ma cheama viobio.

Link spre comentariu

să privim mai atent sursa asta de alimentare fără un consum pe bara de +450V se umflă condensatorii înseriaţi (C10-C11) 700V sau mai rău..., adică după R9 22K/50W în lipsa sarcini găsim tensiune mult mai mare decât +450V vedeţi raportul de divizare(R7,R8,R9) în gol aproximativ 0,95

mai simplu spus ăia +450V preconizaţi sunt puternic dependenţi de sarcina văzută

 

chiar pentru "un timp extrem de scurt(câteva minute)"... nu se recomandă să procedaţi de această manieră (utopică)

 

post-174759-0-00965200-1492798397.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

daca mai "teoretizam" putin o sa ajungem la concluzia ca minereul din care s-a extras cuprul respectiv si planeta fiind retrograd cu Saturn....nu functioneza dom'le...😂😂😂

deci valderama stie mai bine decat mine care am vorbit direct cu domnul Macovei la Petra si mi-a confirmat ca intr-adevar la un consum de 250mA traful bazaie etc,dansul a spus ca traful va fi refacut cu sarma mai groasa in secundarele respective...dar guru de mai sus o intoarce ca la Ploiesti....eu cred ca inclusiv cablul de alimentare de la priza nu e corespunzator si va genera armonici negative...punem pariu? 😂😂 stimate guru valderama,lasa-neeee lasa-neeeeee...ole olee...stii tu continuarea!

valderama,o sa iti fac eu cadou si o carte de logica deoarece ceea ce spui nu are NICIO LOGICA ....vorbesti ca sa nu adormi,vorba aia,vorbi si Nea Ion ca e si el om....😂 ia vezi formula asta Vac=0.8×(Vdc +2) Ia vezi cam cum sta treaba cu ea....

valderama,iar nu stii carte...ia spune,droselul ala de 10H la 300mA cam ce e cu rezistenta pe care o are,cum se comporta tensiunea in "lantul rezistiv" de acolo...nu sare tensiunea aia nicicum...eu stiam ca dupa matematica mea 450x3=1350V asadar iluminatule,ia arata-ne tu noua,profanilor o sursa demna de "vastele" tale cunostinte teoretice 😂...eu cred ca nici nu stii sa citesti bine,mai ia odata la citit topicul de la inceput si ai sa vezi despre ce e vorba....

Editat de gedd
Link spre comentariu

Nu ma pun eu cu e-shpertii...

Aici ai dreptate, nu e obligatoriu sa treci de nivelul "casei pionierilor" dar intre timp nenea ala de face transformatoare (zi de zi) oare de ce s-o fi gandit sa faca asta:

 

... domnul Macovei la Petra si mi-a confirmat ca intr-adevar la un consum de 250mA traful bazaie etc,dansul a spus ca traful va fi refacut cu sarma mai groasa in secundarele respective...

 

@Valderama: gedd zicea ca s-a inspirat din schema aia, ar trebui sa o puna pe cea reala ca poate sunt mai multi condensatori pe ramura aia in realitate.

Daca a preluat strict schema din revista de mai sus atunci poate ca in cele cateva minute de functionare daca a avut consumatori agatati in punctul cu 450V n-au avut timp condensatorii sa se umfle.

Link spre comentariu

Propun sa terminam cu aceste copilarii,eu stiu foarte bine ca,colegul @gedd este suficient de matur si serios ......pana la urma aceste discutii sterile nu va duce nicaieri si chiar nu-si au rostul aici pe acest forum.

.........Cred ca este mai putin important cum se calculeaza un transformator de iesire,sau cate formule cunoastem si cum le putem etala in mediul virtual,majoritatea stim mai mult sau mai putin aceste teorii si le vom aplica in practica....

DA,votez pentru incetarea poluari acestui topic si astept cu nerabdare rezultatele din masuratori!

 

 

P.S nu exista inductante saturabile

 

Voteaza ce doresti domnule si poti termina cu copilariile daca asa vrei, dar nu sugera ca toata lumea in egala masura se tine de copilarii. Nu ne impune noua ce sa discutam.

Fiecare stabileste pentru el ce este important. Daca ti se pare ca nu este important cum se calculeaza un transformator de iesire atunci inteleg enormitatile rezultate din simulari in ce priveste transformatoarele de iesire.

Daca iti exprimi sustinerea pentru seriozitatea, maturitatea si competenta lui gedd atunci ramin fara cuvinte.

Iar in ce priveste existenta sau inexistenta trafurilor/bobinelor/inductantelor nesaturabile ca sa mai spun? Chiar esti la acelasi nivel de intelegere cu gedd? gedd crede ca daca un traf are intrefier nu se mai poate satura. Chiar sunt curios ce intelegi prin saturatie.

Nu iti inteleg demersul sustinerii lui gedd (pe care esti liber sa-l faci daca asa crezi). Imi e greu sa cred ca aveti acelasi nivel de intelegere si rezonati. Marturisesc ca nu te inteleg. Il incurajezi sa se comporte ca un mascarici.

Link spre comentariu

asigh...raspuns de balamuc...bai baiatule tu ai probleme mari de intelegere si exprimare...bai nene,ia arata-mi o "INDUCTANTA SATURABILA"....te-am citat..."mai draga" tine minte ca nu inductanta e saturabila ci MIEZUL ei...e clar ca nu cunosti....repet,daca fac o "inductanta" din sarma bobinata in aer..ia explica-mi cum se va satura acea bobina...vai de teoria noastra!

Link spre comentariu

Ai uitat de ceafa de prorc cu cartofi prajiti,daca n-ai sesizat adevarata intentie a invitatiei. Paysane roumain... :95

Daca tot ai pretentia sa te exprimi intr-o limba straina (chiar daca eu nu vad sensul ...) fa-o in mod corect adica paysan nu paysanE (nu toate cuvintele frantuzesti se termina in e...aha ha ha ...), deci taran . Pentru mine cuvantul nu este de rusine deoarece am pretentia ca nu sunt idiot !

Cat priveste sensul invitatiei , stai linistit ca l-am inteles.

Editat de romicap
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări