Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

identificare alimentare transformator


Postări Recomandate

 

Am mai desfasurat ceva trafo si am vazut cum sunt situate sigurantele termice insa asta arata exact ca un terminal ce nu era scos in exerior,daca nu desfaceam folia nu se vedea.

Pop_Ady zice bine, aia e siguranta termica, e unul din pinii ei conectat de capatul primarului, daca te uiti la firul negru vezi ca are acelasi tip de conductor paralel cu el, ( sarma mai subtire izolata cu acel tub transparent ), asta pentru ca firul negru este inseriat cu acea siguranta termica, e conectat la celalalt pin al ei.

 

D-le Marcu, din acel secundar trebuie incarcat acumulatorul atunci cand reteaua este prezenta, si 7Vca e prea putin, si totusi vad in link-ul ala pus de Adi, ca si altii au gasit la fel.... pe de alta parte convertorul DC-DC este de regula push-pull ( contratimp cu mediana ), aici nu poate fi asa, ca nu-s 3 fire la secundar, posibil sa fie o alta forma de convertor pentru obtinerea iesirii dupa acumulator, si tot posibil ca acesta sa fie incarcat cu un boost ceva.... habar n-am.

Link spre comentariu

am un trafo din un UPS nu mai stiu ce model, era tot cu un acumulator, in primar are doar doua fire si in secundar are 2x7,8v, cod trafo xf-m525-03a-z1, dupa parerea mea e normal sa aiba tensiune mai mica ca in varianta in care merge ca ridicator sa anuleze caderile de tensiune pe elementele de comutatie, tin minte ca am modificat de curand un trafo din alt ups care avea 2 acumulatori si scotea 2x16.2v in secundar

Link spre comentariu

Nu poate fi anomalie un dispozitiv functional. Noi nu ne-am aplecat prea mult asupra functionarii unui banal UPS. Boala veche pe forum, cand incepi cu teoria sar cei cu naturelu simtitor ca le strici echilibrul interior.

Link spre comentariu

Florian cheia in exemplul tau este 2x7Vca, adica acel "2", in cazul de fata este doar 1x7Vca...

 

Elmar daca ti se pare ceva atat de banal atunci explica-mi si mie te rog arhitectura si modul de principiu de functionare al UPS-ului de fata. Eu nu m-as risca fara sa consult un manual de service ( daca e de gasit ).

Link spre comentariu

Păi cine a zis că mi se pare banal!?

Eu am bănuit de la bun început că traful ăla atât scoate...şi nu mai mult ...aşa cum aţi tot spus pe aici!Încărcarea acumulatorului (la acest fel de UPS) se face altfel ...bănuiesc(pentru că nu pot fi sigur ...fără schema lui) prin ridicarea tensiunii care o furnizează traful în secundar.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări