Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

surse reglabile


Postări Recomandate

Am facut 2 surse reglabile

1. Sursa in comutatie (sursa forwart pentru inlocuirea acumulatorilor la bormasina la 34v) cu regulator in comutaie ,tensiune si curent facut de marian 5,5A .Alimentarea voltampermetrului am facut-o de la sursa in comutatie 34v cu ajutorul regulatorului 7812si 2 cond

2. Sursa (traf cu iesire de 24v pentru sursa reglabila si o infasurare de 12v pentru ventilator si voltampermetru) cu regulator liniar de tensiune de 5A

Am pus la fiecare sursa cite un voltampermetru (chinezesc cumparat de pe forum)

La sursa nr 1 (comutatie) voltampermetru indica corect tensiunea ,dar curentul Nu(arata mult mai mult decit normal cu 2-3A)

La sursa nr2 (liniara) arata corect

Am reglat aceasi tensiune la ambele surse si am pus acelasi consumator(bec de far),am schimbat voltampermetrele intre ele si se comporta la fel (cel de pe sursa in comutatie arata eronat)

Am alimentat votampermetru cu o baterie de 9v si ampermtru arata valori corecte cu scurte treceri prin zero( becul pus pe iesire arde,dar ampermetru arata pentru o secuda zero dupa care revine)

Pentru mine comportamenul voltampermetrului de pe sursa 1este cel putin bizar ,nu inteleg ce se intimpla

Sfaturile si ideeile sunt binevenite

multumesc

Editat de Sandu 64
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Presupun ca-i o problema de conectivitate, la sursa liniara ai avut o alta sursa separata pentru alimentarea montajului, in timp ce la sursa in comutatie, ai alimentat montajul din aceeasi iesire ce alimenta si sarcina.

Problema este la traseul de masa pentru ca ampermetrul este inseriat pe traseul de masa. Faptul ca a mers cu o baterie de 9V confirma asta, de ce anume afisajul avea acea variatie nu as putea sa spun, poate montajul a suferit o avarie, sau poate sursa de alimentare este instabila, poate zgomotul pe iesire este mare, nu stiu...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Vad ca nu a mai spus nimic, a rezolvat sau nu problema ? Eram si eu interesat. Am patit acelasi lucru cu ampermetrul, arata mai mult cu 1 - 1,5 A. Nu ma deranjeaza, dar totusi.... Eu cred ca este construit aiurea ampermetrul, s-a strecurat o greseala, cu toate ca am reglat din semireglabil, tot nimic. Este vorba de acest model de V-A meter:

 

post-199853-0-79513800-1494067523_thumb.jpg

 

post-199853-0-43825500-1494067567_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu

Ideea era ca daca folosesti shunt extern atunci legatura lui cu ampermetrul nu mai trebuie sa se faca cu fire groase, pot fi si niste lite, e irelevant, curentul se inchide prin shunt, nu prin ampermetru, acesta are o impedanta de intrare destul de mare incat sa nu conteze cu ce fire faci legaturile.

 

Asta vroia Thunderer sa sublinieze.

Link spre comentariu

Alimenteaza ampermetrul din sursa separata ( complet izolata de sursa principala ), si in cazul sursei in comutatie.

Marian,cand spui ca sa alimenteze dintr-o sursa separata,complet izolata de sursa principala,trebuie inteles a se face printr-un transformator separat sau dintr-o infasurare separata pe acelasi transformator,atunci cand e vorba de sursa liniara.La cea in comutatie e normal sa se alimentaze dintr-un transformator separat.Multumesc,sper ca am fost destul de clar in exprimare.

Acel shunt este de 50 A. Folosind shunt extern, nu mai are si intern. Cel intern este de 10 A si arata ca cel din multimetrele digitale.

Si eu am primit de la China un asemenea aparat cu sunt de 50A(nu are sunt interior) si sigur are 2 fire grosutze pentru citirea curentului de pe sunt.Ce nu stiu eu si intreb:intre cele 2 fire,unul negru(notat cu I- ) si altul rosu(notat cu I+) pe care il leg pe sunt la intrare(catre sursa) si pe care la iesire(catre sarcina)?Multumesc.

Link spre comentariu

Viorel, am spus exact ce am scris acolo, nu stiu ce n-ai inteles, dar urmareste topicul.

 

Apoi, daca ampermetrul nu are deloc shunt in interior, ci se foloseste unul extern, atunci fire groase trebuiesc numai intre sursa si shunt, si apoi shunt si sarcina, n0are nici o importanta grosimea firelor cu care ampermetrul citeste tensiunea de pe shunt, pentru ca o face cu intrarea unui AO cuplata probabil prin ceva divizor fix sau ajustabil, oricum ar fi situatia, curentul "consumat" de ampermetru este foarte mic, deci firele nu trebui sa fie groase decat atunci cand shuntul este intern ampermetrului.

Link spre comentariu

Marian,cand spui ca sa alimenteze dintr-o sursa separata,complet izolata de sursa principala,trebuie inteles a se face printr-un transformator separat sau dintr-o infasurare separata pe acelasi transformator,atunci cand e vorba de sursa liniara.La cea in comutatie e normal sa se alimentaze dintr-un transformator separat.Multumesc,sper ca am fost destul de clar in exprimare.

Si eu am primit de la China un asemenea aparat cu sunt de 50A(nu are sunt interior) si sigur are 2 fire grosutze pentru citirea curentului de pe sunt.Ce nu stiu eu si intreb:intre cele 2 fire,unul negru(notat cu I- ) si altul rosu(notat cu I+) pe care il leg pe sunt la intrare(catre sursa) si pe care la iesire(catre sarcina)?Multumesc.

 

Aici o sa gasesti diferite moduri de conectare si alimentare a voltampermetrelor (cu shunt inclus sau fara).

https://www.google.ro/search?q=voltmeter%2Bshunt&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiIj_mU1N3TAhVFlCwKHTcjDewQ_AUIBigB&biw=1920&bih=950#q=voltmeter%2Bshunt&tbm=isch&tbs=rimg:Cfws7YUU9Z5lIjhkxOsx-qf-dKV3szbbYrE9CXpxNKREXIMITuKtyxoqA4vU63lhwibsWVTaNnDgIrPKCEVv18_13iyoSCWTE6zH6p_150ETiG9BpAvJZAKhIJpXezNttisT0RtG7sbhDYvd8qEgkJenE0pERcgxFusFll61oYayoSCQhO4q3LGioDEYJke0Yt44XoKhIJi9TreWHCJuwRmJiB79-34-IqEglZVNo2cOAisxE7V1wGg3L8cSoSCcoIRW_1Xz_1eLEUqeA8lYdNJk&imgrc=_

Link spre comentariu

Cred ca sunt niste erori. Shuntul extern se conecteaza la ampermetru - a se vedea desenul. Firul rosu care vine conectat la shunt, devine minusul sursei monitorizate. Daca tragem 40 A de exemplu, merg fire subtiri la bornele sursei monitorizate ? Fire mai groase sunt si la ampermetrul cu shunt inclus, de 10 A, cele fara shunt le trebuie shunt extern, care poate fi de orice valoare, functie de curentul monitorizat.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări